מכון ר"ן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חלוקת תעודות ההסמכה לשחיטה ורבנות לתלמידי הישיבה. אדר תשפ"ג
לוגו המכון

מכון ר"ן הוא ישיבה גדולה על שם ר' רפאל נימוטין, ללימודי סמיכה. המכון נמצא במוסקבה, והוא מעניק לימודים תורניים מעשיים, כמו שחיטה, דיני בשר וחלב, מאכלי עכו"ם, שבת ועוד.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

בתקופת מסך הברזל היה מחסור בבשר כשר בברית המועצות, בפרט בלנינגרד. בהזדמנות הגיע לעיר ר' מוטל ליפשיץ, שהיה המוהל והשוחט הראשי בברית המועצות, על מנת לערוך ברית לתינוק. ר' יצחק קוגן, שהיה אז אברך צעיר, ביקש ממנו לערוך שחיטה כשרה במקום, כיון שכבר שנתיים ילדיו לא טעמו טעם בשר.

ר' מוטל ענה לו שהוא מפחד לעשות שחיטה ללא אישור השלטונות, אך הוא הציע לרב קוגן ללמוד בעצמו הלכות שחיטה. הרב קוגן פנה לר' רפאל נימוטין, והלה לימד אותו במשך חודש את תורת השחיטה.

לאחר שנודע ברחבי ברית המועצות שישנו בחור צעיר שהשלים לימודי שחיטה אצל הרב נימוטין, התקבצו צעירים דתיים נוספים ללמוד שחיטה, וכך נוצרה חבורה של צעירים שוחטים.

בשנת תשמ"ו קיבל ר' יצחק קוגן אישור לצאת עם משפחתו מברית המועצות. לפני צאתו הוא כינס את כל השוחטים, בהם היו גם שוחטים צעירים, וחזר יחד איתם על ההלכות.

לאחר נפילת מסך הברזל[עריכה | עריכת קוד מקור]

שנים מאוחר יותר, לאחר נפילת מסך הברזל, חזר הרב קוגן לשליחות במוסקבה ופתח בשנת תשס"ד את ישיבת מכון ר"ן בראשות חתנו הרב שגב פרידמן.

הישיבה שוכנת במתחם בית הכנסת בלשייא ברונייא במרכז מוסקבה וכן במתחם הישיבה בשכונת "ראמינסקי". בישיבה לומדים התלמידים ומתמחים בשחיטה, סופרות ושאר מלאכות קודש כשמדי שנה נערך טקס רב רושם של חלוקת תעודות ההסמכה על ידי רבנים שמגיעים במיוחד לבחון את התלמידים.

לקראת שנת תשפ"ה הודיה הנהלת הישיבה על פתיחת שיעור א' של הישיבה בארץ הקודש, ואחריו ימשיכו התלמידים לשיעור ב' וג' במוסקבה.

בין הרבנים הבוחנים שהגיעו לבחון את תלמידי המכון ולהעניק להם תעודות הסמכה נמנים: הרב מרדכי שמואל אשכנזי, הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי והרב מאיר אהרון[1].

בוגרי הישיבה משמשים כשוחטים בפועל, כרבנים וכשלוחי הרבי ברחבי העולם.

צוות הישיבה[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים