חב"דפדיה:מה חב"דפדיה איננה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תוכן וסגנון כתיבה

על מנת להבהיר מה היא לא קודם יש להבהיר מה היא כן, חב"דפדיה היא לפני הכל אנציקלופדיה, וככזו ישנם דברים שחב"דפדיה איננה.

צורה[עריכת קוד מקור]

חב"דפדיה אינה אנציקלופדיה מודפסת; לכן, לחב"דפדיה אין מגבלת גודל, היא יכולה לכלול קישורים, להתעדכן בתכיפות וכך הלאה. זה אומר גם שסגנון הכתיבה והאורך המתאימים לדפוס לא בהכרח מתאימים לכאן.

תוכן[עריכת קוד מקור]

 1. ביוגרפיה: ערכים ביוגרפיים צריכים להיכתב רק על אנשים בעלי הישגים מסוג כלשהו. קנה מידה טוב להישגים הוא אם האדם מופיע במספר מקורות חיצוניים. אך מובן שניתן להזכיר דמויות משניות במסגרת ערכים אחרים.
 2. קלישאות: קלישאה (צורת היחיד של קלישאות) היא ביטוי שבלוני, נבוב, שמרבים להשתמש בו בשפה המדוברת אך אינו מוסיף דבר למידע שבטקסט, כגון הביטוי "היה חסיד גדול".
 3. דפי הערצה נלהבים או ביקורות קטלניות – ביוגרפיות ומאמרים על אישים, מוסדות וספרים אמורים להיות ערכים אנציקלופדיים לא ביקורת אישית, לכל פסקת שבח או ביקורת צריכים להיות מקורות מדוייקים.
 4. שרת אחסון קבצים – אם אתם מעלים קבצים, אנא העלו רק קבצים שנוגעים לערכים באנציקלופדיה; כל דבר אחר יימחק.
 5. מדיום פרסומי – ערכים בחב"דפדיה לא נועדו לקדם מכירתו של מוצר או שירות כלשהו. האנציקלופדיה אינה כלי שיווקי.
 6. אתר חדשות – חב"דפדיה לא צריכה לספק דיווחי חדשות על אירועים בעת התרחשותם, אך יצירת ערכים אנציקלופדיים על נושאים בחדשות אפשרית (אם כי כדאי להמתין ולא לכתוב מידע חדשותי מיד, כדי לראות אם קיימים עדכונים). תהליך העבודה בחב"דפדיה מאפשר בנייה משותפת ועדכנית של אקטואליה בעלת חשיבות היסטורית, כל עוד היא נכתבת כערכים אנציקלופדיים. כשהכותבים מוסיפים חדשות טריות למאמרים, עליהם להשתמש בלשון עבר, כדי שהחדשות תהיינה הגיוניות גם כשיקראו אותן בעוד כמה שנים. באותו אופן, אין להשתמש במונחים כגון "בשנים האחרונות".
 7. אתר הומוריסטי - ולכן כל ערך פיקטיבי בה יימחק לאלתר.

חב"דפדיה איננה מילון[עריכת קוד מקור]

 1. הגדרות מילוניות – אין ליצור ערך רק כדי להגדיר מונח, אם כי ערך יכול וצריך להיפתח בהגדרה או בתיאור ברור של הנושא. אם אתם נתקלים בערך שאינו אלא הגדרה, חשבו אם יש מידע שאתם יכולים להוסיף בנושא, שמתאים לאנציקלופדיה. אין לפתוח ערך על מונח-מושג כאשר יש לכם רק את הגדרתו בלי פרטים עליו.
 2. רשימות של הגדרות כאלה – ערך יכול להיות הפניה לדפים אחרים כאשר מילה היא כללית מכדי להיות משויכת לנושא אחד, ולדף זה קוראים "דף פירושונים".

חב"דפדיה איננה בימת נאומים[עריכת קוד מקור]

 1. פורומי דיונים – אנא נסו להיצמד למשימה – יצירת ערכים אנציקלופדיים. חב"דפדיה אינה פורום דיונים או חדר שיחה. אבל כמובן אתם יכולים לשוחח עם אנשים בעמודים שלהם, ואתם יכולים לפתור בעיות הנוגעות למאמרים בעמודי השיחה הרלוונטיים.
 2. תעמולה או קידום רעיונות מכל סוג שהוא – ערך יכול לדווח באופן אובייקטיבי מה אומרים מצדדיו של רעיון, כל עוד שואפים לנקודת מבט נייטרלית.
 3. כלי לפרסום ולקידום עצמי – איננו צריכים ערכים על נושאים רק משום שהכותב קשור להם.

איננה מאגר קישורים[עריכת קוד מקור]

 1. אוספים של קישורים חיצוניים ותו לא - כמובן אין פסול בהוספת רשימת קישורים ורשימת מקורות מקוונים שהשתמשתם בהם בכתיבת הערך, אך אין עניין בהוספת קישורים שאין בהם כל חידוש לעומת קישורים קודמים
 2. פרסום - אין לקשר מערכים על ספרים או סופרים לדפי מכירות של הספרים.

מיזמים[עריכת קוד מקור]

 1. חב"דפדיה אינה מיזם הכחלת ערכים, אין כל עניין להכחיל ערך ולהשאיר בו תבנית לעריכה, ערך חדש שלא בטוח שיהיה ערך רציני עדיף להשאיר בארגז החול.