אהרון חיטריק

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אהרן חיטריק

הרב אהרן חיטריק (תרצ"ט - כ"ט בתשרי תשע"ב) היה סופר עורך וחוקר, כיהן כיושב ראש מערכת ההוצאה לאור הרשמית של חסידות חב"ד - אוצר החסידים.

חינוך[עריכה]

ר' אהרן נולד לאביו הרב יהודה חיטריק שהיה השוחט החסידי בעירו ולאמו קיילא, בתו של הרב הראשי לחרקוב הרב אהרן תומרקין, בשנת 1939 בעיר חרקוב שבאוקרינה. למד לימודי קודש אצל מלמד פרטי, וכן השתלם במקצועות חול אצל מורה פרטית. לאחר מכן עבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים שבעירו.

בתקופת מלחמת העולם השנייה נדד עם משפחתו לעיר סמרקנד שבאוזבקיסטן שם שהו עד עזיבתם את ברית המועצות בבריחה הגדולה דרך לבוב.

מיד לאחר יציאתם מרוסיה נשלח אביו על ידי אדמו"ר הריי"צ לבלגיה על מנת לנסות להוציא את הילדים היהודים שהושמו במנזרים בתקופת המלחמה. לאחר עבודתו שם נשלח אביו לשמש כמשפיע (הנהלה רוחני) בישיבת תומכי תמימים מונטריאול שבקנדה.

לאחר שנים של לימודים בישיבה אצל אביו, עבר חיטריק ללמוד במרכז חב"ד העולמי בסמוך לרבו אדמו"ר הריי"צ מליובאוויטש, שבניו יורק. שם התגורר אצל אחיו הרב צבי הירש חיטריק.

בשנת תשי"ט כאשר הרבי הודיע על שבעת הקנים, נבחר על ידי הנהלת הישיבה להיות אחד משבעת הקנים בדא"ח.

בשנת תשכ"ב נשא את רעייתו סלאווה, בתו של הרב מיכאל יהודה אריה לייב כהן מכפר חב"ד, ומיד לאחר מכן נכנס ללמוד בכולל אברכים שעל ידי מזכירות אדמו"ר שליט"א שהיה באותה עת בשלבי הקמה, ונמנה על האברכים הראשונים שייסדו את הכולל.

נפטר בתאריך כ"ט תשרי תשע"ב והוא בן 73 שנים.

עבודתו הספרותית[עריכה]

הרב חיטריק בחדר עבודתו

בשנות הארבעים עבר להתגורר בשכונת קראון הייטס שבברוקלין החוקר הרב אברהם סופר, שהיה בקשרי ידידות הדוקים עם הרבי מליובאוויטש, הרב שהתגורר לבדו ביקש מהנהלת הישיבה לשלוח לו בחור שיתגורר עמו, הנהלת הישיבה שלחה את התלמיד חיטריק, שאחיו צבי נסע אז בשליחות הראשונה של הרבי מליובאוויטש לברזיל.

הרב סופר שראה את כשרונו של חיטריק שיתף אותו בעבודתו הספרותית, וככך החל את דרכו בספרות וחקירה של ספרים יהודים.

הספר הראשון מספרי חב"ד שערך בהוראת הרבי, היה יצירת מפתח מאמרי חז"ל לספר צמח צדק.

לאחר פטירת הרב סופר, מונה חיטריק על ידי הרבי לשמש כחוקר החסידות.

חיטריק נשלח על ידי הרבי למקומות שונים על מנת לחקור אודות כתבי אדמו"רי חב"ד. נמנה עם הכותבים הקבועים בקובץ הערות וביאורים אהלי תורה.

הסדרה העיקרית עליה עבד, הייתה סדרת ספרי אור התורה של הצמח צדק שנערכה על ידו, וכללה למעלה מארבעים כרכים.

ספרים שההדיר[עריכה]

בשנת תשל"ח הורה לו הרבי להוציא לאור את ספר התניא עם הוספות של מראי מקומות, שינויי נוסחאות ופירושים שונים, עבודה שערכה עשרות שנים והסתיימה בשנת תשס"ג.

משפחתו[עריכה]

אחיו
ילדיו
  • בתו, מרת רחל גרוס.
  • בנו, הרב הרשל חיטריק.
  • בנו, הת' שמואל (נהרג בתאונת דרכים בקיץ תשמ"ז).

קישורים חיצוניים[עריכה]