חב"דפדיה:עקרונות וקווים מנחים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עקרונות וקווים מנחים

מדיניות הכתיבה בנושאים ספציפיים

חב"דפדיה היא פרויקט שיתופי, ליצירת אנציקלופדיה העוסקת בנושאים הקשורים לחסידות חב"ד. מטרת הפרוייקט ליצור אנציקלופידיה רחבה, מעמיקה ובעיקר אמינה.

קיימים מספר עקרונות וקווים מנחים אשר יש להקפיד ולהתנהל על פיהם כדי לשמור על אחידות הצגת החומר, מניעת כפילויות, ושמירה על איכות התוצר הסופי. בנוסף ישנם הגדרות וגבולות על תוכן והסגנון הנכתב בחב"דפדיה, זאת בהתאם לדיני השולחן ערוך, ולהשקפה החב"דית.

 • בחירת נושאי הערכים: חשבו אם הערך אותו בחרתם ליצור הוא ערך אנציקלופדי. אם הוא עשוי לעניין קוראים אחרים מבחינת הקשר לחב"ד. זכרו גם שחב"דפדיה איננה מילון, ולכן אין לפתוח ערך על מילה, ביטוי או מושג, כדי להבהיר את משמעותם, אלא אם כן קיים חומר בכמות המתאימה לערך (מינימום 60 מילים).
 • מתן שם לערך חדש: העדיפו שמות עצם ביחיד ולא ברבים, השתמשו בכתיב מלא, העדיפו מילים עבריות, העדיפו מילים מלאות ולא ראשי תיבות, היזהרו ממתן שמות עם תווים מיוחדים, השתמשו בסימני פיסוק בשם הערך רק כשהדבר הכרחי והימנעו משימוש בה' הידיעה.
 • אחידות: הערכים בחב"דפדיה מאופיינים בעיצוב אחיד, על כן יש להקפיד על המבנה הבסיסי המשותף לכל הערכים. ניתן להשתמש בתבנית דף, כאמצעי שיסייע ביצירת נקודת התחלה לכתיבת ערך.
 • איכות ואמינות: הקפידו על כתיבה תקנית, עברית נכונה, שימוש במידע ממקורות מהימנים.
 • זכויות יוצרים: יש לכבד את חוקי זכויות יוצרים, פרטים מלאים בקישור בתחתית הדף. יש לזכור שברגע שחיברתם ערך הוא הפך להיות נחלת הכלל, וכותבים אחרים רשאים ואף צפויים לשנות את הערך, להגיב, להוסיף, כמיטב הבנתם (ולא תמיד על פי טעמכם האישי). כבדו התנהגות זאת וזִכרו שאין לכם מונופול על הערך אותו יצרתם, זהו טיבה של אנציקלופדיה שיתופית.
 • שִמרו על נייטרליות: חשוב שכל הערכים באנציקלופדיה, גם השנויים במחלוקת, יוצגו בצורה מאוזנת, ולא ישמשו במה להבעת עמדה או לתעמולה מסוימת. לדוגמה, כאשר אתם כותבים על אישיות או מפלגה שאתם בעדה או נגדה, ראוי לפרט את ההיסטוריה, המנהיגים והמצע שלה, אך לא ראוי לשבח או לגנות את פעולותיה.
נייטרליות אין פירושה אובייקטיביות אלא הצגת הדברים מנקודת מבט שאינה תלויה באף אמונה.
 • הימנעו מקלישאות: קלישה (צורת היחיד של קלישאות) היא ביטוי שבלוני, נבוב, שמרבים להשתמש בו בשפה המדוברת אך אינו מוסיף דבר למידע שבטקסט, כגון "הכדור הוא עגול".
 • הימנעו מסופרלטיבים: סוּפֶּרְלָטִיב הינו שבח מופרז, ויש להימנע ממנו, במיוחד כאשר הוא ניתן בצורה כוללנית ומעורפלת ואינו מבוסס על מקורות חיצוניים קבילים. לדוגמה כאשר כותבים על אדם "נודע בסגנון דיבורו הייחודי" אך המשך הערך לא מפרט מהי הייחודיות, "הארגון חולל מהפכה בעולם החב"די" אך קריאה בגוף הערך לא מציגה מהפכה.
 • אנקדוטות: הוספת אנקדוטה (סיפור היתולי או סיפור על מאורע כלשהו) תיעשה רק כאשר יש לה רלוונטיות גבוהה לערך המדובר. אין לנו כוונה להפוך את חב"דפדיה לאוסף אנקדוטות. במקרה של ספק - ותרו על האנקדוטה, או הסתפקו בכתיבתה בדף השיחה הצמוד לערך.
 • גודל הערך: יש לשקול פיצול ערכים גדולים במיוחד, כשהדבר אפשרי, אין ליצור ערך שתוכנו נמוך מ-60 מילים (לא כולל תבניות וקטגוריות). ניתן להתחיל ביצירת ערך שכזה בארגז החול הפרטי, ולהעבירו למרחב הערכים הכללי לכשיגיע לגודל הנדרש.
 • כתבו תקצירי עריכה כדי שאחרים יוכלו לדעת בקלות מה עשיתם, ולא יחשבו שאתם מנסים לעשות שינויים בהיחבא.
 • הימנעו מהשארת "עקבות": אין להשאיר בגוף הערכים חצאי משפטים, טקסטים באנגלית, פניות לקוראים/כותבים אחרים. לשם כך ישנם ארגז חול, דפי שיחה או אולם דיונים. העלו את הערך למרחב הראשי רק לאחר שסיימתם את כתיבתו, או לכל הפחות השאירו את הערך נטול הערות כלשהן.
 • הוסיפו קישורים פנימיים לערך החדש שכתבתם: סיימתם לכתוב ערך חדש? זה הזמן לחשוב אילו ערכים קיימים ראויים להיות מקושרים אליו, ולהוסיף את הקישורים המתאימים. כך תגדל התועלת שמביא הערך החדש שכתבתם, וקוראים רבים יותר יגיעו אליו. ניתן להיעזר בכפתור "חפש", כדי למצוא את כל הערכים שבהם מופיע שם הערך החדש. יש להיזהר מקישור ערכים לא קשורים, דהיינו לוודא שאכן הערך שאותו מקשרים באמת קשור והוא לא מתכוון למישהו או למשהו אחר.
 • ביקורת: ישנם ערכים בהם מופיעה ביקורת על נשוא הערך. מטרת הביקורת היא הימנעות ממתן 'הכשר' לחוסר הצמדות להלכה ולדברי הרבי. יש להזהר מלשון הרע ורכילות ולהתייעץ עם כלל המשתמשים בדף השיחה קודם הכנסתה. במקרה הצורך תיערך התייעצות עם ההנהלה הרוחנית. כללי הביקורת מפורטים בדף: עקרונות וקווים מנחים - ביקורת.

ראו גם[עריכה]