פרדס התמים (גיליון)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הגליון

פרדס התמים - חב"ד, הינו גליון שיצא לאור על ידי ישיבת תומכי תמימים לוד באה"ק ששכנה בתוככי הפרדס בלוד. באותה תקופה היא הייתה הישיבה המרכזית של חב"ד בארץ ישראל.

החוברת יצאה לאור באדר ב' תשי"ד, וכללה הערות וחידושי תורה שנכתבו על ידי תלמידי הישיבה.

בשער הקובץ המהודר נכתב: "יוצא לאור על ידי תלמידי ישיבת "תומכי תמימים ליובאוויטש" לוד בהסכמתו ובברכתו של הרבי מליובאוויטש. נערך בידי מערכת מחבר תלמידי הישיבה בעריכתו הראשית של הרב ברוך שמעון שניאורסון, ר"מ ראשי בתות"ל לוד".

במכתב שצורף לקובץ הנושא את התאריך אייר תשי"ד מודיעים חברי המערכת שברצונם לאגד על ידי קובץ זה שהוא יחיד מסוגו בארץ הקודש את כל בני הישיבות, ומבקשים הם מהרבנים שליט"א לשלוח את חידושיהם לקובץ. על המכתב חתומים: הרב מאיר צבי גרוזמן, הרב משה יהודה לייב לנדא והרב ישראל פרידמן. אז בחורים צעירים וכיום רבנים וראשי ישיבות מפורסמים המפארים את כותל המזרח של חסידות חב"ד ליובאוויטש.

קובץ 'הערות' זה, הוא ככל הנראה הקובץ הראשון מסוגו שיצא לאור בארץ הקודש.

בסופו של דבר, לאחר שהחוברת יצאה לאור במאות עותקים, הרבי מנע את הפצת החוברת שיצאה לאור בלי רשותו.

מערכת הערות התמימים ואנ"ש מתרצים את השאלות[עריכה]

בחודש אדר ב' תשס"ח, התגלגל לידי מערכת הערות התמימים ואנ"ש - תומכי תמימים כפר חב"ד א' מעותקי קובץ זה. אחד מחברי המערכת שם לב לכך שבסוף הקובץ ישנם כמה שאלות שנשארו ללא מענה, ונכתב שם 'הערות ושאלות שנשאלו בישיבה - המבקשים פתרונם'.

עוד באותו שבוע נחו על שולחנות ה'זאל' צילומים משאלות אלו, תוך בקשה מהתמימים תלמידי הישיבה, שמי שיש לו תשובות על כך, מוזמן לפרסם זאת בקובץ הקרוב.

בקובץ הערות התמימים ואנ"ש[1] שי"ל באדר ב' תשס"ח, 54 שנים מאז, מופיע פלפול שלם מא' מבחורי הישיבה ששם מתורצת אחת מהשאלות האלה.[2]

הערות שוליים