צ'רנוביל (עיר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המונח "צ'רנוביל (עיר)" מפנה לכאן. לערך העוסק בענף חסידי שמקורו בעיירה זו, ראו חסידות צ'רנוביל.

צ'רנוביל (אוקראינית: Чорно́биль;) (נגזר מהצמח "צ'רנוביל" או "לענה") היא עיר באיזור וישגורודסקי במחוז קייב שבאוקראינה. היא ממוקמת על נהר פריפיאט, לא רחוק ממפגשו עם מאגר קייב. ידועה בשל התאונה בתחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל בשנת תשמ"ו. לפני התאונה חיו בעיר כ-13 אלף איש. נכון לשנת תשפ"ב אוכלוסיית העיר מונה 1575 נפש.

היסטוריית העיר[עריכה | עריכת קוד מקור]

יהודים יושבו מחדש בצ'רנוביל על ידי פילון קמיטה כחלק מהקולוניזציה הפולנית. עוד מתקופת המגיד ממזריטש הפכה צ'רנוביל לאחד המרכזים הבולטים של החסידות. שושלת חסידות צ'רנוביל נוצרה על ידי רבי מנחם נחום טברסקי.

האוכלוסייה היהודית סבלה מאוד מהפוגרומים בשנת תרס"ה ובתרע"ט כאשר יהודים רבים נשדדו ונהרגו על ידי מאות גויים. בשנת תר"פ עזבה שושלת טברסקי את העיר וצ'רנוביל חדלה להיות מרכז חשוב של החסידות.

בשנת תש"א קיבל היישוב צ'רנוביל מעמד של עיר.

התאונה בתחנת הכח הגרעינית בצ'רנוביל[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – ילדי צ'רנוביל

בי"ז ניסן תשמ"ו אירעה תאונה ביחידת הכוח הרביעית של תחנת הכוח הגרעינית בצ'רנוביל, שהפכה לאסון הגדול ביותר בתולדות האנרגיה הגרעינית. עקב תקלה ביחידת הכוח ה-4 במהלך הבדיקות, החלה תגובה אטומית חזקה ומבנה יחידת הכוח ה-4 נהרס. כל תושבי העיר פונו, אך חלקם חזרו לאחר מכן לבתיהם ומתגוררים כעת באזור המזוהם.

בהוראת הרבי, החלה משימה מיוחדת לפינוי ועלייתם ארצה של אלפי ילדים יהודים, העלייה הידועה בשם ילדי צ'רנוביל.


ערים באוקראינה
אזור ווהלין: מחוז דנייפרופטרובסק - דנייפרופטרובסק · דנייפרדרז'ינסקמחוז ז'יטומיר - אוורוטש · ברדיצ'ב · ז'יטומיר · לוצק · קוריץ · רובנומחוז חמילנצקי - אניפולימחוז חרסוןסלאוויטאמחוז לבובמחוז מיקולאייבמחוז סומי - רומנימחוז קייב - צ'רנוביל · אנטבקהמחוז פולטובה - האדיטש · קרמנצ'וגמחוז צ'רניגוב - קרלביץ · נייז'יןפאהארמחוז רובנו - אוסטרוה · מזריץ'מחוז חרקוב · מחוז צ'רקאסי · אלכסנדריה · קריבוי רוגמחוז צ'רנוביץ' - צ'רנוביץ'
עיירות ברוסיהעיירות בבלארוסעיירות בליטאעיירות בלטביהערים בפולין

‏‏