קינגסטון (רחוב)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף קינגסטון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רחוב קינגסטון לפני 100 שנים

רחוב קינגסטון (Kingston) הוא הרחוב המרכזי בחיי הקהילה החב"דית בשכונת קראון הייטס. מרבית החנויות והעסקים היהודיים בשכונה ממוקמים ברחוב, לאורכו ממוקמים גם מוסדות וארגונים רבים, המשרתים את יהודי השכונה. מרכז חב"ד העולמי - 770 שוכן בפינת הרחובות קינגסטון ואיסטרן פארקווי.

שם הרחוב[עריכה]

חסידים מייחסים משמעות רבה לכך שבהשגחה פרטית לשדרה המרכזית של השכונה בה מתגורר הרבי, יש משמעות 'מלכותית'[1], 'אבן המלך', המבטא את העובדה שבשכונה זו מתגורר מלך המשיח, ומבטא את המשל של אדמו"ר הזקן על ההכרח בהפצת תורת החסידות, שנמשלת לאבן שבכתר המלך.

הפיכתו לעורק המסחר המרכזי[עריכה]

בשנים הראשונות להתיישבות היהודית בשכונה, כמעט ולא היו חנויות ברחוב, והוא שימש בעיקר כעורק תחבורה ראשי, שלאורכה עוברת מסילת רכבת חשמלית. לאחר הבריחה הגדולה מקראון הייטס בסוף שנות הכ"פים, הוקם ועד פעולה מיוחד שדאג לבסס את השכונה הן מבחינה דמוגרפית והן מבחינה כלכלית, ובין הפעולות שנעשו על ידו היה הפיכת הרחוב למרכז מסחרי באמצעות הלוואות ענק לתאריכים ארוכי טווח לחסידים שפתחו חנויות ברחוב זה.

הפעולות הצליחו, ובשנת תש"מ כבר התבסס מעמדו של הרחוב כמרכז המסחרי של תושבי השכונה. בשנים עברו היה הרחוב דו סטרי, אבל כשנהיה יותר מסחרי ועמוס - עיריית ניו יורק הפכה אותו להיות חד סטרי מכיוון צפון לדרום

מוסדות וארגונים ברחוב[עריכה]

מוזיאון הילדים כפי שנראה מרחוב קינגסטון

לאורך הרחוב פזורים ארגונים ומוסדות רבים, רובם המכריע ארגונים מרכזיים בחסידות חב"ד ובקהילה החסידית בקראון הייטס.

מקום משכנם של בית דין צדק קראון הייטס נמצא בין הרחובות מונטגומרי וקראון, פנימיית הבחורים נמצאת בפינת רחוב פרזידנט. כולל אברכים שעל ידי מזכירות הרבי וכולל תפארת זקנים לוי יצחק נמצאים בין הרחובות יוניון ואיסטרן פארקווי בבלאק של 770. בבלאק מול נמצאים משרדי צעירי חב"ד ניו יורק וספרית לוי יצחק. בבלאק בין רחוב יוניון לפרזידנט נמצאים משרדי ועד מבצע טהרת המשפחה וועד מבצע מזוזה. מול נמצאים משרדיהם של טנקי המבצעים. מוזיאון הילדים היהודי וחנות הספרים וההוצאה לאור של קה"ת נמצאים בפינת רחוב איסטרן פארקווי. אהבת חסד ומלון אש"ל - הכנסת אורחים נמצאים בחלק השני של השכונה, מעבר לכביש הראשי.

למספר בתים לאורך הרחוב יש חביבות מיוחדת אצל חסידים בשל העובדה שהרבי ביקר בהם, ביניהם בית מספר 446, בו נערכה ברית המילה של יוסף יצחק חיטריק שזכה שהרבי ישמש בה כסנדק ואף יאמר שיחה ארוכה[2].

בשנת תשע"ד נתלו לאורך הרחוב שלטים בעברית ובאנגלית עם מסרים בנושאי גאולה ומשיח על עמודי התאורה[3].

בתי כנסת[עריכה]

לאורך הרחוב פזורים שבעה בתי כנסת. ארבעה בבלאק שבין רחובות מונטגומרי וקראון, חמישי בכולל אברכים (קראון הייטס) ושישי בקומת המרתף של מוזיאון הילדים היהודי (מוזיאון צבאות השם), והשביעי הקרוי בשם 'ר' געצעל שול' נמצא בקומת המרתף של בניין הישיבה והכניסה אליו היא בין רחוב פרזידנט וקארול.

גם בית הכנסת המרכזי - 770 נמצא בפינת הרחוב ורחוב איסטרן פארקווי.

מקוואות[עריכה]

מקווה מאיר, מקווה טהרה לגברים, הנחשב לאחד מהמקוואות המפוארים בעולם, נמצא ברחוב בבלאק בין רחוב מונטגומרי ורחוב קראון. בעבר היה פעיל מקווה טהרה נוסף לגברים בפינת רחוב יוניון (מקווה יוניון).

אירועים מיוחדים[עריכה]

מידי שנה בימי חג הסוכות מתקיימים ברחוב בכל לילה ריקודי שמחת בית השואבה, על פי הוראתו של הרבי, להוסיף בשמחה בימי החג. הריקודים נערכים לכל אורך הבלאק בין הרחובות מונטגומרי וקראון, וכל רחובות הסביבה נחסמים לתנועה החל מעשר בלילה ועד לשש בבוקר.

בשנים בהם חל ל"ג בעומר בימי ראשון, הרחוב נסגר לתנועה, ואחרי התהלוכה מתקיים הפנינג ענק לילדים לאורך הרחוב, והילדים יכולים להנות ממגוון אטרקציות.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. כמו לרחובות רבים בשכונת קראון הייטס: 'פרזידנט' - נשיא. 'קראון' - כתר. וכדומה.
  2. ראשי דברים מתוכה נדפס בתורת מנחם, וחלק נדפס בלקוטי שיחות ח"ג.
  3. קראון הייטס: שלטי גאולה מכסים את קינגסטון, ד' אדר ב' ה'תשע"ד (06.03.2014)