סימני סדר של פסח - THE SEDER

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סימני סדר של פסח - THE SEDER, היא חוברת שיצאה לאור על ידי המרכז לעניני חינוך בשנת תש"ד כהמשך לחוברת סדר ברכות ותפילות עם תרגום אנגלי, כחוברת עזר בפורמט כיס לילדי ישראל, כחלק מפרוייקט 'ספריה לחגים ולמועדים'.

חוברת פסח - ספריה לחגים ומועדים[עריכה]

לקראת חג הפורים תש"ד הוציא לאור הרבי את החוברת הראשונה בסדרת 'ספריה לחגים ולמועדים' על חג הפורים[1], ולקראת חג הפסח של אותה שנה יצאה החוברת השניה שהיתה אף היא חוברת כיס שקיבלה את השם 'סימני סדר של פסח- THE SEDER', שכללה מידע הלכתי מרוכז על מהותו של חג הפסח, מצוות החג, בליווי איורים הקשורים לחג, ובצירוף מכתב מהרבי אל הילדים אליהם ממוענת החוברת, בו פונה אליהם הרבי בצורה אישית ומבאר בצורה מותאמת עבורם רעיון מתוך החג הנוגע לחיי היום יום שלהם.

על פי הדיווח בקובץ ליובאוויטש[2], החוברת הופצה בעשרת אלפים עותקים, ומלבד חלוקתה לילדים ברחבי אמריקה, נשלחה גם לחיילים ששירתו בצבא ארצות הברית בחזיתות השונות של מלחמת העולם השניה[3].

בשנת תש"ה יצאה לאור מהדורה נוספת של החוברת, אליה צורפו איורים רבים מתוך 'הגדת טריאסטה' שיצאה לאור בשנת תרכ"ד, ובשל כך הוכפל עובי החוברת.

באגרות הרבי ניתן למצוא תיעוד לכך שהרבי היה מעורב בעצמו בעריכת החוברות והגהתם במהדורותיהם השונות ובתרגומים השונים בהם נדפסה[4].

בהמשך לחוברות הכיס המקוצרות הנקראות באגרות הרבי גם בכינוי 'סטארי' (story), יצא לאור פרוייקט מקביל בשם 'complete story of pesach', הסיפור המלא של חג הפסח (וכן לשאר החגים, בהתאמה), ובהמשך כונסו חוברות אלו על כל החגים לשני כרכים עבי כרס בשם 'the complete story of Tishrei', ו'complete festival series'.

את החוברת של חג הפסח הקדיש הרבי לזכותו של הגביר והעסקן החסידי ר' חיים שלמה פלמר משיקגו, כאשר הרבי משגר לו במקביל מכתב בו מודה לו על כך שקיבל מידע שהוא מסכים לקבל על עצמו את עלות ההוצאה לאור של החוברת, ו'זכין לאדם שלא בפניו', אף שלא אישר זאת בעצמו בצורה מפורשת[5].

לקראת שנת תש"ו יצאה לאור החוברת 'complete story of passover', כשמלבד שינוי שם החוברת, הופיע כהקדמה לחוברת מכתב אחר של הרבי, ארוך יותר ובעל תוכן שונה כמסר מחג הפסח לילדי ישראל.

החוברת תורגמה בשנת תש"ו לצרפתית ( LE SEDER), ובשנת תשי"ט לרוסית (Полная история Пасхи).

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. עם הגעת אדמו"ר הריי"צ לארצות הברית הניח דגש עיקרי על חיזוק החינוך היהודי בדגש על הדור הצעיר, ויזם את הקמתו של המרכז לעניני חינוך, וכאשר הגיע הרבי לארצות הברית בכ"ח סיון תש"א מינה אותו לעמוד בראשו. כחלק מהפעולות לחיזוק החינוך היהודי, החל הרבי לערוך ולהוציא לאור מספר חוברות שישמשו למטרת חיזוק החינוך היהודי על טהרת הקודש, שיסייעו להנחיל את יסודות היהדות ושמירת המצוות גם לילדים דוברי אנגלית שלא זוכים להתחנך בחינוך יהודי על טהרת הקודש. בין ההוצאות לאור הללו ניתן למנות את ילקוט יומי - אנצקלופדיה של כיס (2 חלקים), הירחון שיחות לנוער, ספר המקראה 'ספרנו', סידור תהלת ה', סדר ברכות ותפילות באנגלית, "תורה וישראל" (הסטוריה), "תפילין", "שבת", "מעשה" (אנגלית), "ספר השנה", "לא תשתחוו" ועוד.
  2. חוברת 2 עמוד 26.
  3. ראו מכתב הרבי שנדפס בקונטרס ועד הנחות בלה"ק לימים הראשונים של חג הפסח תשע"א עמוד 13.
  4. אגרות קודש חלק ב' עמוד ד ("וזהו יסוד למה שפירשתי כך בחוברת בין המיצרים"), חלק ב' עמוד צ ("בזמן האחרון הייתי צריך להגיה חוברת על דבר פורים, פסח - בצרפתית"), חלק א' עמוד רעח ("בטח הגיעו בזמניהם הוצאותינו האחרונות . . סימני סדר של פסח"), ועוד.
  5. אגרת הרבי אליו מתאריך ד' ניסן תש"ו.