דרך אמונה (ספר קבלה)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הספר בהוצאת קה"ת

הספר דרך אמונה חובר על ידי המקובל ר' מאיר בן גבאי (חי בין השנים ה'ר"מ - ה'רצ"ט), ונחשב לספר יסוד של הקבלה העיונית.

תוכן הספר[עריכה | עריכת קוד מקור]

הספר נכתב במקורו על ידי ר' מאיר בן גבאי כאיגרת לתלמידו רבי יוסף הלוי, אשר פרטים אודות תלמיד זה אינם ידועים בבירור.

הספר נכתב בדרך שאלות ותשובות, הכוללות עשר שאלות ששאל תלמידו ביסודותיה של דרך חכמת הקבלה ושיטתה. לדוגמה: הדרך בה הקב"ה מנהיג את העולם, וההכרח לקיומם של עשר הספירות.

ספריו של רבי מאיר בן גבאי מובאים כמה וכמה מדרושי אדמו"ר הצמח צדק, אך ספרו זה "דרך אמונה" מובא רק פעמיים בספר החקירה[1] של הצמח צדק.

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

הוצאה לאור[עריכה | עריכת קוד מקור]

הספר הודפס לראשונה לאחר פטירת המחבר, על ידי חתנו. לא ברור באיזה שנה הודפס לראשונה. בכמה מקומות מובא שהודפס לראשונה בקושטא בשנת ה'ש"כ, אך ברוב המקומות מיוחס הדפוס הראשון לדפוס פדואה משנת ה'שכ"ג.

הדפסתו על ידי הרבי[עריכה | עריכת קוד מקור]

ביום שני, ב' כסלו תשמ"ח, כאשר חזרו ל-770 הספרים שנגנבו מספריית ליובאוויטש - לאחר הניצחון במשפט הספרים, שהה הרבי באוהל הקדוש. עוד קודם צאתו ביקש שאם יגיעו הספרים בעודו שוהה באוהל, ישלחו אליו כמה מהם לאוהל. ואכן, נשלחו לרבי שלושה ספרים. ביניהם היה הספר 'דרך אמונה'.

לאחר מכן הורה הרבי בהפתעה להדפיס לאור במהדורה מיוחדת את הספר, במהדורה מחודשת בהוצאת קה"ת, עד יום חמישי של אותו שבוע לפני נסיעתו לאוהל. הרבי הורה לעורכים לחלק את בספר לקטעים נוספים ולהוסיף בו ציונים והערות. הספר נערך על ידי הרבנים אליהו מטוסוב ואלכסנדר זיסקינד פיקרסקי. העורכים עמדו במשימה הבלתי אפשרית, ולפני הנסיעה לאוהל ביום חמישי הגישו את הספר לרבי, שאמר: "תודה על ההגשה לפני הנסיעה לאוהל".

בהוראת הרבי, נמכר הספר לציבור במחיר דולר אחד.

בהתוועדות בשבת שלאחר מכן, פרשת ויצא, התייחס הרבי בשיחה הרבי לתוכנו של הספר 'דרך אמונה' וביאר ענין בקבלה המובא בתחילת הספר. בשיחה התייחס למעלת הספר, בכך שבו מודגש שהיסוד להבנת עניני אלוקות שנתבארו בתורת הקבלה - היא האמונה המוחלטת בה' למעלה מתפיסת שכל האדם; ורק לאחר מכן ניתן לנסות להבין זאת גם בשכל.

הרבי הדגיש שהדפסת הספר הייתה לא רק על מנת שיקנו אותו, אלא על מנת שילמדו בו...

בט"ו שבט תשמ"ח הודפס הספר מחדש, ותוקנו שיבושים שנפלו בו עקב ההדפסה המהירה בת יום אחד.

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

דרך אמונה, מהדורא קמא, באתר HebrewBooks

הערות שוליים

  1. דף ח, א. ודף כו, א.