שלמה חיים קסלמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב שלמה חיים קסלמן
הרב קסלמן מלמד מאמר בכפר חב"ד, תשכ"ט
הרב קסלמן מזמן על כוס יין, בחברת תלמידיו, בשבע ברכות של הרב דוד מאיר דרוקמן.

הרב שלמה חיים קסלמן (כ' אלול תרנ"ד 1894 - י"ט אייר תשל"א 1971) היה אחד מהמשפיעים החשובים והמפורסמים בדור הקודם, שהעמיד דורות רבים של תמימים בישיבות חב"ד בארץ הקודש.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בכ' אלול תרנ"ד בז'יטומיר להוריו שהיו חסידי קוידנוב, ונקרא ע"ש רבי שלמה חיים פרלוב מקוידנוב[1]. בשנת תרס"ט שמע על חסידות חב"ד ועבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש, בשנת תר"ע עבר ללמוד בסניף הישיבה בשצ'דרין, אצל המשפיע הרב שאול בער זיסלין, בסיום השנה חזר ללמוד בליובאוויטש שם למד עד שנת תרע"ה.

בשנת תרע"ח עבר לסניף של הישיבה בקרמנצ'וג וכעבר שנה התחיל למסור שיעורים בחסידות. בשנת תר"פ מינה אותו הרבי הרש"ב למשפיע בסניף הישיבה ברוסטוב. בשנת תרפ"א התחתן עם בלומא בת הרב זאב וואלף בורנשטיין. בשנת תרפ"ב שלח אותו הרבי הריי"צ לשמש כמשפיע בישיבות מחתרתיות שונות - ביניהם בתומכי תמימים מלחובקה, תומכי תמימים פולוצק, תומכי תמימים חרקוב. בשנת תש"ב ברח עם משפחתו למדינת אוזבקיסטן שם היה למשפיע בתומכי תמימים טשקנט.

באלול תש"ו אחרי מלחמת העולם השנייה הצליח לצאת עם משפחתו מרוסיה עם קבוצה גדולה של חסידי חב"ד להאליין שבאוסטריה, ובהמשך שהה למשך תקופה בפוקינג. בשנת תש"ז היה ממייסדי ישיבת תומכי תמימים ברינואה בצרפת והיה למשפיע בה.

בסיוון תש"ט (1949) עלה לארץ הקודש והחל לשמש כמשפיע ישיבת תומכי תמימים המרכזית בארץ הקודש - בתחילה במשכנה בתל אביב, בלוד, ומשנת תשכ"ג - בכפר חב"ד. נודע כמשפיע ומחנך המסור לתלמידיו. הוא התגורר במתחם הישיבה והשקיע את רוב יומו בלימוד ושיחות עם תלמידים והתוועדויות עמם. בעבודת התפילה ראה את חזות הכל - והעמיד מאות תלמידים שעסקו בה ברצינות ובחיות. בתפקידו זה זכה גם להוראות והדרכות צמודות מאדמו"ר הריי"צ ומהרבי.

נפטר ביום שישי י"ט אייר שנת תשל"א, ונקבר בחלקת חב"ד שבבית הקברות בהר הזיתים ליד התורת חסד. במכתב ניחומין ששלח הרבי לאחרי פטירתו לבני משפחתו, כתב הרבי עליו: "רבים השיב מעון" את מקומו כמשפיע בתומכי תמימים כפר חב"ד מילא הרב מנחם מענדל פוטרפס.

משפחתו[עריכה]

מתלמידיו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ה'תקנ"ז – י"ז באב ה'תרכ"ב, 1862