ישראל דוד נחשון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף דוד נחשון)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב נחשון במסדר שנערך על ידי רשת מחנות הקיץ גן ישראל שבהנהלתו, בשנת תשע"ו
נואם בכינוס שנערך במהלך חודש החגים תשרי תשע"ו ב-770
הרב ישראל דוד נחשון (במרכז) עם ראש ממשלת ישראל מר ביבי בנימין נתניהו (משמאל) אצל הרבי בחלוקת דולרים

הרב ישראל דוד נחשון (יליד שנת תש"ח, 1948) הוא יו"ר ניידות חב"ד להפצת יהדות בארץ הקודש, תנועת הנוער צבאות השם בארץ הקודש ומוסדות חב"ד נצרת עילית וחבר המטה העולמי להבאת המשיח ומטה משיח בארץ הקודש.

תולדות חיים[עריכה]

הרב נחשון נולד בב' מנחם אב תש"ח, לאביו הרב מרדכי נחשון ולאמו מרת שרה בת הרב החסיד משה אקסלרוד בשנת ה'תש"ח. למד בישיבת נחלים המשויכת לזרם הדתי לאומי עד גיל 17, אז עבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד. בשנת תשכ"ח נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית בחצר הרבי ב-770.

אחרי נישואיו עם מרת בלומה בת השליח הרב זלמן אבלסקי, נמנה בהוראת הרבי על ה'פעילים' (יד לאחים). בהמשך הקים את מוסדות חינוך ובית חב"ד נצרת עילית.

בשנת תשל"ז נפטר בנו בכורו יוסף יצחק, בהיותו בן שנתיים מהסתבכות במהלך ניתוח קל.

לאחר שנפטר בנו, שאלהו שני ידידיו הרב דוד קרץ והרב שמעון רוזנברג, האם כדאי שיעבור לעבוד ברשת אהלי יוסף יצחק, הרבי ענה דרך הרב חודקוב שבענינים של פרנסה צריך כל אחד צריך לשאול בעצמו, והרבי שלח לר' דוד מכתב נוסף וכתב בו בטח ימשיך בפעלים.

פעילות ציבורית[עריכה]

בשנת תשל"ז הקים בהוראת הרבי את ה'טנקים' - ניידות חב"ד להפצת יהדות באה"ק.

בתחילת שנות המ' הכיר בחצר הרבי ב-770 את הנגיד הרב אברהם טאוב, איש עסקים ולימים מנכ"ל חברת שפע ימים, שהפך לידידו הקרוב ומאז ביצעו פעולות רבות בשליחות הרבי יחדיו.

בשנת תשמ"א הקים את צבאות השם (ישראל), בעקבות הוראת הרבי להקים צבאות ה', ובהמלך השנים קיבל התייחסיות מיוחדות מהרבי על הפעילות של הארגון.

בשנת תשד"מ חיבר הרב שמריה הראל שעבד בניידות חב"ד את הרב נחשון עם מפקדו לשעבר בצבא, בנימין נתניהו, שכיהן אז כשגריר ישראל באו"ם. מאז נוצר קשר בין ר' דוד לבין נתניהו ומשפחתו - הוא הביא את נתניהו לרבי מספר פעמים, ונמנה על מקורביו.

בין השנים תשמ"ז-תש"נ יצא בשליחות הרבי יחד עם הרב אברהם טאוב לבניית ושיפוץ ציוני הקברים של רבותינו נשיאנו ברוסיה ואוקראינה. באותן שנים קיבל שליחויות רבות מהרבי לביצוע במדינות ברית המועצות, ופעל גם במסגרת עזרת אחים.

בשנת תשמ"ח, כשהכניס ר' ליפא ברענען את תכנית כינוס השלוחים העולמי לרבי, שאל הרבי "מדוע נחשון לא מדבר?!" גם בשנה הבאה שוב שאל הרבי, ומאז עד תשנ"ד נאם במלוה מלכה במוצאי שבת שבמסגרת הכינוס השלוחים[דרוש מקור].

מיד אחר השיחה הידועה בכ"ח ניסן תנש"א, החל לפעול רבות בנושא המשיח. פעל להוצאת פסק דין הלכתי הקובע כי הרבי הוא מלך המשיח ועליו להתגלות ולגאול את עם ישראל. ביום ב' אייר תנש"א ביציאתו מהמקוה הגישו הרב נחשון והרב אברהם טאוב את הפסק דין לרבי שהביט בו וענה: "ישר כח, ישר כח". הרב נחשון הכריז לראשונה את הכרזת "יחי אדוננו" לפני הרבי, בשבת פרשת תזריע מצורע בשנת תנש"א, יחד עם חברו הרב אברהם טאוב. בימים שלאחר מכן מינוהו רבני חב"ד לשליח בית דין יחד עם הרב אברהם טאוב למסור פסק דין שהתקיימו ברבי סימני בחזקת משיח והגיע הזמן שיביא את הגאולה השלימה בציוני רבותינו נשיאנו.

בקשר לפעילותו זכה לקירובים גדולים ונדירים מהרבי. קיבל מענות רבות, וזכה שהרבי יורה לו עשרות פעמים בהתוועדויות לומר לחיים על כוס מלא. נכנס אל הרבי ליחידות 17 פעמים, מתוכן פעם אחת בו' תשרי תש"נ, זמן רב לאחר שפסק הרבי מקבלת אנשים ליחידות פרטית.

הרב דוד נחשון נחשב מראשי המשפיעים והעסקנים המעודדים את הכרזת יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.

משפחתו[עריכה]

בניו
בנותיו
  • דינה פריימן
  • חני מרגליות
  • חיה מושקא ריבקין
חתניו

לקריאה נוספת[עריכה]

  • הכרזתי הכרזה שנשמעה בכל סדר ההשתלשלות, שבועון בית משיח כ"ז ניסן תשפ"א עמוד 10, במלאות שלושים שנה למעמד המיוחד

קישורים חיצוניים[עריכה]

שיעורים
חדשות
ראיונות
נאומים וסרטי וידאו