צעירי אגודת חב"ד בישראל

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ערך זה עוסק בצעירי אגודת חב"ד בארץ ישראל. אם התכוונתם לארגון צעירי אגודת חב"ד בניו יורק - המרכזית, ראו צעירי אגודת חב"ד המרכזית.
מברשת לפסח.png ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תוכן לא ערוך.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ממוזער
הסמל הישן
סמל ישן של הארגון, שהוגה על ידי הרבי

ארגון צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש נוסד בהוראת הרבי בשנת תשי"א כמחלקת הצעירים באגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש.

מטרת המחלקה היא לפעול למען הפצת היהדות בארץ הקודש. באגרת קודש מיום כ"ד סיון תשי"א ששלח הרבי לחברי אגו"ח כתב: "לדעתי באה העת לארגן מחלקה מיוחדת בין הצעירים מאנ"ש והקרובים לרוח חב"ד". באותה איגרת מוסיף הרבי שמטרת ההקמה היא לחזק את אגודת חסידי חב"ד וכדי לפעול יותר בקרב הנוער הישראלי.

בחודש תשרי תשי"ב הוקמה הנהלת הארגון והחלה פעילותו.

בחודשים הראשונים של פעילותה, פעלה האגודה בעזרת פעילים יד לאחים.

ממכתבי הרבי בתקופת היווסדה, ברור כי צעירי חב"ד צריכים להיות בפיקוח והכוונה של אגודת חסידי חב"ד.

מטרתה[עריכה]

את מטרת האגודה קובע הרבי באופן ברור באגרותיו: "חיזוק היהדות וקירוב ליבן של ישראל לאביהן שבשמיים".

מחלקותיה[עריכה]

אגף הסניפים[עריכה]

משרדי צעירי אגודת חב"ד בישראל בכפר חב"ד, (המבנה שמצד ימין שייך לפעילי חב"ד, האולם האמצעי שייך לפנסאים

בשנת תשמ"ו הורה הרבי על הקמת והרחבת בתי חב"ד בארה"ק.

יו"ר צעירי חב"ד הרב ישראל לייבוב מינה את הרב נחום כהן להקים ולבסס את אגף הסניפים בכל רחבי הארץ מדן ועד אילת.

מטרת האגף הוא האחריות על פתיחת סניפים חדשים ושלוחים לערי ישראל. ניהול ושירות לסניפים, היינו בתי חב"ד בארץ. במסגרת שירות זה, נערכים ימי עיון, נציגי צעירי חב"ד מבקרים בבתי חב"ד, מייעצים ומתווים דרך.

האחראי על אגף זה כיום הוא הרב נפתלי ליפסקר, שעומד בקשר רציף עם השלוחים ומשתדל לסייע להם במסגרת האפשרויות העומדות לרשותו, ומשתתף בשמחותיהם המשפחתיות של השלוחים ברחבי הארץ.

מטה הרמב"ם היומי[עריכה]

מטה הרמב"ם היומי נוסד בשנת תשמ"ח עם סיום המחזור השלישי של הרמב"ם היומי - כהמשך לפעילות מטה חגיגות הרמב"ם. במטרה לארגן עשרות חגיגות סיום בכל רחבי הארץ - ובראשם הסיום המרכזי במעמד רבבות, ובמטרה להפיץ את בשורת לימוד הרמב"ם, חלוקת ספרי רמב"ם ומורי שיעורים, חלוקת עלוני הסברה בנושא, ועוד.

המטה מנוהל על ידי הרב נפתלי רוט והרב ישראל הלפרין.

מרכז חינוכי חסידותי[עריכה]

המשתתפים בכינוס של "מרכז חינוכי חסידותי"

מרכז חינוכי חסידותי נוסד בירושלים בשנת תשמ"ח בברכת הרבי, על מנת לרכז את הפעילות של חב"ד בנושא חינוך - במסגרת "צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש", ובאישור מרכז לענייני חינוך.

בראש המרכז עומד הרב נפתלי רוט מאז היווסדו.

מכון ליובאוויטש[עריכה]

מכון ליובאוויטש נוסד בשנת תשל"ו, בראשות הרב אברהם מייזליש והרב דובער קרסיק. משנת תש"נ הוא באחריות צא"ח, בראשות ר' מנחם מענדל ברוד.

המכון הוציא לאור וערך ספרים וחוברות רבים, כ'ימות המשיח' ו'ממעייני החסידות'. הוא אף מוציא לאור את כתב העת השבועי 'התקשרות'.

שבת עם חב"ד[עריכה]

שבת עם חב"ד היה פרויקט שארגון צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש בתשל"ב לכבוד שנת השבעים לרבי - והסדר היה כך:

קבוצת חסידים היו נוסעים לקיבוצים (בתיאום עם המזכירות דהקיבוץ) או לעיירות (בתיאום עם המועצה), עורכים תפילה המונית, ואחר כך מתיישבים כולם להתוועדות מלאה בניגונים ודברי תורה. כך במשך כל השבת.

