אנטבקה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יצחק אייזיק לנדא והרב יוסף אברהם פיזם בביקור באנטבקה (תשע"ט). מאחור נראה בית הכנסת המרכזי ביישוב - "תהילת ה'".

אַנַטֶּבְקַה (באוקראינית: Анатевка) הוא יישוב יהודי במחוז קייב אוקראינה, שהוקם בשנת תשע"ה עבור פליטים יהודים מאזור הקרבות ממזרח אוקראינה.

היישוב כולו נבנה על חשבון הקהילה היהודית במחוז קייב ותורמים נוספים מרחבי העולם, בראשות הרב משה ראובן אסמן, שליח הרבי והרב הראשי של המדינה.

רקע[עריכה | עריכת קוד מקור]

מאז תחילת העימות הצבאי באוקראינה, בשנת תשע"ד, עם הצבא הרוסי, יש על פי הערכות כמיליון פליטים ממזרח המדינה, ביניהם גם כמה אלפי פליטים יהודים. מרביתם מגיעים מאזור דונייצק ולוגנסק, שנכבשו על ידי הכוחות הפרו רוסים. אותם יהודים איבדו את בתיהם ורכושם ולמעשה הפכו פליטים.

בינתיים, ממשלת אוקראינה נמצאה במשבר כלכלי בשל המלחמה המתמשכת ולא יכלה לסייע לאותם פליטים, ביניהם גם מבוגרים וילדים הזקוקים לטיפולים, אותם לא יכלו לקבל בשל המצב. לאור זאת, הקהילה היהודית באוקראינה בראשות הרב הראשי ושליח הרבי הרב משה ראובן אסמן לקחו על עצמם הטיפול בפליטים היהודים.

הרב אסמן רכש חלקת קרקע סמוך לקייב, בכפר אנטבקה במטרה להקים מקום מגורים קבוע עבור הפליטים. רק לאחר שנרכשה חלקת האדמה גילה הרב אסמן שממש בשולי החלקה, בתוך שדה, נמצא קברו של הצדיק רבי מרדכי מצ'רנוביל.

שם הכפר, אנטבקה, הוא שמו של הכפר המפורסם עליו כתב בזמנו הסופר היהודי שלום עליכם בספרו 'כנר על הגג', שהפך לאחד הסיפורים היהודיים המוכרים ביותר בעולם.

הקמת היישוב[עריכה | עריכת קוד מקור]

טקס חנוכת המרכז הקהילתי "בית שמואל" באנטבקה. במרכז: הרב משה אסמן.

היסודות לבנייה הונחו על ידי שגריר ישראל באוקראינה מר אליאב בלוצרקובסקי. הפתיחה החגיגית בראשות הרב הראשי של אוקראינה, משה ראובן אסמן, שפיקח על הבנייה, התקיימה בי"ז באלול תשע"ה.

חנוכת בית הכנסת המרכזי של היישוב "תהילת ה'" התקיימה בחודש אדר א' תשע"ו בהשתתפות שגריר ישראל באוקראינה, נציגי ממשל והתורמים[1].

בג' באייר תשע"ט התקיימה במקום חנוכת הבית למרכז קהילתי רב תכליתי ומרכז שיקום "בית שמואל". בטקס נטלו חלק שורת מכובדים ואישי ציבור, ושלוחי הרבי באזור[2].

מוסדות ביישוב[עריכה | עריכת קוד מקור]

מבנה החיידר "אור מנחם" באנטבקה

היישוב החדש כולל בתים למגורים, בית כנסת "תהילת ה', שני מקוואות טהרה מפוארים ומהודרים, מרכז קהילתי "בית שמואל". בית יתומים עבור הילדים שאיבדו את הוריהם במלחמה, ובית אבות ליהודים המבוגרים.

חלק מהבניינים נבנו מעץ במטרה לשחזר את הכפר העתיק שפעל באנטבקה.

מוסדות החינוך כוללים בית ספר יהודי "מצווה" לבנים ולבנות, ובנוסף חיידר "אור מנחם" בו מתקיימים לימודי קודש בלשון הקודש, בהנהלת הרב שמואל אסמן. בית ספר לבנות "בית חנה", גנים ומעון יום.

החל משנת תשע"ז מתקיים ביישוב מדי שנה קעמפ "גן ישראל ילדי השלוחים" אוקראינה, בשיתוף עם הנהלת חיידר אור מנחם במקום[3].

לקראת שנת הלימודים תשפ"ג מתוכננת להיפתח במקום ישיבת תומכי תמימים בבניין חדש ומפואר[4].

ביישוב קיים מפעל לייצור משקאות אלכוהוליים בהכשר מהודר המספק תעסוקה לתושבים.

בצמוד ליישוב, כאמור, שוכן ציונו של רבי מרדכי מצ'רנוביל. ביום ההילולא שלו, החל בכ' באייר, רבים עולים לפקוד את ציונו.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים