שמואל מנחם מענדל בוטמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שמואל מ"מ בוטמן

הרב שמואל מנחם מענדל בוטמאן (מכונה גם מולע, יליד תש"ד), הוא מנהל צעירי אגודת חב"ד ארצות הברית, יו"ר סיום הרמב"ם העולמי, יו"ר איגוד צאצאי רבינו הזקן בארצות הברית ויו"ר המטה העולמי להבאת המשיח. משמש כשליח ציבור בחלק מתפילות הימים הנוראים ב-770.

תולדות חיים[עריכה]

נולד ביום ג' בטבת תש"ד בברית המועצות לאביו הרב שניאור זלמן בוטמן ולאמו מרת יהודית. היגר לארה"ב עם משפחתו ביום י"ג באדר א' תשי"ד.

בשנת תשכ"ו התחתן עם בתו של הרב משה אהרן גייסינסקי חתנו של הרב זאב וולף שטיינגרט חתנו של הרב מאיר שמחה חן.

פעילות ציבורית[עריכה]

בשנת תנש"א הקים את המטה העולמי להבאת המשיח במסגתו פתח חנות לענייני משיח בקראון הייטס ארגן מעגל רצוף של שיעורי גאולה ומשיח 24 שעות ביממה ואת הסאטלייט של י שבט תשנ"ג ואף הנחה אותו.

במסגרת תפקידו מארגן הדלקות מרכזיות בכל רחבי העיר ניו יורק, המפורסמת מכולם היא הדלקת החנוכיה הגדולה בעולם[1], בה משתתפים אישי ציבור וסנטורים, כן מארגן את הסוכה הבינלאומית במנהטן[2]. הרב בוטמן עומד בקשר הדוק עם חברי הפדרציה היהודית, המגבית היהודית המאוחדת, הקונסוליה הישראלית, ושאר הגופים היהודיים בארצות הברית[3].

מידי שנה מארגן התוועדות עם מושל מדינת ניו יורק בי"א ניסן, בה קובעים ימי חינוך בפתיחת מושב האסמבלי לפי מנין שנותיו של הרבי[4], וכן מארגן את חגיגת סיום הרמב"ם המרכזית, הנערכת באולם תומכי תמימים אהלי תורה בשכונת קראון הייטס שבניו יורק.

גם אחרי ג' תמוז המשיך בפירסום האמונה הטהורה בנצחיות חייו של הרבי מלך המשיח שליט"א והתגשמות נבואת הגאולה, ואף השתתף ונאם בכינוסי גאולה ומשיח שהתקיימו בשנת תשנ"ה על ידי הרב זמרוני ציק.

החל משנת תשס"ח הרב בוטמן מוסר תוכנית וידאו שבועית בשם "מוצ"ש חי" באתר חב"ד און ליין[5].

הרב בוטמן כיהן שנים רבות כבעל תפילה בבית חיינו בימים נוראים, מאמצע שנות הנונ"ים, בעיקר בתפילת מוסף של ראש השנה ויום הכיפורים, ועם הזמן גם במוצאי שבת סליחות.

ספרו[עריכה]

ספרו 'הרבי בפאריז'

בשנת תש"ז, זכה להיות נוכח כאשר הרבי ביקר בפריז על מנת ללוות את אימו הרבנית חנה בדרכה לארצות הברית.

לאחר שנים של ליקוט ומחקר, הוציא לאור בשנת תשע"ה את הספר 'הרבי בפאריז', המגולל את המאורעות סביב שלושת התקופות בהן שהה הרבי בעיר. הספר הודפס בפורמט צבעוני מלא בליווי עשרות תמונות ומסמכים על ידי חז"ק הוצאה לאור. בשנת תשע"ז הוציא מהדורה מורחבת לספרו.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב וועלוול בוטמן - מנהל בית חב"ד במחוז ווסטצ'סטר ניו יורק (בעיירות פורצ'ס וריי).
  • בנו, הרב יוסי בוטמן - מנהל בית חב"ד במחוז ווסטצ'סטר ניו יורק (בעיירות ארמונק, צ'פקואה ופלסזנטוויל).
  • חתנו, הרב מרדכי ניומן - מנהל בית חב"ד בעיירות אלכסנדריה וארלינגטון במדינת וירג'יניה.
  • חתנו, הרב בן ציון קארף (בן הרב פנחס) - מנהל תומכי תמימים מיאמי.
  • חתנו, הרב יהודה ליב הבר - מנהל בית חב"ד במחוז ווסטצ'סטר ניו יורק (בעיר יורקטאון).
  • גיסו, הרב שלום דוד גייסינסקי - מחשובי תושבי שכונת קראון הייטס. בעבר ר"מ במתיבתא אהלי תורה, וכיום משיב במסגרת איגוד תלמידי הקבוצה.
  • אחיו הרב שלום בער בוטמן ע"ה - גבאי ומשפיע בבית כנסת חב"ד נחלת בנימין בתל אביב.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים