ק.ג.ב.

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הארגון

הוועדה לביטחון המדינה של ברית המועצות (ברוסית: Комите́т Госуда́рственной Безопа́сности‏[1], בראשי תיבות: ק.ג.ב.) היה הארגון החשאי שהופקד על בטחון הפנים של ברית המועצות, שהחליף שמות רבים במהלך קיומו. הארגון הוקם בשנת תרע"ח בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה כאשר המפלגה הבולשביקית השתלטה על המדינה, והתקיים עד לפירוקה הסופי של ברית המועצות בשנת תשנ"ב.

הארגון במשך השנים רדפו את אדמו"ר הריי"צ וחסידיו, עכב שמירה על היהדות.

היסטוריית הארגון[עריכה]

הארגון הוקם בה' כסלו שנת תרע"ח בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, בזמן שהמפלגה הבולשביקית הצליחה להפיל את השלטון ולהשתלט באופן דיקטטורי על מוסדות הממשלה.

הארגון, שהיה למשטרה החשאית הראשונה בתולדות המשטר הסובייטי, באמצעות הקמתה ביקש לנין להתמודד בצורה יעילה עם האנרכיה שגרמה מלחמת האזרחים, ולרסן את הכוחות שסיכנו את המשך קיומה של המהפכה.

בתחילה מוקמו משרדי הארגון בסמיכות למשרדי הממשלה בסנט פטרבורג, אך מספר חודשים לאחר מכן עברו משרדיו יחד עם משרדי הממשלה למוסקבה ונקבע בכיכר לוביאנקה, בבניין שהולאם על ידי הממשלה מחברת ביטוח פרטית כחלק מהמהפכה הקומוניסטית ששללה זכויות אישיות מאזרחים פרטיים והלאימה את הרכוש.

בשנים מאוחרות יותר החליף הארגון שמות רבים, שמותיו הידועים הינם: צ'קה, ג.פ.או., או.ג.פ.או, ק.ג.ב., ונ.ק. ו. ד.. ועסק בהשלטה דיקטטורית של רצונותיו של העריצים שעמדו בראש הממשל. בתקופה בה פעל הארגון נערכו 'טיהורים' רבים, כשפקידי הק. ג. ב מוציאים להורג מאות אלפי אזרחים ללא דין וחשבון, ושולחים לגלות בסיביר מספרים דומים. ההערכות הם שבתקופת שלטונו של סטאלין נעצרו ברוסיה כ-20 מליון איש, מתוכם הוצאו להורג שבע מליון איש.

היבסקצייה[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – יבסקציה, מאסר וגאולת הרבי הריי"צ, מאסר חסידים תרצ"ח

עם הקמת הממשלה הסובייטית נאסרו התכנסויות ציבוריות מחשש לארגון מרד בשלטון הסובייטי, ונאסר חינוכם של נערים צעירים שיועדו להתחנך על ברכי המפלגה הקומוניסטית.

לצורך השלטת דעותיהם של אנשי הממשל, הוקמה מחלקה יהודית מיוחדת, שתפקידה היה לגדוע כל פעילות יהודית, ולאסור את המארגנים ולדאוג שלא יוכלו לחזור ולפעול.

אנשי המחלקה שהיו יהודים בעצמם, רדפו את אדמו"ר הריי"צ ואת שלוחיו, אולם למרות זאת רשת הישיבות המחתרתיות החדרים המחתרתיים והמקוואות שהוקמו בחשאי בכל רחבי רוסיה, המשיכו להתקיים על אף פעולות הק.ג.ב.

לקריאה נוספת[עריכה]

  • מלחמה בשניאורסון, שבועון בית משיח י"ג סיון תש"פ עמוד 32

הערות שוליים

  1. בהגיה עברית: קוֹמִיטֶט גּוֹסוּדַּרְסְטְוֶנוֹי בֶּזוֹפַּסְנוֹסְטִי.