תפארת זקנים לוי יצחק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חברי כולל תפארת זקנים ב-770 בתצלום משותף יחד עם מנהל הכולל, הרב מנחם גרליצקי (ראשון משמאל)

תפארת זקנים לוי יצחק, הינה רשת של כוללים על שמו של רבי לוי יצחק שניאורסון, אביו של הרבי. הרשת הוקמה בשנת תש"מ. את ההצעה להקמת הכוללים הציע הרבי בהתוועדות כ"ף מנחם אב תש"מ, בהוסיפו כי בנוגע להקמת כוללים על שמו של אביו, מוטלת עליו חובה וזכות להשתתף אישית בהקמת הכולל, והוא ייתן סכום של "מאה שקלים" מקופה מיוחדת.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הלוגו של כולל תפארת זקנים ב-770

הקמת הכוללים נעשתה אמנם בצורה רשמית בשנת תש"מ, אך הרעיון להקמת רשת כוללים לפנסיונרים, הועלתה על ידי הרבי כבר בשנת תשכ"ט. בשנה זו קיבל הרב ישראל ליבוב, מכתב מהמזכיר הרב חודקוב ובו הוא כותב: ""בזה הנני להזכירו על המדובר בהיותו כאן בדבר מבצע ייסוד שיעורים באמצע היום לבטלים מעבודתם (מקבלי פנסיה וכדומה). ובבקשה להודיעני אם נעשה כבר בזה דבר מה, ומה?" "

התייחסויות הרבי להקמת הכוללים[עריכה | עריכת קוד מקור]

ארבעה ימים לאחר שהרבי הציע להקים את הכוללים, כותב הרבי: "הדגשתי שהצעתי רק כללית כיון שצריך להיות באופן שלב המשתתפים חפץ. ב) שכוונתי שהזקנים שעד עתה אין לומדים בקביעות יקבעו עתים בכל יום (ולא שהתכלית - הוספת מוסדות שאינם אלא אמצעים להתכלית). ג) היודע כמה "זקנים" וגם בשכונה זו... מסתובבים בכל יום כמה שעות - ואין יודעים איך למלאות הזמן?"

בשיחה הראשונה שנשא הרבי על יסוד הכולל, העניק הרבי ביאור כיצד השם "תפארת זקנים לוי יצחק" קשור במיוחד לעניין של לימוד התורה. בנוסף לכך הציע הרבי דרך כיצד ללמוד בכולל זה וביקש לקשר זאת עם עניין של צדקה, כיוון "שבזמנינו העולם מזדעזע באופן שבעבר לא שיערו". הרבי אף נתן שלש הצעות כיצד להתנהג בכולל המיוחד: ראשית, לקשר את הלימוד עם אחת משלושת התפילות. ללמוד לפני התפילה או לאחריה. שנית: להניח קופת צדקה על שולחן הלימודים, וזה יזכיר ללומדים שיש לתת צדקה בכל יום. שלישית: להקים קופת גמ"ח על-ידי משתתפי הכולל.

בשיחה זו ביקש הרבי לייסד כולל מעין זה גם לנשות ישראל שגם הן מחויבות בלימוד התורה.

הרבי לא רק ביקש לכבד את זכרו של אביו בקריאת הכוללים על שמו, אלא אף מרגיש חובה וזכות להשתתף בהקמת הכוללים בסכומי כסף, וכך אמר בהתוועדות כ"ף אב תש"מ: "".. לאלה שיתנו את השם "תפארת זקנים" (בלבד) תהיה השתתפות בסכום של ח"י שקלים (וזאת בהתחשב בכך שזהו הסכום הפחות ביותר המוטל לדעתי על כל משתתף לתת), ולאלה שיוסיפו גם את השם "לוי יצחק" - הרי מוטל עלי בפרט חיוב (וזכות) מיוחד בזה - תינתן, איפוא, השתתפות מקופה מיוחדת - בסך מאה שקלים". הרבי הוסיף שיתנו מ"קרן לוי יצחק", אותה הרבי ייסד בשנת תשכ"ד, סכומים בתור השתתפות בכל הכוללים לזקנים שייסדו."

