לתשומת לבכם, אתר חב"דפדיה צפוי לעבור פעולות תחזוקה ושדרוג היום יום רביעי י"ד אייר (22/05/24).
החל מהשעה שמונה בערב לפי שעון ישראל, למשך כשלוש שעות. בזמן זה לא תתאפשר עריכה ובחלק מהזמן האתר לא יהיה זמין, נא היערכו בהתאם

מבצע בית מלא ספרים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצעי הרבי
עשרת המבצעים
תפילין · תורה · מזוזה · צדקה · בית מלא ספרים · נש"ק · כשרות · טהרת המשפחה · חינוך · אהבת ישראל
מבצעים שונים
מסיבות שבת · שופר · לולב · חנוכה · פורים · מצה · והשיב לב אבות על בנים · ל"ג בעומר · עשרת הדברות · אות בספר התורה לילדי ישראל · אות בספר תורה הכללי . אות בספר תורה לחיילי צה"ל · הקהל · משיח · יום הולדת · הקהלת קהילות · הדפסת התניא · עידוד הילודה

מבצע בית מלא ספרים (יבנה וחכמיה) הוא אחד מעשרת המבצעים עליהם הכריז הרבי, על המבצע הכריז הרבי בשנת תשל"ד.

במסגרת המבצע עורר הרבי על כך שכל אחד צריך למלא את ביתו בספרי קודש.

מקור[עריכה]

המושג 'בית מלא ספרים' מופיע לראשונה במדרשים המתיחסים לטענות קרח על משה רבינו[1] בית מלא ספרים מהו שיהא חייב במזוזה. הרבי השתמש בלשון זו בהכרזת 'מבצע בית מלא ספרים' שמטרתו להפוך כל בית יהודי לבית מקדש על ידי שימצאו בו לכל לראש, ספרי היסוד של היהדות ובהוספה של כמה שיותר ספרי קודש. מבצע זה הוא היחיד מבין עשרת המבצעים שאינו מצווה ואף אין לו מקור קדום.

היסטורית המבצע[עריכה]

בשיחת שבת פרשת נשא תשל"ד הכריז הרבי על מבצע מיוחד, הקשור להרחבת "מבצע תורה" שיסד אז, והוא מבצע "בית מלא ספרים - יבנה וחכמיה", היינו שכל אחד ישתדל למלא את ביתו בספרי קודש וירבה בשיעורי תורה.

הרבי באר שבמילה "מלא" הכוונה כפשוטו, לשים ספרים בכל הקירות בבית בהם מותר לעשות זאת, ורק בשרותים ובחדר שינה זוגי להמנע מלשים ספרים.

הרבי התבטא, כי מטרת קניית הספרים היא להשתמש וללמוד בהם בפועל, ולא להשאיר אותם מונחים בארון סגור ולהביט בהם מבעד לזכוכית...

הוראה זו, היא בנוסף להוראת אדמו"ר הריי"צ בנוגע לשלושת הספרים כתר שם טוב, אור תורה ותניא: "נחוץ ונכון הדבר, שיהיה לחסידים את שלושת הספרים ומטעמים ידועים, לא לכורכם בכרך אחד"[2].

בעקבות הנצחון במשפט הספרים הדפיס הרבי את הספר "דרך אמונה" לרב מאיר בן גבאי וצווה למכור אותו במחיר השווה לכל נפש וגם לימד בו בהתוועדויות. שנה לאחר מכן קרא הרבי לנצל יום סגולה זה להוספה בלימוד ובפרט בשולחן ערוך שאז היה 500 שנה להדפסתה. כמו כן הורה להוסיף ברכישת ספרי קודש רבים, הן ל"בית מלא ספרים", והן לספריות ציבוריות, הן לילדים קטנים וכמובן גם לספרייה המרכזית של אגודת חסידי חב"ד.

בשנת תשנ"ב הוסיף הרבי ואמר כי כל אחד יכול לתרום את חלקו לגאולת הספרים שנותרו בשבייה ברוסיה, "על ידי שכל אחד ואחד, מהאנשים, נשים וטף, יעשה עניין דוגמתו, על ידי שיכניס לביתו או בספרייה וכיוצא בזה ספרי (וכתבי) קודש חדשים, בהוספה על הספרים המצויים אצלו עד עתה ב"בית מלא ספרים" שלו".

ספרי הייסוד[עריכה]

במהלך השנים שם הרבי דגש על ספרי-קודש מסויימים כחובה שימצאו בכל בית יהודי:

  1. חומש.
  2. תהילים.
  3. סידור תפילה.
  4. ספרי הלכות.
  5. תניא.

בשיחה מסויימת הזכיר הרבי גם משניות או גמרא.

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • קה"ת, 'מבצע בית מלא ספרים', עמוד 597

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים