מעייני הישועה

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מעייני הישועה הינה סדרת קונטרסים המלקטת את שיחות הרבי בלילות חג הסוכות החל משנת תשמ"א ואילך, אז חידש הרבי את מנהג שמחת בית השואבה ונשא שיחה מידי ערב לאחר תפילת ערבית.

בשיחות אלו ביאר הרבי את שיעורי הלימוד היומיים, וקישר את התוכן של האושפיזין של כל יום עם האושפיזין החסידי ועם השיעורים היומיים.

היסטוריה[עריכה | עריכת קוד מקור]

כבר מאז הגיעו לארצות הברית, עוד בשנות נשיאותו של אדמו"ר הריי"צ, נהג הרבי לערוך התוועדות מיוחדת לתלמידי הישיבות במוצאי יום שני של חג הסוכות, ליל ראשון של חול המועד, בתור התוועדות שמחת בית השואבה, אך במשך השנים בשל התרבות האורחים בחודש תשרי בחצרות קודשנו, הלך הלחץ וגבר עד שהרבי חדל החל משנת תשל"א מלערוך התוועדות בסוכה[1].

החל משנת תשמ"א שהיתה שנת הקהל החל הרבי במקום זאת לומר באופן קבוע מידי ערב שיחת קודש לאחר תפילת ערבית, שנמשכה בדרך כלל בסביבות שעה.

בשיחות אלו ביאר הרבי את המעלה המיוחדת של שמחת בית השואבה שבלילה זה, עניינם של האושפיזין, שיעורי היום בתורה, בחומש, ברמב"ם ובתהילים, וקישור כל העניינים לשמחת בית השואבה.

בשנים מאוחרות יותר התבטא הרבי מספר פעמים שלא יתעכב על הענינים שהתבארו בשנים קודמות, היות ויש ללמוד אותם מתוך מה שכבר נדפס, ובכל שנה יוקדשו השיחות להמשיך ולבאר ענינים נוספים או להוסיף ביאור באורך ורוחב ועומק יותר.

הספר יצא לאור בפעם הראשונה בשנת תשמ"ח תחת השם 'מעייני הישועה', עם שם לשון הפסוק שנאמר בנוגע לשמחת בית השואבה: "ושאבתם מים בששון ממעייני הישועה".

מאז תשמ"ח ואילך יצא לאור מדי שנה קובץ 'מעייני הישועה', ובו השלמה לספר עם השיחות שנאמרו בשנה האחרונה. לקראת חג הסוכות תשפ"א, לרגל ציון 40 שנה לתחילת אמירת השיחות המיוחדות, הוציא לאור ועד הנחות בלה"ק את כל השיחות בעריכה מחודשת[2], תחת השם "תורת מנחם - מעייני הישועה".

מבנה הספר[עריכה | עריכת קוד מקור]

  1. ענינה של שמחת בית השואבה: מן המקורות  •  שמחת בית השואבה שלימות ומקור השמחה  •  שמחת בית השואבה בזמן הזה.
  2. כל יומא ויומא עביד עבידתיה: מעלת היום משבעת ימי הסוכות  •  מעלת היום דימי השבוע.
  3. האושפיזין: הקשר והשייכות של האושפיזין שבזוהר, עם האושפיזין החסידיים  •  הצד השוה והצד הייחודי (לדוגמא: פרק א' – אברהם אבינו והבעש"ט, פרק ב' – יצחק אבינו והרב המגיד, וכו').
  4. השיעורים היומיים: הקשר והשייכות של כל אחד מימי הסוכות והאושפיזין לשיעורים היומיים באותה שנה.

לקריאה נוספת[עריכה | עריכת קוד מקור]

  • הרב זושא וולף, כך שואבים מ"מעייני הישועה", בתוך שבועון כפר חב"ד גליון 1878 עמוד 100

קישורים חיצוניים[עריכה | עריכת קוד מקור]

הערות שוליים

  1. מלבד יוצא דופן אחד, בשנת תשל"ז אז ערך הרבי התוועדות מיוחדת לילדי השיעורי לימודי הדת.
  2. דיווח באתר COL.