חלוקת כוס של ברכה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרבי בחלוקת 'כוס של ברכה' ב-770

חלוקת כוס של ברכה הוא שמו של מעמד בו מחלק הרבי מהיין עליו מברך/מזמן בברכת המזון, ולאחר מכן גם מבדיל על אותה הכוס[1] לאחר ההתוועדות.

היסטוריה[עריכה]

תיאור על מעמד כוס של ברכה קיים כבר מימי המגיד ממזריטש, שנתן שיריים מכוס ההבדלה שלו לתלמידיו לאחר שהוסיף בה רביעית[2].

הרבי הריי"צ היה נוהג לחלק כוס של ברכה בסיומן של הסעודות שנערכו בביתו לקומץ החסידים ובני המשפחה שנכחו במקום. לעיתים ארע והרבי הריי"צ שלח עם חסיד יין על מנת לחלקו לכל קהל החסידים, אך לא אירע שחילק לכולם את היין בעצמו.

לאחר הסתלקותו של הרבי הריי"צ, כחלק מהפצרות החסידים ברבי שיואיל לקבל עליו את הנשיאות, הפצירו החסידים ברבי במוצאי שמחת תורה בשנת תשי"א שיחלק כוס של ברכה. הרבי כתגובה שתה את כל היין שנשאר בכוסו והפך אותה. עם זאת, לאחר קבלת הנשיאות בשנת תשי"א, הסכים הרבי לחלק כוס של ברכה. הפעם הראשונה הייתה במוצאי ראש השנה בשנת תשי"ב.

בעקבות האירוע הבריאותי בליל שמיני עצרת תשל"ח, לא התקיים מעמד כוס של ברכה במוצאי שמחת תורה של אותה שנה. בזאת חנוכה ערך הרבי התוועדות שכללה אכילת 'המוציא' ובסיומה נערכה ברכת המזון וחלוקת כוס של ברכה. היה זה יוצא דופן, כיון שבדרך כלל בהתוועדויות שלא נערכו בחגים לא נטל הרבי את ידיו, חסידים הסבירו שהרבי 'משלים' את החלוקה שלא נערכה במוצאי שמחת תורה באותה שנה.

בשנים תשנ"ג - תשנ"ד הי' כמה פעמים שהרבי נתן כוס של ברכה לא' מהמשב"קים בכדי לחלק לקהל[3].

סדר החלוקה[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חיבור החגים עם ימות החול
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

המעמד מתקים בקביעות במוצאי החגים ראש השנה, שמחת תורה, אחרון של פסח ושבועות. בימים אלו מתקיימת התוועדות גדולה בהשתתפות אורחים רבים, וכן בהזדמנויות נדירות נוספות[4].

בשנים תשי"ב עד תשי"ד, חילק הרבי כוס של ברכה גם בפורים. כשהרבי נהג להתוועד בסוכה (עד שנת תשל"א) התוועד גם במוצאי היום השני של חג הסוכות וחילק בסופו כוס של ברכה.

החל מתחילת החלוקה שימש בתפקיד מזיגת היין לכוסו של הרבי במשך ההתוועדות ובמשך מעמד החלוקה הרב מרדכי מענטליק. לאחר פטירתו בשנת תשמ"ח, החליף אותו הרב בערל יוניק.

במהלך החלוקה עוצר הרבי מדי פעם ומעודד את החסידים בשירי השמחה.

סיפורי מופת רבים מסופרים על אנשים שנושעו מברכותיו של הרבי במעמד, וכן מאנשים ששתו מהיין.

לאחר החלוקה[עריכה]

מענה הרבי לחתנים שביקשו מהרבי שיערוך התוועדות בשבת קודם החתונה שלהם: הנ"ל קשה, כדי שלא לבייש הקודמים שלא השתתפתי בהאופרופעניש – אבל כדי לפייסם – שני החתנים, אתן מהנשמר אצלי מכוס של ברכה דחג השבועות, זמן נישואי הקב"ה וכנסת ישראל בשעה טובה ומוצלחת ולנצח סלה ועד

לצד חלוקת היין, מחלק הרבי פעמים רבות גם בקבוקי משקה שהוכנו מבעוד מועד.

לעיתים קרובות מורה הרבי שיחלקו ממה שקיבלו גם במקומות אליהם נוסעים, ומדבר על מעלת המשקה ששומע וקולט את כל המדובר בהתוועדות, לעומת אנשים שלעיתים לא מאזינים, ואף מורה לערב את המשקה החריף במיץ ממותק על מנת לחלק ממנו לילדים[5].

הרבי עצמו לוקח עמו בסיום החלוקה את הכוס עם היין שנותר בה, ולעיתים אף מחלק ממנה מאוחר יותר לחסידים לתוספת ברכה[6].

קישורים חיצוניים[עריכה]

וידאו
תמונות


הערות שוליים

  1. שמוזג יין על הכוס והתערבב עם שאר היין מברכת המזון (משייר יין להבדלה)
  2. הרבי הריי"צ, ספר השיחות תש"ב
  3. וכן הי' גם במוצאי אחרון של פסח תשמ"ט ומוצאי שמח"ת תשל"ח.
  4. כגון מוצאי שבת קודש פרשת נשא, י"ב בסיון, סיום ימי התשלומין של חג השבועות שנת תנש"א, ו' תשרי תשל"ה, זאת חנוכה תשל"ח ועוד - ליומן מהשבת אינפו.jpg
  5. לא להיכנס לחובות, בתוך פרוייקט 'בקודש, עם הרבי לבד', שבועון כפר חב"ד גליון 1954 עמוד 39.
  6. ראו תצלום מענה הרבי המופיע בפיסקה זו.