לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

מבצע חנוכה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצעי הרבי
עשרת המבצעים
תפילין · תורה · מזוזה · צדקה · בית מלא ספרים · נש"ק · כשרות · טהרת המשפחה · חינוך · אהבת ישראל
מבצעים שונים
מסיבות שבת · שופר · לולב · חנוכה · פורים · מצה · והשיב לב אבות על בנים · ל"ג בעומר · עשרת הדברות · אות בספר התורה לילדי ישראל · אות בספר תורה הכללי . אות בספר תורה לחיילי צה"ל · הקהל · משיח · יום הולדת · הקהלת קהילות · הדפסת התניא · עידוד הילודה

מבצע חנוכה הינו מבצע שתיקן הרבי על מנת לפרסם את נס חנוכה, ולדאוג שבכל בית ומקום ציבורי תודלק חנוכייה. במסגרת המבצע שהתחיל בחנוכה תשכ"ח, חסידי חב"ד והשלוחים הדליקו מנורות חנוכה מרכזיות בכל מקום בו נמצאים יהודים ופעלו על יהודים להדליק נר חנוכה. כמו כן שלח הרבי את החסידים אל חיילי צה"ל, מאושפזים בבתי רפואה, אסירים ועוד על מנת לוודא שכולם יקיימו את מצות ההדלקה.

היסטוריה[עריכה]

ההתחלה באסף הרופא[עריכה]

ידעות אחרונות על מבצע חנוכה תשל"ג

בעקבות מלחמת ששת הימים, בחנוכה תשכ"ח יצאו חסידי חב"ד בראשות הרב שניאור זלמן סגל, למבצע חנוכה בבית הרפואה אסף הרופא. המבצע נוהל על ידי הרב סגל אשר קיבץ תקציב מתושבי כפר חב"ד, ובמהלך ימי חנוכה, החסידים והתמימים האירו את חדרי בית הרפואה באור החנוכה. הרב סגל כתב דו"ח מפורט לרבי וקיבל מענה מעודד בתוספת הוראה, בפעם הבאה לתאם עם צעירי חב"ד[1].

מבצע חנוכה בצה"ל[עריכה]

בשנת תשל"ג נערך מבצע חנוכה רחב היקף בקרב חיילי צה"ל.

המבצע בחנוכה תשל"ג, נחל הצלחה גדולה והתפרסם בכלי התקשורת.

תנופה למבצע[עריכה]

בשנת תשל"ד פתח הרבי בתנופה מיוחדת במבצע חנוכה. בשבת פרשת וישב עורר להגביר את ההשתדלות שבכל בית יהודי ידליקו נרות חנוכה. באותה שנה חילק הרבי דמי חנוכה רק לאלו שעסקו במבצע חנוכה, והציגו אישור על כך מצעירי אגודת חב"ד. בהתוועדות זאת חנוכה הורה שאלו שעסקו במבצע חנוכה יאמרו לחיים. כמו כן שלח הרבי לארץ הקודש דמי חנוכה עבור המתעסקים במבצע חנוכה.

באותה שנה הורה כהוראת שעה שאף הבנות ידליקו נרות חנוכה.

הצלחה למעלה מן המשוער[עריכה]

בשנת תשמ"ז, בעקבות פרשת הספרים, קרא הרבי להגביר את המבצע והורה להוציא ספר בו ירוכזו תמונות של פעילות המבצע אצל כל השלוחים ברחבי העולם[2]. הרבי התבטא שההצלחה באותה שנה הייתה "למעלה מן המשוער"[3]. בעקבות זאת הודפס הספר "ויהי אור" בהוצאת קה"ת.

הוראות הרבי[עריכה]

הדלקת חנוכיה למרגלות מגדל אייפל

הרבי הורה לדאוג שידליקו נרות חנוכה בכל בית יהודי, ובמקרה הצורך להעניק להם חנוכיה[4]. גם ילדים רכים ידליקו חנוכיה לעצמם. הרבי הדגיש במיוחד את הצורך להגיע לחולים, אסירים וזקנים, ובמיוחד לחיילי צה"ל[5].

במקרים בהם לא ניתן מסיבות מסויימות להדליק חנוכיה עם אש, הורה הרבי שלכל הפחות ידליקו חנוכיה עם אור אלקטרוני, לפרסומי ניסא[6].

