פרזידנט (רחוב)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלט המפנה לרחוב

רחוב פרזידנט (President) הוא אחד הרחובות המרכזיים בשכונת קראון הייטס בברוקלין שבניו יורק. בשונה משאר הרחובות החוצים את השכונה לרוחבה, רחוב זה מצטיין בכביש רחב במיוחד, ולאורכו ממוקמים מספר בנינים חשובים כגון ביתו הפרטי של הרבי[1] ובניין הפנימיה של ישיבת תומכי תמימים המרכזית.

בשנת האבלות אחרי הרבנית חיה מושקא, רעייתו של הרבי, התפלל הרבי את רוב התפילות של ימות החול בביתו הפרטי, ואף ערך שם מעמדים של חלוקת דולרים, והרחוב המה מחסידים שבאו להתפלל עם הרבי ולהתברך מפיו.

בזכות רוחב הכביש של רחוב זה, נערך בו מידי שנה מנהג הכפרות ההמוני (מול 1414 - בין קינגסטון לאולבני), ובחג הסוכות חונים לאורך הרחוב (בין קינגסטון לברוקלין) עשרות כלי רכב עליהם בונים סוכות ניידות, היוצאים לרחובות מנהטן והאזור להביא את שמחת החג ליהודים.

משמעות שמו של הרחוב[עריכה]

רחובות שכונת קראון הייטס (=הרי הכתר) נושאים שמות מלכותיים, וחסידים רואים חשיבות מיוחדת בכך שהרבי בחר את מקום מגוריו דווקא ברחוב 'פרזידנט' שמשמעותו באנגלית היא 'נשיא'.

חסידים מפרשים זאת כרמז לכך שהרבי הוא נשיא הדור, והמנהיג העליון של כלל העם היהודי המפוזר ברחבי העולם.

בנינים לאורך הרחוב[עריכה]

ביתו של הרבי ביום מושלג

הערות שוליים

  1. לאחר המאורע הבריאותי של הרבי בשנת תשל"ח כאשר הרבי החל לחזור לביתו והרופאים רצו לקבוע שם מכשירים רפואיים למעקב, השיב הרבי שהרחוב נקרא 'פרזדינט סטריט' ולא 'Patient Street' [=פציינט סטריט], ושאפשר להסתדר בלי זה (שבועון בית משיח גליון 1240 עמוד 29).
  2. היכל הלימוד: 'יגדיל תורה' פותח סניף שלישי בקראון הייטס, דיווח באתר סי או אל סמליל.jpg