דב מנחם דוברוסקין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב דברוסקין (תשפ"ד)
הרב דברוסקין (תשע"ג)

הרב דב מנחם דוברוסקין (יליד שנת תשל"ב, 1972) הינו משפיע בישיבת חב"ד במגדל העמק, ומרצה מבוקש בכל רחבי הארץ. שימש כאחד ה'חוזרים' וה'מניחים' של שיחותיו של הרבי.

תולדות חיים[עריכה]

הרב דב מנחם נולד בחיפה לרב חיים אהרן דוברוסקין וביילא בי"ב כסלו תשל"ב. בצעירותו למד בישיבת תומכי תמימים לוד (בין השנים תשמ"ד-תשמ"ז), ולאחר מכן בישיבת תומכי תמימים מוריסטון שבארצות הברית, ובחצר הרבי בישיבת תומכי תמימים המרכזית שב-770 כשהוא שוהה בסמיכות לחצרות קדשנו שמונה שנים עד חתונתו בשנת תשנ"ה.

בעקבות כשרונותיו הברוכים, שותף לצוות החוזרים והמניחים של שיחותיו של הרבי, בשנים תש"נ-תשנ"ב.

ביום ראשון כ"ו מנחם אב תשמ"ט הציג הרב אברהם שם טוב קבוצת בחורים והוא ביניהם ואמר שנבחנו בשבת שעברה את כל מסכת בבא מציעא אצל הרב פנחס הירשפרונג, והרבי העניק לו (שהיה הראשון בתור) דולר נוסף באומרו: "כהוספה על הפרס"[1].

לאחר שיחת כ"ח ניסן תנש"א שבה עורר הרבי על החובה המוטלת על כל יהודי להביא את הגאולה, ערך חוברת מפתח ובה ציין את שיחותיו של הרבי בעניני גאולה ומשיח שנדפסו בסדרת הספרים לקוטי שיחות ושיחות קודש. החוברת חולקה כתשורה מכינוס היסוד של המטה להבאת המשיח שנערך ב-770 בד' אייר תנש"א והוכנסה אל הרבי באותו היום יחד עם דו"ח מהאירוע. על כך ענה הרבי למחרת, יום שישי ה' אייר: "החוברת המכתב הדו"ח והפ"נ נתקבלו אזכיר עה"צ"[2]. בצהריים של יום לאחר מכן, בעת התוועדות ש"פ תזריע-מצורע אמר הרבי כי לימוד עניני גאולה ומשיח, ובהערה (110) נכתב: "ונקל למוצאם – על ידי ספרי המפתחות (שרבו בדורנו זה) על סדר הא-ב, בערכים המתאימים: גאולה, משיח, וכיוצא בזה" ורבים ראו בכך רמז לחוברת שערך.

לאחר הוראת הרבי בהתוועדות ש"פ שופטים תנש"א שיש לפרסם לכל על נביא דורנו ושנבואתו העיקרית היא ש"לאלתר לגאולה" ותיכף ומיד ממש "הנה זה (משיח) בא", פעל יחד עם תמים נוסף לפרסום הדברים בבתי כנסת בשכונת בורו פארק. ובמענה לדו"ח מפעילותם זו ענה הרבי: "וייהי רצון שיהא כל הנ"ל בהצלחה רבה והזמן גרמא והענינים. אזכיר עה"צ"[3].

היה בין היתר גם מכותבי התקצירים שפורסמו במוצאי שבת. כתב גם את התקציר לשיחת דבר מלכות ויקהל - התקציר הוגה על ידי הרבי לאחר מכן, ונחשב לשיחה המוגהת האחרונה שיצאה מהרבי לעת עתה.

בשנת תשנ"ה נשא את מרת לאה שיינא, בתו של ר' דובער וילנקין מכפר חב"ד במשך מספר שנים שימש כמשפיע בישיבה גדולה תומכי תמימים בני ברק. ובסוף שנות הנו"נים התיישב במגדל העמק שם הצטרף לצוות המשפיעים בישיבה גדולה.

פעילות ציבורית[עריכה]

הרב דוברוסקין ניחן בשפה רהוטה ובכשרון הסברה מרתק, הוא מוסר בקביעות בביתו שבמגדל העמק שיעורים בחסידות למקורבים, ופעם בשבוע מוסר שיעור בבית הכנסת חב"ד בקריית אתא. במקביל, חבר בארגון המרצים החב"דיים פרדס ומוסר הרצאות ומתוועד במועדים חסידיים בכל רחבי הארץ.

במהלך השנים התמנה לרב התלמוד תורה במגדל העמק, ומידי מספר חודשים הוא בוחן בעל פה את תלמידי הכיתות הגבוהות במקצועות הקודש.

עם הקמתו של בית הכנסת לצעירים בבנין התלמוד תורה בשנת תשע"ג, התמנה כמשפיע בית הכנסת.

הרב דוברוסקין הוא שליח בשכונה מערבית, אחד מתשעה שליחי חב"ד בשכונות העיר במגדל העמק.

הרב מוסר שיעורים קבועים בספר התניא במספר מקומות בארץ כשהשיעור המרכזי הינו ביום שישי בכולל חסידות של מעייני ישראל בחיפה המופעל על ידי שליח הרבי הרב משה מנחם מענדל פבזנר, השיעור סוחף אנשים רבים מציבורים מגוונים המתגוררים בשכונת הדר ובסמיכות לה. כמו כן הוא ממשפיעי ארגון מעייני ישראל בכלל.

שיעורי הרב מוקלטים בקו טלפון ייחודי להאזנה בשעות הפנאי, ובנהיגה ברכב. מספר הטלפון להאזנה הוא: 0772611166. הרב רואה בקו הטלפון שליחות מיוחדת בהגעה לציבורים שאינם משתמשים באופציה המקוונת, מדי חודש נרשמות עשרות אלפי דקות האזנה לקו.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

  • הישרה המהירה והקלה, תיאור ההוצאה לאור של המפתח ללימוד עניני גאולה ומשיח, שבועון כפר חב"ד 1903 עמוד 36
  • רק התקרבנו לגאולה יותר, תיאור שיחת הרבי משבת פרשת ויקהל תשנ"ב והגיגים בעקבותיה, שבועון כפר חב"ד 1948 עמוד 34

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. יומן ר' אברהם מאן
  2. ליקוט מענות קודש תנש"א מענה שלט
  3. ליקוט מענות קודש תנש"א מענה תרצו