ספר התמונה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ספר התמונה הוא ספר קבלה המיוחס לתנא רבי נחוניא בן הקנה ולרבי ישמעאל, והוא מצוטט במקורות הלכתיים רבים.

אודות הספר[עריכה]

ספר התמונה של רבי נחוניה בן הקנה עוסק בביאור צורת האותיות, וכפי הנראה נגזר שמו הן מכך שהוא עוסק ב"תמונה" הפנימית של העולמות והן בתמונת האותיות.

הספר אינו מחולק לפרקים במובן הרגיל אלא מעין שלושה 'שערים' פנימיים שכל אחד מהווה כמו 'ספר' בפני עצמו, ומכונה בשם 'תמונה', וכל תמונה רומזת לעניינים נעלים ופנימיים יותר מהקודמת, ובנויה משני חלקים: הקדמה וביאור כ"ב האותיות.

  • התמונה השניה פנימית ונעלית מן הראשונה, מלמדת כיצד רומזות תמונת האותיות למ"ט פרטי מנורת הזהב (22 גביעים, 9 כפתורים, 11 פרחים, 6 קנים וגוף המנורה), שהם מ"ט הכוחות שהראה הקב"ה למשה כשהתקשה בצורת המנורה[1].
  • התמונה השלישית מדברת גם מצורת האותיות הכפולות (מנצפ"ך), אותיות גדולות (כגון אל"ף של 'אנכי' ושל 'אשריך ישראל') ואותיות קטנות (כגון אל"ף קטנה של 'ויקרא') עקומות ולפופות (כגון חי"ת תלויה ועקומה של 'וחרה אף', ופ"א לפופה של 'פן יפתה') ואותיות פשוטות, ופרשה סתומה של ויחי יעקב. וכן בשמות של בני אדם, קרי וכתיב, שמות עיירות והמלכים וארצותם וענייניהן, והסיפורים ומעשיהם אשר בכל שבעה הספרים שבתורה (עם ויהי בנסוע הארון) שיש בהן רמזים בתורה. וכן בסוד הנוני"ן ההפוכים וכל הענינים והרמזים אשר בכל ספר וספר.

הדפסתו וייחוסו[עריכה]

הספר נדפס לראשונה בעיר קורץ שבפולין תקמ"ד[2].

אף כי מקובל לייחס אותו לרבי נחוניא בן הקנה, לפי רבי משה קורדובירו אין לספר מקור קדום[3].

הספר בתורת החסידות[עריכה]

אחד הרעיונות המרכזיים בספר הוא, שהעולם שלנו הוא 'שמיטה שניה', על יסוד דברי חז"ל שלפני בריאת העולם הקב"ה היה "בורא עולמות ומחריבן", וכל אחת מהשמיטות שייכת לספירה אחרת, ובעוד השמיטה הקודמת היתה ספירת החסד, השמיטה שלנו היא ספירת הגבורה.

בשונה מהכתוב בספר, האריז"ל מכריע שאכן השמיטות הקודמות אירעו, אך ברוחניות בלבד, ולא נוצרו בממשות של בריאה גמורה, והעולם שלנו הוא העולם היחיד שנברא מאין ליש, וכך מכריעה גם תורת החסידות[4].

הספר מצוטט במספר מקומות בכתבי רבותינו נשיאינו, שהסתמכו עליו[5] ובמקום אחד הרבי אף משבח את דבריו כ"דברים נפלאים"[6].

קישורים חיצוניים[עריכה]

  • [he.wikisource.org/wiki/%D7%A1%D7%A4%D7%A8_%D7%94%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94 טקסט של ספר התמונה]הערות שוליים