רבים התקרבו ליהדות ולחסידות על ידי שבתות אלו.

ילדי צ'רנוביל[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ילדי צ'רנוביל

פרוייקט הבאת ילדי צ'רנוביל, החל על ידי אגודת חסידי חב"ד בראשות הרב שלמה מיידנצ'יק לאחר התקלה בשנת תשמ"ו בכור הגרעיני בצפון מערב אוקראינה שגרמה להתפשטות קרינה רדיואקטיבית שהעמידה בסכנה את תושבי האזור. הפרוייקט המשיך במסגרת צעירי אגודת חב"ד, ובמשך השנים הועלו במסגרתו מאות ילדים שנכנסו ללמוד במוסדות חינוך שהוקמו במיוחד בעבורם, כשפעילי הארגון דואגים ללוות אותם לכל אורך הדרך עד לנישואיהם.

בעבר הובאו קבוצות גדולות של ילדים בפרקי זמן קרובים, אך במשך הזמן התמעטה הפעילות בנושא זה, וכיום קצב ההעלאה של ילדי צ'רנוביל נע בקבוצות הכוללות בין עשר לעשרים ילדים, ומאורגנות בהפרשים של מעל לחצי שנה.

כמה מבוגרי צ'רנוביל, בנו בתים חסידיים חב"דיים, והשתלבו בקהילות החסידיות הפזורות בארץ. אחדים מהם אף הצטרפו לצבא השלוחים.

הוועדה לעניני גאולה ומשיח[עריכה]

לאור קריאתו של הרבי בשנת תשנ"א לעסוק בלימוד עניני גאולה ומשיח בפרט, ולהגביר את העיסוק בעניני הגאולה ככלל, הוקמה בג' תמוז תשס"ב הוועדה לעניני גאולה ומשיח שתפקידה לעורר ולסייע בהגברת המודעות והעיסוק בנושא בין השלוחים.

חברי הוועדה הם השליח הרב מנחם מענדל פרידמן, הרב יהודה דונין, הרב אריאל גורן ודובר צעירי אגודת חב"ד הרב מנחם מענדל יצחק ברוד.

מנהל הפרוייקטים של הוועדה כיום הוא הרב שמואל ארונסון.

האגף לפרוייקטים מיוחדים[עריכה]

חב"ד בקמפוס[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חב"ד בקמפוס

בשנת תשע"ב החל האגף לפרוייקטים מיוחדים ליזום הכשרת שלוחים צעירים לפעול עם סטודנטים במכללות אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה, ותוך שנים ספורות צירף האגף בניהולו של הרב דוד קורץ כ-30 אברכים למעגל השלוחים הפועלים באוניברסיטאות.

במהלך השנה מארגן האגף ימי עיון ארציים לשלוחים, כנסי תרבות ושבתונים, ומערך שיעורי לימוד ייחודי נושא מלגות.

פעילי חב"ד[עריכה]

בחודש אלול תשע"ג הודיעה הנהלת הארגון יחד עם מנחם מענדל דיסקין על מיזם חדש בשם פעילי חב"ד, שנועד להפוך כל אחד מחסידי חב"ד המתגוררים בארץ הקודש כשלוחים הפועלים תחת הנהלת השליח הראשי בעירם, עם מטרות מוגדרות כל אחד כפי האפשרויות והזמן העומדים לרשותו.

המיזם מציע שלושה מסלולי פעילות:

  • אזורי שליחות - הפעיל מקבל מהשליח הראשי בעירו אזור שליחות מוגדר בתוך העיר, עליו הוא מופקד, והוא אחראי לדאוג לתושבים המתגוררים בשטח זה לכל עניני היהדות, מעין בית חב"ד מקומי החולש על אזור ספציפי בתוך העיר.
  • מסלול משפחות - השליח הראשי מקשר את הפעיל עם משפחות ספציפיות איתם יעמוד בקשר אישי ויעסוק עמהם בשיעורי לימוד וסיפוק צרכי היהדות של המשפחות.
  • מסלול עצמאי - יד חופשית לפעיל למצוא בכוחות עצמו את המשפחות אליהם הוא מתחבר ואיתם הוא עומד בקשר, עם עדיפות ראשונה למכרים, שכנים, וידידי המשפחה הקרובה.

המטה הראשי של המיזם מפיק ערכות מיוחדות מידי חג, עם כמות מורחבת של חומרי עזר לפעילים שיסופקו במחיר מוזל במיוחד. כספתח לפעילות, הופק בטאון שנקרא בשם 'פעילי חב"ד', המרכז כתבות ומאמרי הגות של משפיעים ושלוחים מרחבי הארץ, הקוראים לחסידי חב"ד ברחבי הארץ להצטרף למיזם[1].

