ניגון ממצרים גאלתנו

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הניגון ממצרים גאלתנו הינו ניגון שמחה המורכב משתי בבות. קצבו של הניגון מהיר, במהלך הניגון "חוזרים וכופלים הבבות כמה פעמים ובכל פעם בקול רם והתלהבות יותר"[1]".

מילות הניגון: "מִמִּצְרַיִם גְּאַלְתָּנוּ, מִבֵּית עֲבָדִים פְּדִיתָנוּ", לקוחות מנוסח התפילה, מתוך הברכה הנאמרת אחרי קריאת שמע.

ניגון זה הוא ניגון קפ"ח בספר הניגונים. מופיע בתקליט ניחו"ח מספר 1.

מקור הניגון[עריכה]

הניגון היה חביב מאוד על הרב הלל מפאריטש. בשנת תר"ע, הובא הניגון לכ"ק אדמו"ר הרש"ב על ידי חסידי מניקולייב[2], נרשם מפי קבוצת המנגנים בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש.

משמעות הניגון[עריכה]

נהוג לשיר את הניגון בהקשר לחג הפסח.

ביטויים של הרבי על הניגון[עריכה]

להלן התבטאויות של הרבי על הניגון. הציטוטים הם תרגום חופשי מאידיש ובלתי מוגה[2].

  • "וכשאומרים-מנגנים ממצרים גאלתנו מבית עבדים פדיתנו" - צריך כל אחד לעשות התלוי בו לצאת מ"מצרים" ו"בית עבדים": שלו, ואז, יעזור לו השם יתברך ויוציאנו מה"מצרים" וה"בית עבדים", שבשביל זה צריך להיות הענין ד"ומל השם אלוקיך את לבבך"[3].
  • "ינגנו את הניגון "ממצרים גאלתנו" וזו תהיה ההתחלה של היציאה ממצרים וגבולים של נפש הבהמית.. וגם יציאה מהמצרים וגבולים שבאים אמנם משכל דקדושה..."[4].
  • "כדי להסמיך גאולה לגאולה ינגנו "ממצרים גאלתנו", ואחר כך מן הדיבור אל הפעולה"[5]

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ספר הניגונים ניגון קפ"ח
  2. 2.0 2.1 חוברת ניחוח הובא בחוברת מזכרת מכינוס הבוגרים של תלמידי מוסד חינוך "אהלי תורה - אהלי מנחם", "ניגוני חב"ד, שניגנו וגם נתבארו בהתוועדויות כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש", קונטרס ד', יום ד' כ"א מרחשון, ה'תשס"ב, עמודים כ"ב - כ"ו.
  3. שיחת י"ט כסלו, התשי"ד
  4. שיחת שמחת בית השואבה, ה'תשט"ו
  5. שיחת פורים ה'תשכ"ד