סדר לדוגמא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סדר לדוגמא הוא המחשה של ליל הסדר, הנערכת לפני חג הפסח במטרה ללמד את הפרטים המרובים של הדינים והמנהגים השונים של לילה זה. ההדגמה נערכת בקהילות ובמוסדות החינוך לאור קריאת הרבי, על מנת לאפשר לכל אחד מהמשתתפים בהדגמה לערוך בביתו את סדר ליל הפסח בחוג המשפחה, ועם זאת - בצורה המהודרת והנכונה ביותר.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

חג הפסח נחוג לאורך כל ההיסטוריה כחג משפחתי, והוא נשמר באופן הזה אף אצל משפחות שלא הקפידו בצורה מלאה על שמירת תורה ומצוות.

לאורך השנים, עם התרחבות מפעל השליחות וכניסתם של מאות ואלפי תלמידים למוסדות החינוך של חב"ד, כשבמקרים רבים התלמידים הגיעו ממשפחות שחסרה להם הידיעה המדוקדקת בהלכות ומנהגי ישראל, קרא הרבי לראשי מוסדות החינוך ולשלוחים שיקיימו קודם חג הפסח 'סדר לדוגמא', בו ימחישו את אופן הנחת סימני הסדר בקערה, ושאר פרטי לילה זה, המרובה בהלכות, דינים ומנהגים, היות והצורה הטובה ביותר להעביר ידע זו הוא באמצעות הדגמה מוחשית הנקלטת היטב ונחקקת בזיכרון[1].

הרבי הדגיש, שיש להיזהר בעריכת הסדר לדוגמא שלא לפגוע במנהגי העדות השונות המקובלים אצל הקהל המשתתף בהדגמה.

לאור קריאת הרבי מקיימים שלוחי הרבי וכן מוסדות החינוך של חב"ד 'סדר לדוגמא' לקראת חג הפסח, ובשנים האחרונות מספר חסידים אף ערכו הדגמה מצולמת של ליל הסדר, על מנת לאפשר את לימוד דיני ומנהגי החג גם לאלו המתביישים להשתתף בהדגמה ציבורית, או שהדבר לא מתאפשר להם מסיבות אחרות.

ראו גם[עריכה | עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים