אפרים פישל דמיחובסקי (כפר חב"ד)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב דמיחובסקי (במרכז) בהתוועדות חסידית (מימין נראה שליח הרבי בבני עייש הרב אהרון קרניאל)

Disambig RTL.svg.png המונח "אפרים פישל דמיכובסקי" מפנה לכאן. לערך העוסק בשוחט ובודק, ומשפיע קהילת חב"ד במינסק, ראו אפרים פישל דמיכובסקי (מינסק).

הרב אפרים פישל דמיחובסקי (יליד שנת תשל"א) הינו משגיח ראשי לדא"ח בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד ומשפיע בביהכנ"ס מענדל'ס שול. כיהן בעבר כחבר בצוות החוזרים על תורת הרבי.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בי"ב סיון תשל"א בסמרקנד שבברית המועצות להוריו ר' אריה ליב ונחמה דמיכובסקי, כנצר למשפחה ותיקה של חסידי חב"ד, ונקרא על שם סבו החסיד ר' אפרים פישל שהיה אחיינו של הגאון הרוגוצ'ובי וגדל במחיצתו מכיוון שהתייתם מהוריו בגיל צעיר.

בילדותו, עלו הוריו לארץ הקודש, וקבעו את מגוריהם בעיר רחובות. בגיל ישיבה, נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים לוד, ולאחר מכן המשיך את מסלול לימודיו בתומכי תמימים אהלי תורה שבשכונת קראון הייטס בסמיכות לחצר הרבי במשך מספר שנים. בשנת תנש"א התקבל כתלמיד מן המניין בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770, במסגרת שנת ה'קבוצה'.

בקיץ של שנת תש"נ הצטרף לצוות ה'חוזרים' של תורת הרבי, והיה מסייע בחזרה על דברי הרבי שנאמרו בהתוועדות השבת. באותה תקופה, נבחר להיות יו"ר מערכת "פאקס א שיחה", ששלחה מדי שבוע לאלפי מנויים ברחבי העולם, באמצעות מכשיר הפאקס, תקציר מההתוועדות שהתקיימה בשבת האחרונה. הנחותיו לוקטו ויצאו בשני כרכים של שיחות קודש על שנת תשנ"ב. בהמשך יצאו שני כרכים של שיחות קיץ תנש"א.

חתימתו של הרב דמיחובקי על מחאת תלמידי התמימים בתשנ"ג נגד הלוחמים ברבי

גם לאחר שסיים את מסלול הלימודים, נשאר לשהות במחיצת הרבי והוסמך לרבנות, בשנת תשנ"ג חתם על מחאת התמימים מיום ה' כ"ז שבט כנגד חברים אחדים מאגו"ח שניסו לטרפד כמה מהוראותיו של הרבי וביניהם קיום מעמד הסאטעלייט כרצונו של הרבי[1]. בשנת תשנ"ד חזר לארץ הקודש ונשא את מרת שיילי בת ר' יצחק צבי פיין. במהלך השנים כיהן כר"מ בנגלה לשיעור ב' בישיבת תומכי תמימים בני ברק; תקופה מסוימת שימש כר"מ בנגלה לשיעור ג' בישיבת תומכי תמימים אלעד, וכן בישיבת תומכי תמימים לוד.

במהלך השנים הצטרף לצוות החינוכי של ישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד כמשגיח ומשפיע דא"ח ובהמשך גם כנו"נ בסדרי לימוד הנגלה.

כיום הינו משגיח דא"ח בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד ומשפיע בש"ב בישיבה. התועדויותיו בישיבה הם לשם דבר, ודבריו במידה רבה מתווי דרכה של הישיבה.

כיום הרב דמיחובסקי עוסק רבות בהפצת המעיינות בקרב ציבור בני התורה, והוא משמש כמנהל מערך הלימודים של תוכנית לב לדעת.

ביקורת[עריכה]

ברב - שיח שערך שבועון כפר חב"ד בסמיכות לכ"ח ניסן תשע"א ניסה להטיל ספק בבשורת הגאולה של הרבי וטען שהרבי כלל לא נתן בשורה אלא רק הודיע שצריך לפעול את הגאולה, בדבריו גם יצא נגד כלל החסידים באמרו שהם שסילפו את דברי הרבי, מייד לאחר דברי הבלע שנשא הרב דמיחובסקי, הרב משה גרוזמן שהשתתף ברב שיח הביע את מחאתו והזכיר את הדברים שנשא הרבי מספר פעמים בחלוקת הדולרים לאנשי התקשורת לכתוב שמשיח עומד לבוא, להתכונן לקראת ביאת המשיח ועוד, גם הרב שלום מישולובין שהשתתף ברב שיח תיאר את תחושות החסידים בזמן ששמעו מהרבי את נתינת הבשורה בלי לשהות כלל להגיגיו של הרב דמיחובסקי[2].

הרב דמיחובסקי נושא את דבריו בכינוס הארצי שנערך בשנת תשע"ב

בכינוס הארצי ה52 של צעירי אגודת חב"ד בשנת תשע"ב שנערך בסימן 20 שנה לסערת הגאולה הוזמן הרב דמיחובסקי לנאום, במהלך נאומו חזר על ההגיגים המשונים שנשא ברב שיח של שבועון כפר חב"ד וניסה לקרר את הנוכחים ולהטיל ספק בבשורת הגאולה של הרבי, הוא טען שהחסידים טעו והרבי לא קבע קץ ולא הודיע שמשיח יבוא בזמן מסויים, מיד לאחר דבריו נעמד הרב זושא אלפרוביץ ופרך את דברי הבלע תוך שהוא מצדיק את אמונת החסידים בציפייה למשיח כדבר מוחשי בעקבות נבואת הרבי והבשורה שהוא העניק לנו[3].

משפחתו[עריכה]

  • חתנו, הרב מנחם מענדל אייזנבך, שליח הרבי באילת.