מצה לתלמיד[עריכה]

מצה לתלמיד

מצה לתלמיד הינו פרוייקט אותו ייסד הרב יצחק גנזבורג בשנת תשט"ו. במסגרת הפרוייקט מגיעים בכל שנה, עשרות אלפי ילדים לסיור בכפר חב"ד ללמוד ולחזות בתהליך אפיית המצות במאפייה המקומית. בהמשך צופים הילדים במצגת הקשורה לנושא. ולבסוף מקבל כל ילד 'כזית' מצה - תוצרת המאפייה.

באחד השנים ביקרה משלחת ממשרד החינוך בכפר חב"ד והשתתפה בסיור של 'מצה לתלמיד'. המשלחת התרשמה בצורה מיוחדת מהביקור ודאגה להמליץ ב'חוזר משרד החינוך' לכל מנהלי מוסדות החינוך בישראל, לבקר עם תלמידיהם במקום.

אתר צעירי חב"ד[עריכה]

אתר צעירי חב"ד נוסד בשנת תשנ"ו במטרה להפיץ יהדות, תורה בפרט ותורת הרבי בכלל. כמו כן מדווח האתר על פעילות צעירי חב"ד ועוד פעולות חב"דיות.

באתר יש מאמרים רבים בנושאים מגוונים כמו: משנת החסידות, משיח וגאולה באור החסידות, הרבי, תולדות החסידות, מאמרי השקפה, שיעורי חסידות בפרשת השבוע, מאמרים בנושאי חגים, קטעי שיחות מהרבי בנושאי גאולה ומשיח, ועוד מאמרים מגוונים.

באתר ניתן לראות את עלוני 'התקשרות', 'שיחת השבוע' ו'צעירי חב"ד', ניתן לשאול שאלות את הרב או להגיב בפורום.

עורך האתר: שרון גושן. עורך תוכני: מנחם ברוד.

הרבנים המשיבים על שאלותיהם ההלכתיות של הגולשים: הרב ברוך שלמה בליז'ינסקי, הרב יוסי שטיינברג (שאלות בעניני כשרות), הרב יוסף שמחה גינזבורג, הרב יהושע ירחי והרב מנחם ברוד.

הנהלת הארגון[עריכה]

יושבי ראש[עריכה]

חברי האגודה שכיהנו במשך השנים[עריכה]

חברי האגודה כיום[עריכה]

הוצאה לאור[עריכה]

גיליון "התקשרות"[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התקשרות (גליון)

גליון "התקשרות" הינו שבועון היוצא לאור על ידי מכון ליובאוויטש שעל ידי צעירי אגודת חב"ד, ומטרתו - לחזק את ההתקשרות של החסידים אל הרבי. הגיליון מכיל לקט מתורתו של הרבי על פרשת השבוע; בנושא הגאולה וביאת המשיח; הוראות, הלכות ומנהגי השבוע הנהוגים בחסידות חב"ד; "ניצוצי רבי" - תחקיר שבועי על התייחסות הרבי לנושא בהווי היהודי והחסידי, כמו גם הנהגות והתייחסויות של הרבי למגוון נושאים, בירור וליבון נושאים בהלכה ומנהג בקרב חסידי חב"ד.

עלון תורתך שעשועי[עריכה]

תורתך שעשועי הינו שבועון לילדים שיצא לאור על ידי צעירי אגודת חב"ד. השבועון היה מיועד לילדים בגילאי שש עד שלש-עשרה, והודפס בפורמט כרומו צבעוני.

עורך השבועון - הרב נפתלי רוט. בשנת תשע"ב פסק השבועון מלצאת, ובמקומו יוצא לאור עלון בשם "ממתק לשבת" שהוא המשך לעלון שי"ל על ידי בית חב"ד בבאר שבע.

עלון ממתק לשבת[עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ממתק לשבת (עלון)

ממתק לשבת הינו שבועון המופץ בכל קהילות חב"ד ובתי חב"ד ברחבי הארץ.

העיתון הוקם על ידי בית חב"ד באר שבע בשנת תשס"ז. לאחר שעיתון הילדים תורתך שעשועי נסגר, העיתון ממתק לשבת החליפו והוצא בפריסה ארצית.

אלבומים[עריכה]

"אלבום צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש" הוא ספר הכולל סקירה ותמונות מפעילות צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש. במשך השנים יצאו לאור מספר אלבומים:

פסקה זו לוקה בחסר. הינכם מוזמנים להרחיב אותה

הפקות נוספות[עריכה]

  • הגדה של פסח לילדי ישראל[2]

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. בטאון פעילי חב"ד, אלול תשע"ג - אתר col.
  2. הרב לאופר, טעמי ההגדה לילדי ישראל, סיפורה של ההגדה של פסח לילדים בהוצאת צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש, גליון התקשרות חג הפסח ה'תש"פ.