השפעת הכוללים[עריכה | עריכת קוד מקור]

על ההשפעה החיובית העצומה שיש לפעילות עם הזקנים, סיפר הרבי בהתוועדות שבת פרשת תולדות, מברכים החודש כסלו תשמ"א, מספר חודשים לאחר הקמתם: באותה התוועדות ביקש הרבי להמשיך בהקמת הכוללים, ואף התייחס לטענה ש"כמה מהזקנים אינם צלולים בדעתם". הרבי סיפר כי באחד המקומות בהם שוהים זקנים וביקרום השלוחים בחג הסוכות, התרחש המעשה - כאשר נכנס הבחור כשלולב ואתרוג בידו, ניגש לתומו לאחד הזקנים. הלה לא ידע שזקן זה נחשב לאדם שאינו צלול בדעתו, כביכול. אלא שאותו רגע התעורר הזקן מערפול חושיו ובבת אחת הכיר את כל המתרחש סביבו, והוא עצמו בירך את הברכה מתחילתה ועד סופה ללא כל סיוע. הרבי הוסיף והסביר, כי מיד עם כניסתו של הבחור לחדר כשהלולב והאתרוג בידו, ניעורו בו זיכרונות ימי הנערות והדבר גרם לו לצאת מערפול חושיו!

הרבי המשיך לספר: הרופאים שעמדו שם נדהמו לראות את אותו זקן שכבר חודשים ארוכים לא קלט את המתרחש סביבו, וכל העצות שנוסו, לא צלחו. וכאן נכנס בחור כשלולב ואתרוג בידו, ומבלי לדבר מאומה, הדבר כבר פעל על הזקן שיכיר את הקורה סביבו!...

אחד מבחורי הישיבה באוסטרליה, סיפר לאחר מכן כי סיפור כזה קרה עימו בדיוק באותה שנה, אלא שהוא לא כתב על כך בכלל לרבי.

בשבת פרשת יתרו תשמ"א, התלונן הרבי שלמרות ה'שטורעם' שעשה בדבר פתיחת הכוללים, הדבר לא בא לידי פועל.הרבי הוסיף כי אין מדובר כעת על הצער שיש מעניין זה, אלא על הפועל "דהיינו: שיש להפיץ את העניין 'תפארת זקנים' ו'תפארת נשים', וכל אלה שנוסעים ימסרו בכל קצווי תבל על זה".

בהודעה מיוחדת שיצאה מטעם אגודת חסידי חב"ד בארה"ק בעקבות שיחתו של הרבי, התבקשו כל אנ"ש "להקים תפארת זקנים ותפארת נשים במקום בהם טרם הוקמו, וכן לשלוח דו"ח לרבי ולהודיע על קיומם".

מאז הוקמו ברחבי העולם מאות כוללים לקשישים ולקשישות (בנפרד), כאשר נושא זה פרץ הרבה מעבר לגבולות חב"ד. כמעט ואין שליח כיום, שבין שלל מוסדותיו, אין כולל "תפארת זקנים לוי יצחק", על שמו של אביו של הרבי, ובכך הוא מקיים את הוראתו של הרבי באופן "שגורם נחת רוח רב".

כינוס עם הרבי[עריכה | עריכת קוד מקור]

כינוס של חברי הכולל 'תפארת זקנים' ו'חכמת נשים' עם הרבי
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

פעמיים בשנה מתקיימים כינוסים לזקנים לומדי הכולל - בו משתתפים, בנפרד, גם הזקנות חברות כולל 'חכמת נשים' - בהשתתפות הרבי מלך המשיח, שאומר שיחת קודש מיוחדת עבורם.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • הכוללים של הרבי, שבועון כפר חב"ד גליון 1870 עמוד 47

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]