משה מרדכי ארנשטיין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg.pngערך זה עוסק במשפיע בישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת. אם התכוונתם לפירוש אחר, ראו משה הורנשטיין (פירושונים).
הרב משה מרדכי ארנשטיין

הרב משה מרדכי ארנשטיין (יליד שנת תשי"א, 1951) הינו משפיע בקהילת חב"ד בצפת ומשפיע ראשי בישיבת חב"ד בעיר.

תולדות חיים[עריכה]

הרב ארנשטיין נולד בג' תמוז תשי"א בארץ הקודש.

למד בישיבה ליטאית במושב חמד בניהול הרב קרול חתנו של הגאון הרב יעקב לנדא. תחילת הקשר עם תורת חב"ד נוצר על ידי ביקורים בישיבה בכפר חב"ד באמצעות הרב ליפא קורצוויל.

לאחר מספר ביקורים בהתוועדויות ובמשך בין הזמנים בכפר חב"ד, החליט לעבור ללמוד בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד. בישיבה בכפר חב"ד היה הרב ארנשטיין מתלמידיו המובהקים של המשפיע הרב שלמה חיים קסלמן.

לקראת י"א ניסן תש"ל הגיע ל'קבוצה' אל הרבי, לראשונה בחייו, שם שהה עד לאחר חג הפסח תשל"א. ליחידות הראשונה נכנס בראש חודש תמוז תש"ל. בסיום הקבוצה שב לישיבה בכפר חב"ד שם במשך שנתיים קיבל השפעה והדרכה מהמשפיע הרב מענדל פוטרפס, שהחליף את הרב קסלמן לאחר פטירתו. בסיון תשל"ג נסע שוב לחצרות קדשנו עד כסלו תשל"ד אז שב לארץ הקודש לישיבה בכפר חב"ד.

לקראת פסח תשל"ד נסע שוב לרבי, שם נשא את רעייתו (בת למשפחת דובוב) בג' תמוז תשל"ה וגר בקראון הייטס מספר שנים. במשך שנים אלו זכה לשמוע ולראות את הרבי פעמים רבות ולהיכנס ליחידות פרטית ששה פעמים בהם זכה לקבל הוראות אישיות מהרבי. לאחר י"ב תמוז תשל"ח נסע עם משפחתו לכפר חב"ד שם גר 4 חודשים. בזמן זה קיבל מספר הצעות לשליחות וביניהם גם מהרב אליהו אריה פרידמן מנהל ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת דאז לבוא לשמש כמשפיע בישיבה. על הצעה זו קיבל את הסכמת וברכת הרבי.

כיום[עריכה]

הרב ארנשטיין משמש כמשפיע ראשי בישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש, וכמשפיע בקהילת חב"ד בצפת, ומחנך כיום את תלמידיו לאור תורתו הק' של הרבי ועל יסוד החינוך שקיבל מהמשפיעים הרב שלמה חיים קסלמן והרב מענדל פוטרפס. כמו כן הרב ארנשטיין מוסר לכלל התמימים בקביעות שיעור יומי בתניא, וכן שיעור בלקוטי תורה ותורה אור בימי שלישי.

הרב ארנשטיין ידוע בבקיאותו הנדירה בתורת החסידות ושיעוריו - המתאפיינים בהסברה בהירה ופשטנית - מושכים אליהם משתתפים רבים.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב לוי אורנשטיין - משלוחי הרבי בחיפה
  • בנו, הרב אברהם אורנשטיין - ערד
  • חתנו, הרב מנחם מענדל קרץ - חבר הנהלת ועד אברכי אנ"ש, צפת
  • חתנו, הרב חיים פוזן - צפת
  • חתנו הרב יהושע ירחי