אברהם וולף

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אברהם וולף (משמאל)

הרב אברהם (אברמי) וולף (יליד שנת תש"ל) הוא שליח הרבי ורב העיר אודסה, ורב דרום אוקראינה. מנהל כמה ארגוני חסד באוקראינה ואף זכה לשם כך במדליות כבוד מטעם הממשלה.

תולדות חיים[עריכה | עריכת קוד מקור]

נולד בי"ט ניסן תש"ל בשכונת נחלת הר חב"ד לאביו הרב שלום דובער וולף. בבחרותו למד בישיבת תורת אמת ובישיבת תומכי תמימים מגדל העמק, ולקראת שנת תש"נ נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 במסגרת שנת הקבוצה במחיצתו של הרבי.

בשנת תשנ"ג יצא בברכת הרבי לשליחות בעיר חרסון יחד עם חברו ידידו הרב דוד מונדשיין, ובהמשך הצטרף אליהם אחיו הרב יוסף יצחק וולף. בחודש אלול תשנ"ג פתחו את בית כנסת חב"ד בחרסון מחדש.

בשנת תשנ"ד התחתן עם רעייתו מרת חיה מרים בתו של הרב משה גרינברג מבני ברק, וביום ה' תמוז תשנ"ד יצאו יחד בשליחות הרבי לעיר חרסון שבאוקראינה, ובשנת תשנ"ט בבקשה משותפת של ה"מרכז לעניני חינוך" ו"עזרת אחים" עבר לעיר אודסה ואחיו הרב יוסף יצחק וולף שהיה אחד השלוחים בחרסון התמנה לשמש כשליח ורב ראשי לעיר חרסון.

מאז שהגיעו לאודסה הקימו אימפריה של יהדות והחיו את הקהילה היהודית בעיר ובמחוז. בהמשך התמנה הרב וולף לרב העיר אודסה, ולאחר מכן לרב דרום אוקראינה.

בנוסף לעבודתו בבית חב"ד והרבנות מחזיק הרב וולף בכמה ארגונים [1], ביניהם ניתן למנות את בית יתומות ובית יתומים[2] יהודי גדול באודסה שהציל את חייהם של מאות ילדים יהודים ברחבי אוקראינה כולה[3]. כמו כן ייסד הרב וולף אוניברסיטה יהודית גדולה ומצליחה שמשמשת מאות נערים יהודים מרחבי אוקראינה, בית ספר יהודי גדול, ישיבה, רשת כוללים בשם "תפארת לוי יצחק" (על שם רבי לוי יצחק, אביו של הרבי), כולל אברכים, בית אבות, ארגון לניצולי שואה, קרן צדקה, ערך לימודי רפואה לתיירים ישראלים, ועוד כמה ארגונים.

בי"ט בניסן תש"פ לרגל יום הולדתו ה-50 קיבל הרב וולף מדליית כבוד מראש העיר אודסה מר גנאדי טרוכאנוב[4], על תרומתו המשמעותית למען תושבי העיר. הרב וולף הדגיש שקבלת המדליה היא אות כבוד להקהילה היהודית באודסה כולה.

כמו כן לקראת חנוכה של שנת תשע"ט הנפיקה רשות הדואר האוקראינית תשעה בולים מיוחדים כשעליהם ציור של חנוכיה מסוגים שונים. הנפקת הבולים הייתה כאות הוקרה על פעילותו של הרב וולף למען תושבי אודסה.

בבית הכנסת שבראשותו מתאספים מדי שבת למעלה מ-200 מתפללים, שחלקם מגיעים לבית הכנסת בהליכה של שעה לכל צד. במוסדות החינוך שבהנהלתו לומדים למעלה מ-1,000 תלמידים יהודים.

משפחתו[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. ראה גיליון "אתנחתא" כ"ו אלול, תשע"ח
  2. הבית יתומים והבית יתומות ממוקמים בשני מבנים שונים
  3. השליח בקול חנוק מבכי: "מי ישמור על היתומים אם אעזוב?", כ"ו באדר א' תשפ"ב
  4. 'מדליית הכבוד' הוענקה לשליח באודסה בידי ראש העיר - COL