מבצע חינוך

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצעי הרבי
עשרת המבצעים
תפילין · תורה · מזוזה · צדקה · בית מלא ספרים · נש"ק · כשרות · טהרת המשפחה · חינוך · אהבת ישראל
מבצעים שונים
מסיבות שבת · שופר · לולב · חנוכה · פורים · מצה · והשיב לב אבות על בנים · ל"ג בעומר · עשרת הדברות · אות בספר התורה לילדי ישראל · אות בספר תורה הכללי . אות בספר תורה לחיילי צה"ל · הקהל · משיח · יום הולדת · הקהלת קהילות · הדפסת התניא · עידוד הילודה

מבצע חינוך הוא אחד מעשרת המבצעים עליהם הכריז הרבי, על המבצע הכריז הרבי בשנת תשל"ו - שנת החינוך.

במסגרת המבצע קרא הרבי לדאוג לחינוך יהודי לכל ילד יהודי, שיקבל חינוך יהודי אמיתי במוסדות המחנכים ברוח המסורת היהודית. במסגרת המבצע גם החל עניין אמירת שנים עשר הפסוקים.

היסטורית המבצע[עריכה | עריכת קוד מקור]

" מכריזים על שנה זו כ'שנת החינוך' ו'מבצע חינוך', שעניין זה קשור לענין של 'והגדת לבנך' - ענין החינוך: שלא ישאר בן או בת שלא יקבלו חינוך יהודי. וזוהי ההכרזה, שהשנה תהיה הדגשה לראות שכל ילד יהודי יקבל חינוך על פי יהדות אמיתית "

– שיחת היסוד ל'מבצע חינוך', כ"ד ניסן תשל"ו

בשבת פרשת אחרי מות, כ"ד ניסן תשל"ו שבת מברכים החודש אייר, הכריז הרבי על 'מבצע חינוך' ועל 'שנת החינוך', בדומה להכרזתו של הפרזידנט של ארצות הברית, שהכריז אף הוא על 'שנת החינוך'.

על פי הוראות הרבי, התרכזו הפעולות ברישום ילדים למחנות קיץ כשרים, ולרישום ילדים במוסדות המחנכים בחינוך יהודי אמיתי.

בנוסף, מנה הרבי בהתוועדויות הפתאומיות שערך בשבועות הסמוכים להכרזה על 'מבצע חינוך' שורת הוראות נוספות, ביניהם דרש שכל אחד ישתדל לא לפעול רק בעצמו, אלא להשתדל שגם אנשים נוספים יעסקו במבצע זה, קרא למנהלי המוסדות לקבל תלמידים נוספים גם כאשר ישנם קשיים כספיים, ושלל את האפשרות לפטר מורים ואנשי חינוך ממשרתם בשל מחסור כספי.

הרבי אף הדגיש את חשיבותו של מבצע זה בכך שהוא מהווה את היסוד לכל חיי הילדים, ומשפיע עליהם לכל ימי חייהם, והגדיר את מטרתו לדאוג שלא ישאר אף ילד יהודי שלא יקבל חינוך יהודי כשר.

באחד ממכתביו, כינה הרבי את המבצע: "מבצע כללי–גדול וכולל מבצעים הכלליים"[1].

הפעילות לאור קריאת הרבי[עריכה | עריכת קוד מקור]

עיקר הפעילות בארץ, התחילה בל"ג בעומר, אז נוהלה תעמולה נרחבת במירון בין העולים לציון הרשב"י, על ידי שלוחי הרבי לארץ הקודש שהגיעו מספר חודשים קודם לכן.

במקביל, ערך הרב אהרן אליעזר צייטלין מסע נרחב שכלל ביקורים במאות מוסדות חינוך באזור הצפון, ומפגש עם עשרות אלפי ילדים.

בארצות הברית, הוקם על ידי ארגון צעירי אגודת חב"ד המרכזית מטה טלפוני, שליווה את מסע התעמולה במהלכו התקשרו פעילים לאלפי משפחות יהודיות ברחבי ניו יורק והשפיעו עליהם לרשום את ילדיהם למוסדות חינוך יהודיים.

יוזמות ברוח המבצע[עריכה | עריכת קוד מקור]

ארגון צעירי אגודת חב"ד מנהל מידי שנה קמפיין פרסום רחב היקף במגזר הציבורי, המעודד רישום למוסדות החינוך החב"דיים תחת הסיסמא 'חינוך חב"ד נותן יותר'.

בשנת תשע"ד נוסד המיזם 'טיפת חינוך יומית' על ידי וועדת החינוך החב"דית, ובמסגרתו מקבלים עשרות אלפי הורים מידי יום קטע מתורת הרבי בנושאי חינוך.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • מבצע חינוך - ראש כל הענינים אצל הרבי, שבועון כפר חב"ד גליון 1894 עמוד 51  •  גליון 1996 עמוד 42

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. מכתב לחג הסיום של ישיבת תומכי תמימים מונטריאול.