הרבי הורה לערוך כינוסי ילדים, לספר להם את סיפור הנס ולתת להם דמי חנוכה. כמו כן לעורר את הילדים - לתת צדקה במשך ימי החנוכה, וכן לתת דמי חנוכה לחבריהם, ולהוסיף בלימוד התורה בימי החנוכה.

כחלק ממבצע חנוכה הורה הרבי להדליק חנוכיות ציבוריות ללא ברכה גם ביום 'זאת חנוכה', וכל שכן בשאר הימים, בכינוסים ואסיפות במעמד עשרה מישראל, ובמיוחד ילדים רבים, עם סיפור פרסום הנס[7].

ענין נוסף שהורה הרבי הוא לערוך התוועדויות של שמחה בימי חנוכה, שבהם ידברו ויספרו את הניסים שהקב"ה עושה[8].

הדלקות ציבוריות[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חנוכיה ציבורית

היוזמה להדלקת חנוכיה ציבורית החלה על ידי שלוחי הרבי במסגרת מבצע חנוכה. בהדלקה זו לא יוצאים ידי חובת המצוה, אך היא נעשית על מנת לפרסם את נס חנוכה באופן המקסימלי לכמה שיותר יהודים. כיום התפשטו החנוכיות הציבוריות לכל פינה ברחבי העולם, מהם במקומות בולטים כמו במרכזי הערים החשובות, מנהטן והגשרים המובילים איליו, בית הלבן, ליד מגדל אייפל ועוד.

היוזמה נתקלה בעבר בהתנגדות עזה מצד חוגים יהודיים שונים באמריקה, כמו הרפורמים ודומיהם, אולם לאחר מאבק משפטי ממושך נחלו חסידי חב"ד ניצחון מוחץ בעידודו של הרבי.

הרבי התייחס בכמה הזדמנויות לחשיבות של הדלקות ציבוריות[9], והורה לערוך אותם "במקום הציבורי והמרכזי ביותר"[10]. יש להדגיש שלא יוצאים בהם ידי חובה אלא כל אחד צריך להדליק בביתו[10]. כאשר נמצאים במקום אנשים מאומות העולם יש לעורר אותם על קיום שבע מצוות בני נח[10].

שיירות ורכבים[עריכה]

יוזמה נוספת שהומצאה על מנת לפרסם יותר את נס חנוכה, היא יצירת חנוכיות חשמליות אותם נוהגים רבים מחסידי חב"ד להניח על הרכב בימי חג החנוכה.

במהלך החג נערכות ברבות מערי ארץ הקודש והעולם שיירות רכבים עם חנוכיות לפרסום הנס. שיירה מרכזית הנערכת מידי שנה בארץ היא שיירת הטנקים על ידי 'ניידות חב"ד בארץ הקודש' בה נוסעים עשרות טנקים ורכבים במקומות מרכזיים בכל רחבי הארץ מהצפון לדרום ומפרסמים את נס חנוכה ואת בשורת הגאולה. בשנים האחרונות מצטרפים לשיירה גם אופנועי הגאולה.

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

 • הרב ישראל אלפנביין,מבצע חנוכה במימד הכי גדול, במדור 'חיי רבי' שבועון כפר חב"ד גליון 1936 עמוד 32
 • הרב מרדכי מנשה לאופר, מוסיף והולך ואור, במדור 'ניצוצי רבי', שבועון התקשרות גליון 1479 עמוד 12

קישורים חיצוניים[עריכה]הערות שוליים

 1. שבועון בית משיח 1388 עמוד 46
 2. שיחת ו' דחנוכה תשמ"ז. וראה הנסמן בהערה 60 שם.
 3. שיחת ש"פ מקץ תשמ"ז סעיף יב.
 4. שיחת ש"פ וישב תשל"ד.
 5. שיחת י"ז כסלו תשמ"א - לקוטי שיחות חלק כ' ע' 429.
 6. ראו לדוגמא: הוראת הרבי לנגיד יוסף ספרא כששכב בבית הרפואה.
 7. מוצאי זאת חנוכה תשל"ד.
 8. שיחת ש"פ וישב תשנ"ב.
 9. שבת פרשת וישב ונר ו' דחנוכה תשמ"ז. שבת פרשת וישב תשמ"ח.
 10. 10.0 10.1 10.2 נר ו' דחנוכה תשמ"ז.