חלוקת דולרים לטנקיסטים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המשפיע הרב מענדל פוטרפס עובר לפני הרבי במעמד חלוקת הדולרים לטנקיסטים

חלוקת דולרים לטנקיסטים הינו מעמד בו מחלק הרבי דולרים לצדקה בסוף ההתוועדות ל'טנקיסטים' הפועלים להפצת מבצעי המצוות באמצעות טנק המבצעים, על מנת לכלול בהתוועדות את שלושת הקווים עליהם עומד העולם, תורה בשיחות ומאמרים, תפילה בתפילת ערבית הסמוכה להתוועדות, ונתינת צדקה בסופה.

היסטוריה[עריכה]

הפעם הראשונה בה החל הרבי לחלק דולרים לצדקה בסיומה של התוועדות היה בח"י אלול תשל"ד. הרבי הודיע כי על מנת לחזק את העיסוק בהפצת עשרת המבצעים יחלק דולרים לכל 'טנקיסטים', כיוני לאלו יצאו להפצת מבצעי המצוות באמצעות טנק המבצעים, על מנת שייחלקו אותם בין הקהל שהשתתף בהתוועדות.

מאז חלוקה זו התרחשו עוד חלוקות אקראיות כאלו בסופן של כמה התוועדויות, אך היא הפכה לסדר קבוע שנקבע בסוף כל התתועדות בהתוועדות י' שבט תשל"ה. בחלוקה עברו גם כאלו שהפיצו יהדות וחסידות בכלל, ולאו דווקא על ידי הטנקים. פעמים רבות היה שואל הרבי את העובר האם הוא טנקיסט.

הרב יוסף ויינברג היה לוקח בקביעות חבילת דולרים על מנת לחלק לציבור הנשים שנכח בהתוועדות בעזרת הנשים. כאשר הלה לא היה נוכח, שלח הרבי את דולרים אלו בידי הרב שניאור זלמן גוראריה.

את הדולרים השיג בעבור החלוקה הרב שלום (סידני) הכט.

פעם נשאל הרבי מדוע הוא מחלק דולרים דווקא לעוסקים בהפצת המעיינות ולא ללומדים כמות גדולה של דפי גמרא או מסכתות. הרבי השיב כי אם היה מחלק דולרים לבחורים שלומדים הדבר היה בושה עבורו, שכן זה שבחור ישיבה ילמד הוא דבר פשוט ומחייב, בעוד שהפצת המעיינות היא חידוש שאינו מובן מאליו.

אופן החלוקה[עריכה]

הרבי יושב כאשר פניו מופנות מעט כלפי מזרח, והעוברים היו עוברים בדרך כלל ממערב למזרח, הרב יהודה ליב גרונר היה מכין לרבי חבילות גדולת של דולרים על השולחן, הרבי היה לוקח מתוך חבילה קטנה של דולרים ונותן לטקסטים שעברו על מנת שיחלקו אותם לשאר הנוכחים בהתוועדות , פעמים רבות הרבי שאל אם כולם לקחו.

מספר הזדמנויות בהם הרבי פנה אל אחד העוברים ושאל אותם האם הם טנקיסטים.

הרבי ביקש שכל אחד יקבל שטר אחד לא יותר ולא פחות וייתן אותם לצדקה בלילה או לא יאוחר ממחר בבוקר.

בכמה הזדמניות הרבי ביקש שגם יתנו לצדקה אלו ששומעים את השידור דרך שידור.

כיום החלוקה לטנקיסטים מתקיימת רק בהזדמנויות מיוחדות, כגון בכל יום מימות החנוכה בשנת הקהל (לאחר מנחה, הדלקת נרות חנוכה ושיחת קודש), ובמעמדים נוספים.

אירועים מיוחדים בחלוקה[עריכה]

  • באחת הפעמים הרבי אמר: "ישנו כאן אחד שלא מוביל רק טנק אלא רכבת שלימה, ושם הניחו תפילין ודיברו על יהדות והפצת המעיינות וכאן הוא מתנהג בענווה ומתחבא באיזה שהוא מקום." כשכוונתו לרב שלמה מיידנצ'יק.
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

קישורים חיצוניים[עריכה]