מאיר צבי גרוזמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גרוזמן

הרב מאיר צבי גרוזמן (מונק'ע) (י"ז שבט תרצ"ד - י"ז טבת תשע"ז) היה מחשובי ראשי הישיבות בחב"ד, ששימש בתפקיד זה במספר ישיבות בארץ הקודש, והתפרסם בעיקר בתפקידו כראש ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד במשך קרוב ליובל שנים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בברית המועצות בי"ז שבט תרצ"ד לאביו הרב מרדכי גרוזמן ולאמו פלה. בשנת תש"ח בהיותו בגיל 14, הצליחו הוריו לעלות לארץ יחד עם בני משפחתם, והתיישבו ברמת גן.

עם הגיעו לארץ נכנס ללמוד בישיבת אחי תמימים תל אביב שם הפך לתלמידו החביב של המשפיע הרב שלמה חיים קסלמן, והמשיך להיות קשור אליו גם לאחר מכן כאשר הרב קסלמן עבר ללמד בישיבת תומכי תמימים לוד והוא בעקבותיו. בימים בהם הרב קסלמן לא היה חוזר לביתו שבכפר חב"ד אלא נשאר ללון בפנימיית הישיבה, היה ישן בחדרו דבר שהיווה גורם נוסף לכך שהרב גרוזמן זכה לשיחות נפש ארוכות ולשהות שעות רבות במחיצתו.

בהיותו בחור היה בין המייסדים של גליון פרדס התמים, ועוד קודם נישואיו החל לכהן כר"מ בישיבת תומכי תמימים לוד, כאשר שמחת הנישואין שלו עם רעייתו חיה צביה בתו של הרב ישראל יוסף שניאורסאהן נערכה בו' אלול תשט"ו.

בשנת תש"כ הצטרף לצ'רטר הראשון שהושכר על ידי חסידי חב"ד בארץ על מנת לנסוע לרבי.

בעבר היה ראש ישיבת בית הר"מ נחלת הר חב"ד עת הייתה מכינה לישיבה גדולה, תקופה מסויימת היה מראשי ישיבת תומכי תמימים חולון ולאחר מכן כיהן כראש ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד עד פטירתו.

כיהן כמו"צ בכפר חב"ד בזמן שהרב מרדכי שמואל אשכנזי שהה בחו"ל. היה חבר בבית הדין של כפר חב"ד. והיה מסדר קידושין בכפר חב"ד כאשר מסיבות שונות הרב אשכנזי לא יכל.

היה מחזיק בביתו מספר יהודים קשיי נפש שדאג להם יחד עם אשתו כמו אב.

רוב שיעוריו הוציא לאור בשני הכרכים אמרי צבי. בהתחלה יצא כרך אחד על הלכות שבת ברמב"ם ובשנותיו האחרונות הוציא לאור שוב בשני כרכים עם הוספות.

הרב גרוזמן היה מאוד חביב על תלמידיו, ונודע בפניו המאירות ודרכו של ימין מקרבת מאוד כל בחור. נהג להתוועד בשבתות ובימי דפגרא.

היה במספר יחידות אצל הרבי ושאל איך להדריך את הבחורים.

נפטר בגיל 83 ביום ראשון י"ז טבת תשע"ז. הלוויתו יצאה מהיכל ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד, והוא נטמן בחלקת חב"ד בבית העלמין בצפת.

זכור בקרב תלמידיו הרבים כירא שמים מופלג ועובד ה', בעל אהבת ישראל אמיתית לכל יהודי ויהודי.

משפחתו[עריכה]

רעייתו
  • מרת חיה צביה (שניאורסאהן)
בניו

נכדו;

ספריו[עריכה]

  • אמרי צבי - חידושים ושיעורים על מסכת שבת. יצא לאור במהדורה מחודשת עם הוספות בשנת תשע"א

קישורים חיצוניים[עריכה]