שיחת השבוע

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער העלון

שיחת השבוע הוא עלון שבועי בהוצאת צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש. עורך העלון הוא הרב מנחם ברוד, דובר צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש.

היסטוריה[עריכה]

העלון הראשון הופיע בי"ט כסלו שנת תשמ"ז. לפניו יצא גיליון נסיון. מבנה העלון לא השתנה כמעט במהלך השנים (על המבנה ראו להלן). העלון יוצא גם ברוסית ובצרפתית, עם תוכן שונה ועורכים אחרים. העלון מופץ בבתי כנסת על ידי מנויים ועל ידי בתי חב"ד מקומיים. בנוסף לכך, העלון מחולק חינם על ידי התמימים במבצע תפילין. הוא בין העלונים התורניים הנפוצים והפופולריים ביותר. כמו כן הוא מודפס גם בארצות הברית.

הגיליון ה-1000 צויין בחגיגיות רבה באדר תשס"ו. גם הגיליון ה-500 צוין בגיליון מיוחד עם מספר גבוה מהרגיל של עמודים. בכל מפנה כזה נערך שינוי עיצובי ותוכני קל; בגיליון ה-1000 הוחלף המדור 'דרך החסידות' ב'חיי צדיקים', ולראשונה נכתבו שמות כותבי המדורים בראשיהם.

העלון מופץ בכ-180,000 עותקים. רוב העותקים נרכשים על ידי בתי חב"ד מצעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש. בחלק מהערים הקטנות יותר, ניתנת אפשרות של התאמה אישית לצורכי העיר, וכך ניתן להוסיף פרסומות מקומיות, שם הסניף המקומי וכדומה (העלון עצמו מצולם עם העריכות החדשות במכונת צילום רגילה). העלון מותאם בעיקר למתפללי בתי כנסת מכל החוגים ובתכניו משולבים ממגוון המקורות היהודיים.

שיחת החג[עריכה]

תצלום הגליון המחודש הראשון

"שיחת החג" הוא גליון מבית שיחת השבוע, היוצא לרגל חגים ותאריכים חסידיים המכיל רעיונות מעובדים מתורתו של הרבי על מהותו של החג, ומדורים נוספים סביב אישים וספרים השייכים לחג.

העלון החל לצאת לרגל חג הפורים של שנת תשס"א כהוא מכיל שיחה מעובדת של הרבי בלבד בעריכת הרב זלמן רודרמן, וחולק בעיקר בריכוזים החרדיים ובבתי חב"ד. תוכן הגיליונות אוגד לספר "אלה הם מועדי", שיצא לאור בשנת תשע"ב.

לאחר הפסקה של שתים עשרה שנים מהוצאת הגליון (מל"ג בעומר תשס"ה), לקראת חג הפסח תשע"ז חודשה הופעתו של הגליון להפצה בסעודות משיח במתכונת מחודש, בה נוספו בנוסף לשיחה המעובדת של הרבי מדורים וספים על בסיס מדורי שיחת השבוע, כמו מאמר מערכת בנושא החג בעמוד השער של הגליון, שאלות ותשובות בנושאי החג, שיחה מעובדת נוספת על השיחה הראשית בסגנון מקוצר יותר, סיפור בנושא החג, ועוד[1].

מבנה העלון[עריכה]

כריכת הספר 'שולחן שבת' על מעגל השנה
 • מאמר ראשי - בעמוד הראשון יש מאמר ראשי אקטואלי (נכתב על ידי העורך הרב מנחם ברוד) בזמנים מיוחדים (כמו י"ט כסלו) המאמר מיוחד לאותו אירוע, במאמרים יש התייחסות רבה לשלימות הארץ.
 • יש חדש/ספרים - חדשות צא"ח או לחלופין ספרים חדשים.
 • שולחן שבת - עיבוד של לוי שייקביץ לקטע מלקוטי שיחות או מאחד משאר ספריו של הרבי על פרשת השבוע.
 • מן המעיין - ליקוטי רעיונות מספרים ובעיקר מספרי חסידות, בעלונים הראשונים (עד סביבות העלון ה-500) המאמרים היו קשורים לפרשה, אך לא בהכרח קשורים זה לזה; מן העלון ה-500 השתנתה המגמה ובכל שבת המאמרים מתמקדים בנושא אחד. המדור כולל גם את אמרת השבוע - אנקדוטה (לרוב חסידית) עם מוסר השכל חריף, ואת פתגם חסידי, פתגמים מגדולי החסידות. את המדור כותב הרב אליעזר ברוד רבה של כרמי יוסף.
 • מעשה שהיה - לרוב זה סיפור חסידי, אך לעיתים הסיפור אינו קשור לחסידים, והוא עוסק במגוון נושאים כמאורעות מהשואה, מלחמות ישראל ועוד. במשך 14 שנה ערך את המדור ר' זלמן רודרמן, במשך 8 שנים החליף אותו ר' נחמיה קפלון, כיום עורך המדור הוא לוי שייקביץ.
 • לומדים גאולה - מאמר על נושאים שונים בגאולה בעריכת מנחם ברוד.
 • חיים יהודיים - ראיון עם דמות תורנית; לעיתים מדובר בחוזר בתשובה ולעיתים במיזם תורני (כגון מפעל הש"ס). מדור זה נכתב בעבר על ידי ר' שניאור זלמן רודרמן, אחריו כתב אליעזר שולמן וכיום עורכו מנחם כהן (כפר חב"ד).
 • פינת ההלכה - פינת שאלה הלכתית ומקורות למנהגים, בעריכת הרב יוסף שמחה גינזבורג, רבה האזורי של עומר.
 • פרסומות - העלון אינו כולל פרסומות רבות (יחסית לעלוני פרשת שבוע אחרים), אך בעמוד האחרון קיימות פרסומות שונות של גופים הנותנים מימון להחזקת מערכת העלון.

הוצאות לאור[עריכה]

 • שולחן שבת - סדרה בת חמשת הכרכים המכילים שלוש עשרה רעיונות לכל פרשה מפרשות השבוע, מעובדים מתורתו של הרבי. הופיעו במקור במדור 'שולחן שבת' בעלון. כרך נוסף המקיף את כל מעגל השנה. בכרך הזה רק שלוש שיחות לכל פרשה ומועד.
 • צדיקים למופת - ספר המאגד בתוכו סיפורים נבחרים שהופיעו בגליונות "שיחת השבוע" במהלך השנים.
 • פינת ההלכה - סדרה בת שני כרכים, המלקטת בצורה מסודרת את תשובותיו ההלכתיות של הרב יוסף שמחה גינזבורג שנידונו בגליון במשך השנים (תשע"ג).

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים