יגדיל תורה (קראון הייטס)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הארגון
הרב לוי ברוד מנהל הארגון עם קבוצה מאנ"ש, בדינר לטובת הארגון

יגדיל תורה הינו ארגון קהילתי הפועל בשכונת קראון הייטס להגברת המודעות בקרב הציבור לשיעורי התורה המתקיימים בשכונה, ולנתינת מענה הולם לאנשים המעוניינים במקומות שקטים ונוחים ללימוד.

הקמת הארגון[עריכה]

הארגון "יגדיל תורה" שבשכונת קראון הייטס, הוקם על ידי בני הזוג הרב לוי בראוד ורעייתו בת שבע בשנת תשס"ז, לעילוי נשמת בנם, מנחם מענדל ברוד, שנפטר בצעירותו[1].

מטרתו של הארגון הינה להגביר את המודעות לחשיבות לימוד התורה, לעורר את תושבי השכונה לקביעת שיעורים וחברותו, ולתת כלים מעשיים לאנשים המעוניינים ללמוד ולא מצליחים לבצע זאת בכוחות עצמם.

הארגון הוקם כחלק ממבצע תורה שהחל הרבי בט"ו בשבט תשל"ד.

פעולות הארגון[עריכה]

אולמות לימוד[עריכה]

לאורך כל ימות השנה מפעיל הארגון אולמות לימוד מיוחדים. מרכז הלימוד העיקרי, ממוקם במרכז השכונה ומאוכלס בספריות עשירות ומגוונות, לטובת בעלי משפחות המעוניינים לשבת ללמוד במקום שקט וממוזג. המקום פתוח במשך רוב שעות היממה, ולא מתקיימים בו תפילות ושיעורים, והוא מוקדש רק למטרות לימוד עצמי או לימוד בחברותא. בתקופות עמוסות בשנה, כגון כינוס השלוחים וכדומה, האולם פתוח עשרים וארבע שעות ביממה.

  • אולם הלימוד הממוקם במרכז השכונה ברחוב אמפייר 574 בין קינגסטון לברוקלין, נתרם לטובת פעילות הארגון בשנת תש"ע על ידי הרב שמעון ברבר[2], ונקרא בשם 'תפארת יצחק' לזכרון אביו, הרב יצחק ברבר.
  • (בשנת תשע"ג הוקם היכל לימוד נוסף ברחוב לינקולן בסמיכות לשדרת יוטיקה. היכל זה נקרא בשם 'אנשי משה', והוא פועל במתכונת דומה להיכל הלימוד 'תפארת יצחק', אך אינו משתייך לרשת היכלי הלימוד של יגדיל תורה).
  • בחודש אייר תשע"ד נפתח הסניף השני של הארגון בקראון הייטס, ממול ל-770. היכל זה מיועד לאברכים או בחורים מעל גיל 25, ההנהלה מבקשת מאורחים שאינם מתגוררים בשכונה להשתמש בחדרי הלימוד האחרים, כדי לשמור על אופיו של המקום.
  • בחודש חשון תשפ"ב נפתח הסניף השלישי של הארגון ברחוב פרזידנט 1475[3].

כינוסים תורניים ושיעורים שבועיים[עריכה]

ביוזמת הארגון מתקיימים מספר מועדים בשנה כינוסים תורניים, העוסקים בענינים העומדים על הפרק[4], ונמסרים על ידי טובים המרצים וגדולי הרבנים בשכונה.

כמו כן פועלים תחת הארגון מספר שיעורים שבועיים, הנמסרים על ידי הרב שלום בער לוין, הרב צבי רימלר, והרב מיכאל לרנר.

הוצאה לאור[עריכה]

  • מדריך שנתי - מידי שנה מנפיק הארגון מדריך מפורט בו מופיעים מיקומים וזמנים של כל השיעורים התורניים המתקיימים בשכונת קראון הייטס.
  • עלון דו-שבועי - מידי שבועיים מופץ בבתי הכנסת בשכונה עלון צבעוני דו-צדדי, שנועד לעורר את המודעות לחשיבות לימוד התורה. העלון יוצא לאור בעברית ובאנגלית, ומכיל פתגמים, סיפורים, ושאלות מאתגרות בנושאים הלכתיים.
  • קובץ הערות ופלפולים 'תפארת יצחק' - קובץ הערות המאגד בתוכו חידושי תורה שנכתבו על ידי תושבי שכונת קראון הייטס.
  • כולל - לקט אודות החיוב ללמוד בכולל, מלוקט מתורתו של הרבי.
  • קובצי לימוד - לקראת ימי ההילולא של רבותינו נשיאינו ונשותיהם, יוצא לאור קובץ עם משניות לפי אותיות השם, עם ליקוט קצר מדברי תורתם או סיפורים הקשורים אליהם.

אתר אינטרנט[עריכה]

במסגרת הארגון פועל אתר אינטרנט המרכז בצורה מסודרת את שיעורי התורה המתקיימים בשכונה, וארכיון של העלונים שיצאו לאור על ידי הארגון.

פעילות עולמית[עריכה]

מלבד הפעולות הפנימיות בשכונת קראון הייטס, שואף הארגון להרחיב את תחום השפעתו לקהילות חב"ד ברחבי העולם.

בשת תש"ע יזם הארגון קריאה משותפת של כל רבני חב"ד מקהילות אנ"ש ברחבי העולם לקבוע עיתים לתורה[5].

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים