מבצע מצה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצעי הרבי
עשרת המבצעים
תפילין · תורה · מזוזה · צדקה · בית מלא ספרים · נש"ק · כשרות · טהרת המשפחה · חינוך · אהבת ישראל
מבצעים שונים
מסיבות שבת · שופר · לולב · חנוכה · פורים · מצה · והשיב לב אבות על בנים · ל"ג בעומר · עשרת הדברות · אות בספר התורה לילדי ישראל · אות בספר תורה הכללי . אות בספר תורה לחיילי צה"ל · הקהל · משיח · יום הולדת · הקהלת קהילות · הדפסת התניא · עידוד הילודה
הרב רפאל נחום כהן מלווה קבוצת ילדים ביריד חוויות הפסח בכפר חב"ד במסגרת 'מצה לתלמיד'

מבצע מצה הוא אחד ממבצעי הרבי במסגרתו דואגים חסידי חב"ד לחלק לקראת חג הפסח מצה שמורה עבודת יד למכיריהם, ובכך לדאוג שלפחות בליל הסדר יאכלו מצה בכשרות מהודרת.

מבצע זה הינו המבצע הראשון מ'מבצעי המצוות' שיזם הרבי כאמצעי לקירוב יהודים לשמירת תורה ומצוות.

תולדות המבצע[עריכה]

ילדי השלוחים במבצע מצה בבוליביה

לקראת חג הפסח תשי"ד, הורה הרבי לחסידים להשתדל לשלוח לחג הפסח למכיריהם - לפחות ללילי הסדר - מצות עגולות אפויות יד, ודוקא - מצה שמורה. גם יש לדאוג עבור ילדים כי מצה ענינה אמונה (מיכלא דמהימנותא), וצריכים לעבוד על זה כבר מקטנות. בחג הפסח תשי"ב קיבל החסיד הוראה מהרבי, ר' זלמן אבעלסקי לחלק מצה לבאי התתועדות הראשונה של י"א ניסן שארגן בכפר חב"ד.

הוראה זו נכללה בספר המנהגים כחלק ממנהגי חג הפסח.

בשנת תשכ"א, יזם הרב יצחק גנזבורג מבצע מצה לתלמיד, שבמסגרתו הגיעו אלפי ילדים, מידי שנה, לכפר חב"ד על-מנת להשתתף בתהליך אפיית המצות.

גם הרבי בעצמו שלח מצות למקורביו, ביניהם הפרזידנט מר שז"ר וקרובי משפחתו שהתגוררו בארץ.

בנוגע לסגולות של חלוקת מצה שמורה, הרבי הזכיר את מאמר חז"ל על צדקה "יותר ממה שבעל הבית עושה עם העני העני עושה עם בעל הבית", שכך גם בנוגע למצה, שהיא מאכל האמונה והרפואה ומביאה ליהודי ברכה מרובה בענינים אלו, וכאשר יהודי אחד נותן לחברו מצה שמורה, זה מוסיף לו עצמו בברכה.

כאשר גביר גדול הגיע לרבי ואמר שרוצה לתרום עבור פרוייקט גדול, אמר לו הרבי שייתן את הכסף למבצע מצה. כאשר הגביר אמר שהוא מתכוון לפרוייקט גדול - אמר לו הרבי שעבורו זה נחשב פרוייקט גדול[1].

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • מבצע מצה - על שום מה, מגזין 'תחיינו' גליון 4 י"א ניסן תשע"ו עמוד 62
  • חלוקת מצה שמורה, במדור 'חיי רבי' שבועון כפר חב"ד גליון 1900 עמוד 38

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. חת"ת לילדים, כ"ז אדר שני תשע"ט.