סמולנסק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חומת ההגנה המקיפה את העיר. תצלום מאחד המגדלים בחומה ממנו אפשר לראות את בתי העיר
תצלום משנת תרע"ז מתקופת מלחמת העולם הראשונה בו נצפה רחוב פושקין במרכז העיר

סמולנסק (באנגלית: Smolensk, ברוסית: Смоленск) היא עיר ברוסיה, המשמשת כעיר הבירה של מחוז סמולנסק במערב רוסיה, בסמוך לגבול עם בלארוס (רוסיה הלבנה). העיר ממוקמת בחלקו העליון של נהר הדנייפר, ומונה נכון לשנת תשע"ג כ-330,000 תושבים, ומתפרסת על פני 160 קמ"ר.

תולדות העיר[עריכה]

העיר הוקמה בשנת ד'תרכ"ג, ובעקבות מיקומה הסמוך לגבול בין רוסיה ובלארוס, הייתה נתונה באופן תמידי למלחמות ומאבקי כח בין המדינות השכנות, שנלחמו על השליטה בחבל ארץ זה.

במלחמת רוסיה-צרפת שהתרחשה ערב הסתלקותו של אדמו"ר הזקן, אחד מהקרבות המכריעים שהובילו למפלת הצרפתים התקיימו בסמיכות לעיר, שם איבד נפוליון למעלה מ-30,000 מחייליו. קודם לפתיחת הקרב, דאגו הקצינים הרוסיים למעבר מהיר של שיירת אדמו"ר הזקן שברחה מליוזנא ועברה דרך העיר סמולנסק שם שהתה עד לצהרי יום השבת פרשת עקב כ"ג במנחם אב, ובעיצומו של יום השבת הורה אדמו"ר הזקן לעזוב את גבולות העיר ולהמשיך במסע הבריחה לכיוון מוסקבה.

מכיון וסמולנסק לא נכללה בתחום המושב והייתה מחוץ לתחום בו אושר ליהודים להתגורר, לא הייתה במקום קהילה יהודית פעילה, ורק יהודים מעטים שעסקו במסחר וקיבלו את אישור הממשלה להתיישב במקום היו מתאספים בבית כנסת קטן.

בתקופת גזירת הקנטוניסטים הוקם בעיר מחנה צבא של ילדי הקנטוניסטים לשם נשלחו רבים מילדי ישראל.

בשנת תרנ"ד נסע אדמו"ר הרש"ב לבית הבראה בעיירה לימאן, ולקח איתו את בנו אדמו"ר הריי"צ ללוות אותו עד לתחנת הרכבת בסמולנסק. בואו של אדמו"ר הרש"ב לעיר נשמר בסוד כדי שלא יטרידו אותו, ובשעת ההמתנה בתחנת הרכבת חזר על מאמר חסידות קצר בפני בנו[1].

לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה בוטלה גזירת תחום המושב ויהודים רבים החלו להתיישב בעיר, עד שבשנת תרפ"ו התגוררו בה קרוב ל13,000 תושבים, וחיי הקהילה היהודית החלו לפרוח בה, כשבמקום מתקיימים בתי כנסת נפרדים לקהילה החסידית ולעדת המתנגדים.

בעקבות התנכלותה של היבסקציה לקהילה היהודית שהלאימה לטובת המדינה את מוסדות הקהילה, יהודים רבים ברחו מהעיר בשנות הצדי"קים, ובשנת ת"ש פחת באופן משמעותי מספר היהודים בעיר והתגורר בה כאלפיים וחמש מאות יהודים בלבד.

בחודש אלול תש"א כבשו הגרמנים את העיר וריכזו את תושביה היהודיים בגטו צפוף, שם החזיקו בהם עד ליל ראש חודש מנחם אב של שנת תש"ב, אז הובלו מהגטו לכפר הסמוך וויזאווענקא והרגו את כל תושבי הגטו וטמנו אותם בקבר אחים.

העיר כיום[עריכה]

כיום הקהילה היהודית המקומית מונה כ-7,000 יהודים, בהנהגת שליח הרבי הרב לוי יצחק מונדשיין שפועל עם הקהילה והקים בית כנסת ומקווה טהרה מפואר.

הקהילה מוציאה עלון מחוזי בשם "יחד" היוצא לאור בתדירות של פעם בחודש.

מחוז סמולנסק[עריכה]

בשנת תרצ"ז הוכרזה העיר כבירת מחוז סמולנסק, החולש על שטח של 50,000 קמ"ר, ומעל למליון תושבים. רובו של האזור מפורז, ומעל ל-40% משטחו מכוסה ביערות-עד.

בשטח המחוז זורם נהר הדנייפר, והוא מופקד על עיירות חסידיות רבות ביניהם ליובאוויטש הורודישטש ורודניא.

אישים בעיירה[עריכה]

חסידים תושבי העיר:

במשך שנתיים שהה בעיר הרב אברהם חיים רוזנבוים שנאסר בעקבות הלשנות של מתנגדים שהתנכלו לו.

רבני העיר:
בעבר כיהנו ברבנות העיר חשובי הרבנים ברוסיה, ביניהם הרב אברהם ברוך סולובייצ'יק, (תרמ"ג - תרע"ג), הרב זליג ראובן בנגיס, הרב ישראל סולובייצ'יק, והרב חיים צבי קוניקוב.

כיום מכהן כרב העיר שליח הרבי במקום, הרב לוי יצחק מונדשיין.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. תוכנו נדפס בלקוטי דיבורים בתרגום ללשון הקודש עמוד 142.
ערים ועיירות ברוסיה
מחוז סמולנסק - ליובאוויטש · וליז' · רודניא · חסלביץ'ניז'ני נובגרודמחוז בריאנסק - פוצ'פ · נובוזיבקוב · סטרדובמחוז רוסטובמחוז מוסקבה - מלחובקהמחוז לנינגרד- פושקינהמחוז פסקוב - אופוצק · נוולמחוז וורונז'מחוז קוסטרומהמחוז סבטרופול - קיסלבודסקמחוז קורסק - פיענא
עיירות בבלארוסעיירות באוקראינהעיירות בליטאעיירות בלטביהערים בפולין

‏‏