תומכי תמימים המרכזית 770

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תומכי תמימים המרכזית - 770

שגרת לימודים בישיבה
תאריך יסוד ט' אדר שני ה'ת"ש
מיקום קראון הייטס, ברוקלין
מייסד אדמו"ר הריי"צ
ראש הישיבה הרב שניאור זלמן לבקובסקי
מספר תלמידים כ-600
ספר פלפולים משתנה בהתאם למזמור של הרבי
קובץ הערות הערות התמימים ואנ"ש 770
התוועדות עם ראש הישיבה הרב לבקובסקי והמשגיח הרב שפרינגר
מודעה על זמני הלימוד בישיבה
קבוצה מתלמידי הישיבה עם הצוות, במעמד הסמכתם לרבנות

ישיבת תומכי תמימים המרכזית (U.L.Y, United Lubavitcher Yeshiva, איחוד ישיבות ליובאוויטש[1]) היא ישיבת תומכי תמימים הפועלת בחצר הרבי ב-770 לתלמידים שסיימו את מסלול הלימודים בישיבה גדולה ומגיעים לשקוד על תלמודם בחצר הרבי. קרוב לתשעים אחוז מתלמידי ישיבות חב"ד ברחבי העולם לומדים בישיבה זו לפחות למשך תקופה של מספר חודשים לפני חתונתם, ורבים מהם עושים בישיבה זו את לימודי הסמיכה לרבנות (בעיקר תלמידי הישיבות בחוץ לארץ).

נכון לשנת תשפ"ד מונה הישיבה כ-500 תלמידים, ובראשה עומד הרב שניאור זלמן לבקובסקי.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

ישיבת תומכי תמימים הראשונה בארצות הברית נוסדה בט' אדר ב' ת"ש, היום בו הגיע אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית.

חלק מהתלמידים הראשונים היו תלמידי "אחי תמימים" שלמדו חסידות אצל הרב ישראל דזייקובסון, כמה שנים קודם לכן. זו הסיבה שבתקופתה הראשונה של הישיבה, היא כונתה בשם "אחי תמימים".

כתשעה חודשים התקיימו הלימודים באחד מבתי הכנסת החב"דיים שבברוקלין, ובחודש חשוון תש"א עברה הישיבה לבנין החדש - 770 איסטערן פארקווי, בחודש אדר תשל"ב עברה הישיבה בברכתו של הרבי לבנין ישיבת חובבי תורה[2], ובשנת תשנ"ג חזרה לבניין ב770 איסטערן פארקווי שם היא שוכנת עד עצם היום הזה.

תלמידי הישיבה זכו לאורך השנים ליחס מיוחד מהרבי, שהתבטא בעיקר בשנים שקודם הנשיאות ובשנים הראשונות שלאחר קבלת הנשיאות, כאשר דלתו של הרבי היתה פתוחה בפני התלמידים והוא העניק להם הדרכה וליווי אישי, והרעיף עליהם חיבה וקירוב[3].

הישיבה פעלה תחת נשיאות הרבי, אבל בשנת תשי"ז, הרבי הוריד הנשיאות.

פנימיית הישיבה[עריכה | עריכת קוד מקור]

לאורך שנות קיומה של הישיבה השתנה מקום הלינה של התלמידים מספר פעמים. עם הקמת הישיבה נקנה בנין שיועד לפנימיה וחדר אוכל בסמיכות לפינת הרחובות רוגר'ס ואטלנטיק, שלא כרצונו של אדמו"ר הריי"צ[4]. בשנת תשי"ד, כאשר הפנימיה בה לנו הבחורים הייתה בפינת הרחובות טרוי ולינקולן, ביקר הרבי במקום, והתעניין בנוגע למספר ענינים הלכתיים כיצד נוהגים תלמידי הישיבה[5]. שנים רבות מאוחר יותר, נרכש על ידי הישיבה בנין נוסף על שדירת איסטערן פארקווי שמספרו מספר 749 (הבניין ממוקם ממול ומשמאל בית חיינו 770).

