ואלקים מלכי מקדם

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ניגונים שחוברו על פרק התהילים של הרבי
אורך ימים · הרנינו לאלקים עוזנו · מזמור שיר ליום השבת · רועה ישראל האזינה · בך ה' חסיתי · כמופת הייתי לרבים · אבוא בגבורות · תרננה שפתי · יפרח בימיו צדיק · ואלוקים מלכי מקדם · וכל קרני רשעים אגדע · נודע ביהודה אלוקים · אתה הא-ל עושה פלא · וינחם לבטח · ויבחר בדוד · ואנחנו עמך וצאן מרעיתך · וידעו כי אתה · אני אמרתי אלוקים אתם

הניגון וֵאלֹקִים מַלְכִּי מִקֶּדֶם הינו ניגון שמח שהותאם למילים מפרקו האישי החדש של הרבי, לכבוד יום הולדתו השבעים ושלוש בשנת תשל"ה. הניגון במקורו הוא ניגון ריקוד שהולחן על ידי חסידי חב"ד בניקולייב, עיר הולדתו של הרבי, ומופיע בספר הניגונים ניגון קנא.

מילות הניגון: "וֵאלֹקִים מַלְכִּי מִקֶּדֶם, פֹּעֵל יְשׁוּעוֹת בְּקֶרֶב הָאָרֶץ"[1].

אודות הניגון[עריכה]

בהקדמה למזמור ע"ד בתהלים (מהדורת "אהל יוסף יצחק") מבואר שבמזמור זה המשורר 'מאונן ומקונן' על החורבן ואיך 'כל זמן שאנו בגלות לא ראינו אותות הגאולה ומתי יהיה הגאולה'?!

בסגנון דומה מובא בפירוש הרד"ק על הפסוק: ואלהים מלכי. איך הוא זה שהניחנו בגלות הזמן הארוך הזה, ומקדם הוא מלכי ופועל לי ישועות בקרב הארץ.. וטעם שאמר בקרב הארץ, כמו שאמר לפרעה (שמות ח, יח), למען תדע כי אני ה' בקרב הארץ. כלומר, אף על פי שאני עליון אני משגיח בתחתונים ועושה בהם כרצוני. וטעם בקרב, אפילו בתוך ארץ האויבים והצוררים, ואין כח להם להנצל מידו אפילו בתוך ארצם:

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים