אוצר החכמה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל התוכנה

אוצר החכמה, היא תוכנה המכילה[1] מעל 138,000 ספרים, ומטרתה שימור ספרים וסריקתם, על מנת להביא גישה חופשית וקלה לכל יהודי לעשרות אלפי ספרים, הסרוקים על גבי דיסק קשיח מיוחד הנפתח על גבי המחשב. גולת הכותרת של המאגר היא האפשרות לחיפוש טקסט חופשי בכל הספרים, ובמהירות מדהימה של שניות בודדות. בלחיצה אחת יכול כל אחד למצוא כל מילה או משפט אשר יחפוץ (התוכנה כוללת מספר אפשרויות לחיפוש, שעל ידם ניתן למצוא בקלות את המבוקש).

גרסאות[עריכה]

התוכנה נמכרת בגירסתה המלאה, ובגירסאות חלקיות. ישנה אפשרות לרכישת התוכנה על גבי האינטרנט, כך שהמשתמש רוכש את אפשרות השימוש לפרק זמן מוגבל (על פי בחירתו) תוך שימוש ברשת.

הגרסה המלאה[עריכה]

בגרסתה המלאה התוכנה כוללת עשרות אלפי ספרים, כאשר מדי שנה נוספים ספרים נוספים. בין הספרים: ספרי 'מכון ירושלים', 'מכון מש"ה' ועוד ספרים רבים בלעדיים לאוצר החכמה.

התוכנה מכילה ברובה ספרים חדשים והוצאות עדכניות של הספרים (בניגוד לתוכנות אחרות המכילות ספרים מן המהדורות הישנות). בתוכנה ספרים מכל חלקי היהדות. בתוכנה יש אפשרות של חלוקת הספרים על פי: שם הספר, שם המחבר, תאריך ההוצאה לאור, על פי פרשיות התורה (כשהתוכנה פותחת את הספר בפרשה המבוקשת) על פי דפי הש"ס (כשהתוכנה פותחת את הספר בדף המבוקש) על פי נושאים, ועוד.

הגרסה החב"דית[עריכה]

מנהלי התוכנה הכינו גירסא מיוחדת בה נקבצו[2] מעל 8500 ספרי חב"ד.

במאגר זה קובצו יחד ספרים נדירים שנדפסו לפני למעלה ממאה וחמישים שנה, הוצאות נדירות של ספרי חב"ד שנדפסו במספר מצומצם של עותקים, כל ספרי קה"ת שנדפסו מאז נוסדה, קבצי הערות ופלפולים שיצאו לאור על ידי תלמידי ישיבות חב"ד בעולם משנת תשי"ט ועד לימינו אלה, ספרי זכרון מסוגים שונים, ספרים וקבצים תורניים שנכתבו על ידי חסידי חב"ד במשך הדורות, רוב ה'תשורות' שנדפסו לשמחות אנ"ש משנת תשנ"ב ועד היום, אלבומים וסקירות על פעילות חב"ד בארץ ובעולם, ספרי סיפורים חסידיים, ספרי היסטוריה חבדי"ת, כתבי עת וביטאונים, ועוד ועוד.

במאגר למעלה מחמישים ספרי ביאורים על ספר התניא, כמאתיים ספרים וקבצים עם הערות וביאורים בשולחן ערוך של אדמו"ר הזקן. מלבד זאת יש בתוכנה מאות קבצי ההערות וביאורים שיצאו לאור על ידי תלמידי הישיבות ואנ"ש, שגם הם כוללים אלפי הערות בספר התניא ובשולחן ערוך, ומאות קונטרסים שיצאו לאור כביאורים מקיפים לעניינים שונים באספקלריא חבדי"ת.

גם בתחום ההיסטורי מציע מאגר זה מאות ספרים וקבצים, הן ספרים שנכתבו כספרי היסטוריה חסידית, והן ספרים וקבצים רבים שנכתבו כספרי ליקוט לסיפורים חסידיים ולשמועות בשם אדמו"רי חב"ד וחסידים בדורות הקודמים, שמתוכם בלבד יכול כל אחד לשאוב מידע רב ואיכותי.

זאת בנוסף למאגר ה'תשורות' לשמחות אנ"ש, שהוא מאגר מיוחד במינו, הכולל מאות תשורות שיצאו לאור בשני העשורים האחרונים, ובהן אלפי צילומים של כתבי יד אדמו"רי חב"ד לדורותיהם.

יש גם במאגר התשורות הגדול כמה תשובות מהרבי על מאמרים ושיחות שלו מהשנים הראשונות, שנעלמו מעיני מדפיסי הספרים של הרבי, ומעולם לא נדפסו. מאות רבות של מכתבים ותשובות מהרבי הריי"צ ומהרבי שמעולם לא נדפסו (גם לא בסדר ה"אגרות קודש" שלהם), רשימות רבות של יחידויות, וגם סיפורים רבים מפי השמועה וליקוטים שונים.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. נכון לאדר ב' תשפ"ד
  2. נכון לאדר ב' תשפ"ד