עם גדילתה והתפתחותה של חסידות חב"ד, נוצר צורך דחוף לרכוש בנין נוסף שיאכלס בחורים רבים. בשנת תשס"א בסיועו של מר רוברט בערן[6], הושלמה בנייתו של בניין 1414 (המכונה בעגה החב"דית: פורטין פורטין), ובו חדרי פנימייה לכשלוש מאות תלמידים.

כיום, תלמידי ה'קבוצה' מארץ הקודש[7], וכן חלק גדול מהתלמידים מחו"ל, לנים בבנין 1414 שברחוב פרזידנט, 755 איסטרן פארקווי, והתמימים בוגרי הישיבה מארץ הקודש הנשארים לשנות לימוד נוספות, לנים בבנין 749 איסטרן פארקווי.

חדר האוכל[עריכה | עריכת קוד מקור]

תלמידים בחדר האוכל של הישיבה בבעדפורד

כמו בנין הישיבה, גם מקומו של חדר האוכל נדד מספר פעמים. בראשית שנותיה של הישיבה המטבח היה ממוקם ב-676 שברחוב איסטערן פארקווי, ומשם נדד מספר פעמים עד שהגיע למקומו הנוכחי במרתף בנין הפנימייה שברחוב פרזידנט 1414.

מדי שנה, זכו התמימים הלומדים בישיבה לביקורו של הרבי בחדר האוכל, בלילה הראשון של חג הפסח בעת שהתמימים ערכו את ליל הסדר[8]. בהזדמנויות אלו עורר הרבי על מספר עניינים.

צוות הישיבה במשך השנים[עריכה | עריכת קוד מקור]

בעקבות סכסוך כספי בין הישיבה למרכז לעניני חינוך, קבע בית המשפט בשנת תשנ"ו כערבים להתחייבויות הכספיות של הישיבה את "ועד הישיבה": הרב שניאור זלמן גוראריה, שלום בער גורדצקי, מענדל דרייזין, שלמה דרימער, לייבל זיסמן, אליהו כהן, שמואל מלמד, לייבל קימל ויוסף יצחק שטרנברג.

צוות הישיבה כיום[עריכה | עריכת קוד מקור]

הצוות הגשמי[עריכה | עריכת קוד מקור]

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

הרב יוסף יצחק קעלער, תולדות התמימים בארצות הברית, תשע"ט

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

 • [cyttl770.com לאתר הישיבה]הערות שוליים

 1. בפועל הועד הגשמי של הישיבה פועל תחת העמותה החינוכית central yeshiva tomchei tmimim lubavitch, C.Y.T.T.l (ראו במכתב הישיבה המפרט את היחס בין העמותות).
 2. ליקוט מענות קודש תשל"ב מענה סח מיום כ"א אדר תשל"ב.
 3. ראו בהרחבה: הרבי טיפל בנו כמו אב הדואג לבנו, שבועון בית משיח גליון ט"ו אלול תש"פ עמוד 18.
 4. על פי עדותו של הרב זושא פוזנר, הטוען כי מאותה סיבה בעת מסע הלוויה של אדמו"ר הריי"צ לא ירד הרבי מהאוטובוס כאשר נעצרו על יד בנין זה.
 5. כפר חב"ד גליון 896.
 6. לציון השלמת הבנין נערך דינר חגיגי לטובת הישיבה, ראה בית משיח גליון 325 עמ' 68, קובץ PDF
 7. מתחילים תשפ"ג: תלמידי ה'קבוצה' החדשה נרשמים ב-1414קובץ תמונה
 8. ראו ערך ביקורי הרבי בסדרים ציבוריים.
 9. שניהם כיהנו בתפקיד תקופה קצרה בשל העובדה שלא הסתדרו עם סדר ההנהגה החב"דית. 'כפר חב"ד' גליון 1790 עמוד 26.
 10. 770: הרב מרדכי שטרנברג נכנס כ'משיב' בישיבה המרכזית
 11. תות"ל המרכזית: חבר הנהלה חדש ללימודי הדיינות