חיים שלום דייטש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' חיים שלום

הרב חיים שלום דייטש (יליד כ"ג תשרי תש"ה, 1944) הוא מחשובי משפיעי חב"ד וראש כולל צמח צדק בעיר העתיקה. דור שביעי לכ"ק אדמו"ר הזקן.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בירושלים בכ"ג תשרי תש"ה לאביו המקובל הרב יוסף אליהו דייטש, ראש כולל "אנשי מעמד" ולאמו מרת מרים. בבחרותו החל את לימודיו בישיבת פוניבז' והיה נחשב לעילוי מפונביז'. בתקופה זו התקרב לחסידות חב"ד, ונסע לכפר חב"ד לשמוע את הרב שלמה חיים קסלמן, משפיע בישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד. בהגיעו לגיל 'קיבוץ' בו לומדים בחורי הישיבה לעצמם, עבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד והיה תלמיד מובהק של הרב שלמה חיים וזכה לקירובים רבים ממנו.

נשא את מרת אסתר לאה, בתו של הרב אשר זאב ורנר רב העיר טבריה ומחשובי רבני סלונים, להם עשרה ילדים המשמשים כשלוחים בארץ ובעולם.

בתפקידי הוראה והשפעה[עריכה]

דו"ח שנתן הרב דייטש לרבי אודות הכולל, בצד הגליון הביע הרבי את רצונו שבכולל האברכים המנוהל על ידי המזכירות ילמדו מכולל צמח צדק כיצד לפעול ולנהל את הכולל

לאחר חתונתו שימש כר"מ בישיבת תומכי תמימים בקריית גת. לאחר מכן הקים מכון סמיכה ללימודי הלכה בעיון. למד במשך תקופה בכולל של מוסד הרב קוק בראשות הרב זלמן נחמיה גולדברג. כמו כן כיהן כר"מ בישיבת תורת אמת בירושלים.

בהוראת הרבי החל לכהן כראש כולל בבית הכנסת צמח צדק בעיר העתיקה, במסגרת תפקידו זכה להיכנס ליחידויות רבות ולקבל הוראות מהרבי בקשר ללימודים בכולל. כמו כן הוציא לאור קבצי הערות וביאורים בשולחן ערוך אדמו"ר הזקן וכן קובץ יגדיל תורה (ירושלים) בה באים ליקוט ענייני הלכה מרבותינו נשיאנו ומגדולי ישראל הדנים בדבריהם.

מלבד ידיעותיו בתורת החסידות הוא גם בקי בגמרא ובהלכה. הוא מתייחד ביכולת ניתוח הנפש ורגשות האדם, ובמהלך ההתוועדוית עוסק רבות בנושא. במשך השנים סחף חסידים רבים שאינם משתייכים לחסידות חב"ד, שחלקם אף רואים בו כרבם המובהק. עוסק גם בקירוב נערים חרדים המתרחקים מאורח החיים שחונכו בו. נוהג לשבות בחג השבועות במז'יבוז' בקברו של הבעל שם טוב. כמו כן נוסע מדי שנה להאדיטש, ליארצייט של אדמו"ר הזקן.

בשנים האחרונות הוקם אתר אינטרנט בשם 'חסידות.נט' בו ניתן לצפות ולשמוע בשיעוריו והתוועדויותיו של הרב דייטש.

משמש כמשפיע ארגון מעייני ישראל המונה מאות משפחות.

מקורב מאוד אצל אדמו"רים וראשי ישיבות בציבור החרדי שמחזיקים ממנו כשילוב של מקושר ותלמיד חכם עצום.

משפחתו[עריכה]

בניו
  • הרב אשר זאב דייטש - שליח ראשי בפתח תקווה.
  • הרב שלמה דייטש - שליח ורב העיר סמרה, רוסיה.
  • הרב נפתלי דייטש - שליח הרבי בוקרשט, רומניה.
  • הרב שניאור זלמן דייטש - שליח הרבי בפערם, רוסיה.
  • הרב יעקב דייטש - שליח הרבי בניקוסיה, קפריסין.
חתניו
  • הרב שלום מתתיהו לפידות - מנהל תלמוד תורה תורת אמת ירושלים.
  • הרב אברהם פינקוביץ - משלוחי הרבי לאשקלון.
  • הרב אורי לפידות - משלוחי הרבי לצפון ארגנטינה.
  • הרב מנחם אייזנמן - מראשי ישיבת תו"ת ומשלוחי הרבי בפנסילבניה.
אחיו

קישורים חיצוניים[עריכה]