צבי הירש חיטריק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נואם בכנס חב"די

הרב צבי הירש חיטריק (י"ב אב תרפ"ז-ב' טבת תשע"ב) היה חסיד מקושר לרבי שימש כשליח בדרום אמריקה ולאחמ"כ כנשיא ארגון פרי בקראון הייטס. מונה על-ידי הרבי בשמיני עצרת תשל"א ל"בעל הבית"[1] על מדינת ברזיל.

תולדות חיים[עריכה]

ילדותו[עריכה]

נולד בי"ב מנחם אב תרפ"ז בעיר חרקוב לאביו ר' יהודה חיטריק שהיה השוחט החסידי בעיר ולאמו מרת קיילא בתו של ר' אהרון תומרקין רב העיר.

בשעת לידתו שלח אביו מברק להרב רפאל כהן בבקשה שילך להודיע לרבי (הריי"צ) ולבקש ברכה, על המברק נכתבו רק המילים: "קיילא בת רחל מקשה ללדת, רחמים". הרבי העביר את ידו על מצחו ואמר: "כמדומה שזהו יהודה חיטריק" ובאותם רגעים ממש נולד הבן צבי הירש.

בילדותו למד בבית סביו ר' אהרון תומרקין עד לפטירתו של סביו בחול המועד סוכות תרצ"ז.

בתקופת מלחמת העולם השניה נדד עם משפחתו לעיר סמרקנד שבאוזבקיסטן שם שהו עד עזיבתם את ברית המועצות לפולין ומשם לפראג. לאחר שהגיעו לפראג התקבלה הוראה מאדמו"ר הריי"צ "חייקין וחיטריק לאנטוורפן" ומיד נסעו המשפחה יחד עם משפחת ר' מאיר חייקין לאנטוורפן. בדרך שהו בצרפת לתקופה לא קצרה, באותה תקופה שנת- תש"ז הגיע הרבי לפריז, ור' צבי הירש זכה לאכול פעמים רבות עם הרבי וכן זכה לקירובים בזמן שהות הרבי בפריז.

בניו יורק[עריכה]

למרות שמשפחתו השתקעה באנטוורפן שבבלגיה חשקה נפשו לנסוע לרבי לניו יורק.

הרבי הריי"צ שלח לו ולחבירו עזריאל חייקין אשרת שהיה, והם הגיעו בספינה שהובילה אלפי חיילים שחזרו מאירופה לארצות הברית. בארצות הברית נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית, זכה להיכנס ליחידות לאדמו"ר הריי"צ, וכן זכה להיות מאלו שכרו את קברו הק' של הרבי הריי"צ בהוראת הרבי.

בשנת תשי"א נשא את רבקה, בתו הצעירה של ר' חיים אליעזר קרסיק. את סידור הקידושין בחופתו סידר הרבי, וכן בברית של בנו ר' יוסף יצחק בר"ח כסליו תשי"ב שימש הרבי בסנדקאות ואף בעת סעודת הברית אמר שיחה[2].

שליחותו[עריכה]

כבר לפני חתונתו הורה לו הרבי לצאת לשליחות לברזיל, ואף שכנע בכך את הורי כלתו[3], בפועל התעכבה היציאה בכמה חודשים עד שהשיגו דרכונים ואישורי כניסה.

בהתחלה התגורר ופעל בעיר 'פאלו' שם שיקם וניהל את הבית ספר 'בית חינוך' ומספר התלמידים בבי"ס בזמנו הגיע ל400 ילדים.

בעקבות כמה בעיות נאלץ לעזוב את הבית ספר ועבר לגור בעיר ריו דה ז'ינרו שם המשיך לפעול בשליחות הרבי.

היה כותב טור בשני עיתונים בברזיל ובו היה מכניס פירושים מתניא וחסידות וכל שבוע היה שולח את העיתונים לרבי, וקיבל כמה הוראות ומענות בקשר למאמרים שלו.

נפטר בב' טבת תשע"ב.

משפחתו[עריכה]

אחיו ר' אהרון חיטריק

בניו

בנותיו

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ראו בהרחבה בערך "האו"ם החסידי"
  2. שיחה זו הוגהה על ידי הרבי ונדפסה בלקוטי שיחות חלק ג' בשיחה לפרשת ויחי.
  3. אגרות קודש חלק ד' אגרת תתד.