מבצע תורה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצעי הרבי
עשרת המבצעים
תפילין · תורה · מזוזה · צדקה · בית מלא ספרים · נש"ק · כשרות · טהרת המשפחה · חינוך · אהבת ישראל
מבצעים שונים
מסיבות שבת · שופר · לולב · חנוכה · פורים · מצה · והשיב לב אבות על בנים · ל"ג בעומר · עשרת הדברות · אות בספר התורה לילדי ישראל · אות בספר תורה הכללי . אות בספר תורה לחיילי צה"ל · הקהל · משיח · יום הולדת · הקהלת קהילות · הדפסת התניא · עידוד הילודה

מבצע תורה הוא אחד מעשרת המבצעים עליהם הכריז הרבי, על המבצע הכריז הרבי בשנת תשל"ד, יחד עם המבצעים "מבצע מזוזה", "מבצע צדקה", "מבצע בית מלא ספרים" ו"מבצע נרות שבת קודש (נש"ק)".

במסגרת מבצע זה החלה תעמולה חב"דית שעוררה יהודים להשתדל במיוחד להוסיף בלימוד תורה בכל רגע פנוי, בנוסף על החיוב שישנו לכל יהודי על פי ההלכה ללמוד שיעור אחד בבוקר ושיעור אחד בערב.

היסטורית המבצע[עריכה | עריכת קוד מקור]

בהתוועדות חמשה עשר בשבט תשל"א[1] הודיע הרבי: "הגיע הזמן "לכבוש" את העולם על ידי יגיעה והוספה ביתר שאת וביתר עוז בלימוד התורה", שלש שנים אחר-כך הפכה ההכרזה ל"מבצע" - מבצע תורה (בשנת תשל"ד).

הרבי הדריך את הפעילים להשפיע על יהודים ללמוד תורה לפחות רגעים ספורים מידי יום. הודגש כי על הפעילים להוסיף בלימוד התורה בעצמם, כאשר הבולטים בתחום הם תלמידי הישיבות שצריכים להוות דוגמה חיה שממנה יוכל כל אדם ללמוד כיצד לומדים תורה. הנחיה נוספת: להשתדל לזכור דברי תורה בעל פה עליהם ניתן לחזור במקומות ובמצבים שונים[2].

במכתבים ששיגר הרבי לאנשים פרטיים בסמיכות לתקופת ההכרזה על המבצע, עורר אותם הרבי על ההוספה בלימוד התורה, וציין שמבצע תורה שייך גם לנשים, ובתנאי שזה לא ישפיע על המחוייבות שלהן, ובפרט בנוגע לחינוך הילדים[3].

במסגרת מבצע זה מתקיימים בבתי חב"ד ובקהילות חב"ד שיעורי תורה כחלק עיקרי מהפעילות, ובישיבות חב"ד רבות נערך מידי שנה 'מבצע תורה' הכולל מבחנים מסכמים על כל מסכת הגמרא הנלמדת בישיבה.

בין השנים תשל"ד - תשנ"ג פעלה בצעירי אגודת חב"ד מחלקה שעסקה בריכוז ענייני המבצע. בשנת תשע"ה הוקמה המחלקה מחדש על ידי הרב ישראל אשכנזי, ובמסגרת הפעילות המחודשת הושק מיזם "חכמת חיים" המאפשר שיחות-עומק סביב ערכים תורניים באמצעות כרטיסיות דיון, המותאמים לקהל הרחב. בשנות הנ'( למשל בערך בתשנ"ז- ח') ערכו צא"ח מבחני ענק בנגלה לתלמידי ישי"ק וגדולות של חב"ד בנפרד הוכתרו חתנים וסגנים וכו' וניתנו פרסים רבים ביניהם השתתפות במסע התמימים

כיום קיים ארגון מקומי בקראון הייטס בשם יגדיל תורה - מבצע תלמוד תורה אשר מרכז את הפעילות בנושא.

ארגון יגדיל תורה[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – יגדיל תורה (קראון הייטס)

ארגון 'יגדיל תורה' נוסד בתשס"ח על ידי הרב לוי יצחק ברוד מקראון הייטס לעילוי נשמת בנו 'מנחם מענדל' שנפטר בגיל פחות משנה. מטרת המוסד שכל תושבי שכונת קראון הייטס יעסקו בלימוד תורה. תחת הארגון נערכים עשרות שיעורים שבועיים במגוון שפות, הדפסת 'מדריך ללימוד שנתי' כל השיעורים הנמסרים במשך השנה מקומם וזמנם, הדפסת דף לימוד שבועי המחולק לכל הבתי כנסיות, לימוד בחברותות כל ערב בכולל אברכים, שיעורים מיוחדים לנשים, שיעורים מוקלטים בטלפון, דיסקים למכונית לאלו שנוסעים להרי הנופש ועוד. בר"ח אלול תש"ע חנך המוסד מיקום ללימוד תורה הפתוח בכל שעות היממה משש בבוקר עד שתים עשרה בלילה ברחוב אמפייר בין הרחובות קינגסטון וברוקלין.

חיזוק המבצע בזמן צרה[עריכה | עריכת קוד מקור]

בעקבות תאונה בה נהרגו ארבעה מחשובי אנ"ש, אמר הרבי שבפרט באותם מקומות בהם אירעו ענינים הבלתי רצויים, יש לעסוק בכל המבצעים - מבצע תורה, מבצע תפילין, מבצע מזוזה, מבצע צדקה, מבצע בית מלא ספרים - עוד ביתר שאת ויתר עז.

שכל המבצעים הרי הם שמירה והצלה, ובפרט מבצע תורה, שלתורה ישנה הרי מעלה מיוחדת, וכמבואר באריכות בתניא[4] שמצוות הינם "אברין דמלכא" מה-שאין-כן תורה הרי "אורייתא וקוב"ה כולה חד", הרי על ידי שלומדים תורה, לוקחים את הקב"ה עצמו, ובאמצעות זה הרי השמירה היא עוד ביתר שאת, כמובן.

ובכלל זה הינו גם הענין של מוסדות תורה. יש לחזק את כל מוסדות החינוך בהם לומדים תורה - הן אותם מוסדות הקבועים במשך כל ימי השנה, הן את מוסדות החינוך הפועלים בזמן הקיץ (שכן גם מוסדות אלו, כיון שלומדים בהם תורה, ואורייתא וקוב"ה כולה חד, הינם גם כן ענין ד"קבוע").

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • כשצריכים ללמוד תורה אין פלא כלל שקורים ניסים הכי גדולים, סקירה אודות מבצע תורה, במדור 'חיי רבי' שבועון כפר חב"ד גליון 1894 עמוד 38
  • בערך צעירי אגודת חב"ד ערך משנה מבחנים בספר המצוות

קישורים חיצונים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. נדפס בלקוטי שיחות חלק ו עמוד 312 קובץ PDF
  2. לקוטי שיחות חלק י"ג עמוד 212
  3. ראו לדוגמא מכתב הרבי שהתפסם בשבועון כפר חב"ד גליון 1921 עמוד 9.
  4. פרק כ"ג.