ארצות הברית

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף ארה"ב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ראש עיריית בולטימור מר בראנינג מקבל את פני אדמו"ר הריי"צ בביקורו הראשון בארצות הברית

ארצות הברית היא פדרציה של חמישים מדינות המונות יחדיו מעל שלוש מאות שלושים מיליון תושבים. מדינות אלו נמצאות ברובן בחלק הצפוני של יבשת אמריקה.

נשיא הדור - הרבי והאוכלוסיה היהודית השנייה בגודלה בעולם לאחר ישראל, מתגוררים בארצות הברית. 770 - המרכז העולמי של חסידות חב"ד, נמצא בניו-יורק, העיר המאוכלסת ביותר בארצות הברית.

הרבי קורא לארצות הברית "מלכות של חסד"[1].

קהילת חב"ד[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – התייסדות קהילת חב"ד בארצות הברית

התייסדות קהילת חב"ד בארצות הברית החלה עם התחלת הפוגרמים ברוסיה שגרמה להגירה גדולה של חסידים לארצות הברית, כיום קהילת חב"ד בארצות הברית הינה מן הקהילות החשובות ביותר בחב"ד ובה נמצא מרכז חב"ד העולמי 770.

משכן מרכז חסידות חב"ד במדינה[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרבי בפאראד ל"ג בעומר תשל"ו, ודגל ארצות הברית בסמוך

בקונטרס בית רבינו שבבבל אותו הוציא הרבי לאור בשנת תשנ"ב, כתוב שנשיא דורנו קבע מקומו דווקא בחצי כדור התחתון שבו לא היה מתן תורה, בכדי להפיץ שמה את מעיינות תורת החסידות.

סיבה נוספת לקביעת משכנו של נשיא הדור דווקא בארצות הברית, היא היותה היבשת בה נמצאים רוב מנין ובניין של בני ישראל בדורנו זה.

הרבי גם מביא באותו קונטרס את פתגם אדמו"ר הריי"צ 'עשר גלויות גלתה ליובאוויטש' כשגלות אמריקה היא הגלות האחרונה ממנה נעבור לבית המקדש בירושלים הבנויה.

הגעת רבותינו למדינה[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – מסע אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית (תר"צ)

הפעם הראשונה שהגיע אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית, הייתה בשנת תר"צ, לאחר הביקור בארץ ישראל, שהה אדמו"ר הריי"צ בארצות הברית כחצי שנה, ונפגש עם נשיא ארצות הברית דאז.

הפעם השנייה שהגיע אדמו"ר הריי"צ לאמריקה, הייתה כבר להתיישבות קבע, בט' אדר ב' ת"ש, עקב מאורעות מלחמת העולם השנייה. באותה תקופה נשאר הרבי בצרפת, עד שבכ"ח סיון תש"א, הצליח הרבי להגיע לארצות הברית.

עם בואו של אדמו"ר הריי"צ לאמריקה, הייתה אמריקה אז בשיא שנות הכפירה לכל ענין שריח של יהדות יוצא ממנו, ואז יצא אדמו"ר הריי"צ בהכרזה ש"אמריקה איז נישט אנדערש" [=אמריקה איננה שונה. תחת סיסמא זו פעלה כל הפצת המעיינות של חסידות חב"ד דאז, עד לטביעת החותמת של "ופרצת" כסיסמת הפעילות של ליובאוויטש.

יסוד תומכי תמימים[עריכה | עריכת קוד מקור]

בי' אדר ב' בשנת ת"ש החלו הלימודים בישיבות תומכי תמימים בארצות הברית. היה זה יום לאחר בואו של אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית בט' אדר ת"ש אז הכריז על יסוד ישיבת תומכי תמימים בארצות הברית.

בהכרזתו על הקמת הישיבה, אמר אדמו"ר הריי"צ:

אנו המהגרים - יותר נכון המובאים הנה - הובאו לכאן לשם עבודה במסירות נפש, לעשות את אמריקה למקום תורה. יודע אני היטב אילו כוחות מסירות נפש זקוקים לכך, אך בטוחני כי בזכות אבות קדושים נצליח במסירות הנפש שלנו לתורה ומצוות בדרכי החסידות.

תוך זמן מסויים תהי' ישיבת "תומכי תמימים ליובאוויטש" הישיבה הגדולה ביותר, ותלמידי הישיבה יאירו את הבתים היהודיים ויתנו הגבהת רוח לרבנים המקומיים שיתמסרו להרבצת התורה...

מובטחני בזכות אבותי הקדושים כי תוך זמן קצר מאד תהא ישיבת "תומכי תמימים ליובאוויטש" לא רק הישיבה הגדולה והמסועפת במדינה, כי אם גם - אור המאיר וכח המעורר ומורה דרך ההתעסקות לרבנים וראשי הישיבות וה' יצליח לנו בגשמיות וברוחניות...

ואכן, למחרת בואו של אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית, החלו קומץ של תלמידים את לימודיהם בישיבת "תומכי תמימים ליובאוויטש". הבטחתו של אדמו"ר הריי"צ התקיימה במלואה, וישיבת "תומכי תמימים" הפכה תוך זמן קצר לישיבה הגדולה ביותר בארצות הברית.

נשיאי ארצות הברית[עריכה | עריכת קוד מקור]

ערך מורחב – נשיאי ארצות הברית

במשך השנים כיהנו בארצות הברית כמה וכמה נשיאים שהטיבו עם חב"ד והרבי, כגימ'י קרטר שחקק את יום החינוך ורונלד רייגן שחקק את רגע של שתיקה.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. התוועדויות, תשנ"א, חלק ג, עמ' 188.


מדינות ארצות הברית
אוהיו · אוקלהומה · אורגון · איווה · איידהו · אילינוי · אינדיאנה · אלבמה · אלסקה · אריזונה · ארקנסו · ג'ורג'יה · דלאוור · דקוטה הדרומית · דקוטה הצפונית · הוואי · וושינגטון · ויומינג · ויסקונסין · וירג'יניה · וירג'יניה המערבית · ורמונט · טנסי · טקסס · יוטה · לואיזיאנה · מונטנה · מיזורי · מיין · מינסוטה · מיסיסיפי · מישיגן · מסצ'וסטס · מרילנד · נבדה · נברסקה · ניו ג'רזי · ניו המפשייר · ניו יורק · ניו מקסיקו · פלורידה · פנסילבניה · קולורדו · קונטיקט · קליפורניה · קנזס · קנטקי · קרוליינה הדרומית · קרוליינה הצפונית · רוד איילנד