לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

דברי משיח

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סדרת דברי משיח
דברי משיח.jpg
תשעה עשר הספרים הראשונים בסדרה
מידע כללי
מאת כ"ק אדמו"ר שליט"א מלך המשיח
סוג ספר תורני
הוצאה
הוצאה המכון להפצת תורתו של משיח
שנת הוצאה תשע"ז
מספר עמודים 550-840
עורך הרב ישראל גרנובטר
מקורות לכתיבת הספר הנחות ויומנים פרטיים
סדרה
סדרת ספרים סדרת דברי משיח
מספר ספרים 24

דברי משיח הוא שמה של סדרת ספרים הכוללת את כל השיחות והמאמרים הבלתי מוגהים שנאמרו על ידי הרבי מלך המשיח שליט"א במהלך השנים. הסדרה נערכת ויוצאת על ידי המכון להפצת תורתו של משיח (בניהול הרב ישראל גרנובטר) ונקראת בשם זה על יסוד ראשי התיבות שנתן הרבי לשנת תשד"מ[1]. ספרי הסדרה מודפסים בסדר כרונולוגי הפוך, כאשר הכרכים הראשונים שהודפסו הינם משנת תשנ"ב וממשיכים לתנש"א ומצפים להגיע לשנת תש"י.

עם התחלת ההוצאה לאור בחודש תשרי תשע"ז, הודיע המכון כי בכוונתו להוציא לאור ספר נוסף כל שלושה חודשים - לכל הפחות.

רקע[עריכה]

החל מחודש תשרי תשע"ז, החל המכון להפצת תורתו של משיח להוציא סדרת ספרים הנקראת בשם 'דברי משיח', והיא כוללת את כל תורת הרבי הלא־מוגהת החל מהשיחות, המאמרים, הרשימות-דברים בעת חלוקת הדולרים[2] והיחידויות[3] (וכיוצא בזה) וכן יומן מפורט מהנעשה ב"בית חיינו" מדי יום ביומו[4] על פי סדר השנים, - כל כרך בסדרה זו מכיל חומר רב שלא נתפרסם מעולם, או שהיה נגיש רק לאספנים בודדים ונחשף בסדרה זו לקהל הרחב.

סדרת דברי משיח נדפסת בלשון הקודש, וכהוספה, מובא בסוף הספר הנחות מהשיחות בשפת האידיש - תמליל מסרט ההקלטה של השיחות שנאמרו בימי החול, הנחות אלו לא עברו עריכה משמעותית מלבד הוספת פיסוק וחלוקה לקטעים, בד"כ ע"פ השוואה להנחה הערוכה בלשון הקודש[5].

הוצאה לאור[עריכה]

כשנה לאחר תחילת הוצאת הסדרה, החל המכון משנת תשע"ח להוציא קונטרסים שבועיים של תדפיסים מתוך הספר שיצא לאור בהמשך. בתדפיס מופיעים מאמר, שיחה, יומן ו\או ר"ד של אותו השבוע בו יוצא הקובץ.

מאחר שההתוועדויות מהשנים תשמ"זתשנ"ב הוגהו לאחר מכן על ידי הרבי, קיבלה הסידרה פן ייחודי של תוכן שלא הודפס קודם לכן בספרים. כאשר סיים המכון את הכנת התוועדויות אלו, החל להוציא בשנת תשפ"ב את ההתוועדויות משנת תשל"ח שאף הם לא הודפסו ומתאימים לאותה קביעות[6].

נכון לחודש אדר ב' תשפ"ד יצאו לאור על ידי המכון בסדרה זו עשרים וחמישה כרכים[7], הכוללים שיחות מהשנים תשמ"ח עד תשנ"ב ושני כרכים משנת תשל"ח, וכרך נוסף בסדרת 'ימי משיח', מחלקה הראשון של שנת תשנ"ג.

ימי משיח[עריכה]

כהשלמה לסדרה - החל לצאת משנת תשפ"ב, סדרת השלמה לדברי משיח - הנקראת בשם "ימי משיח", הסדרה עתידה תכלול ג' כרכים המכילים יומנים מחצר הרבי בשנים תשנ"ג-ד, שניים משנת תשנ"ג ועוד אחד משנת תשנ"ד.

נכון לחודש אדר ב' תשפ"ד יצא לאור על ידי המכון בסדרה זו כרך אחד, הכולל יומנים מחלקה הראשון של שנת תשנ"ג[8].

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ". . וואס וועט זיין דער פירוש פון ר"ת מיט מנחם שמו, משיח צדקנו? . . (בחיוך:) מ'זאל ניט אויפרייצן די וועלט מיטן אופן הידוע וכו' . . ווערט דאס די ר"ת תהי שנת דברי משיח, ובמהרה בימינו ממש לערנען תורתו של משיח מפיו של משיח, ובשמחה ובטוב לבב". (שיחת ליל ער"ה תשד"מ)
  2. החומר על חלוקות הדולרים נלקט מתוך גליונות בית חיינו, 'יומן פאקס א שיחה' ויומנים נוספים ומסרטי הוידאו של אותם שנים וחלק ממנו מתפרסם בספר בפעם הראשונה.
  3. הרבה מהיחידויות הם בפרסום ראשון למשל לחברי ה'קרן לפיתוח - מחנה ישראל'.
  4. היומן נערך ע"פ מספר יומנים שי"ל בשעתו (על ידי מערכת "פאַקס אַ שיחה"; בגיליון "בית חיינו"; בשבועון "כפר חב"ד"), ובו שולבו גם קטעים מיומנים פרטיים של תלמידי התמימים שלמדו ב-770 באותה תקופה, תלמידי ה"קבוצה", אורחים וכיוצא בזה, ועוד פרטים ע"פ קטעי וידאו, זכרונותים של בעלי המעשה וכיוצא בזה.
  5. כי המטרה בהדפסתן היא להגיש את דברי הרבי "כנתינתן מסיני", ללא שינוי, גרעון ותוספת ורק במקרים אחדים נוספו תיבות-קישור אחדות בסוגריים מרובעים, וכן הערות אחדות עם ציטוט מההנחה בלה"ק, כאשר חסרות איזה תיבות בהקלטה, או כדי להקל על הבנת הלומד.
  6. בשורה טובה: דברי משיח תשל"ח.
  7. לא כולל "ימי משיח" - תשנ"ג.
  8. הופיע: ימי משיח תשנ"ג ח"א באתר המכון להפצת תורתו של משיח.