יצחק גנזבורג

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף חייל בשירות הרבי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גנזבורג מקבל לעקאח מהרבי
הרב יצחק גאנזבורג במבצע תפילין לחיילים

הרב יצחק (איטשקע) גאנזבורג (י"ב תמוז תרפ"ז, 1927 - י"ד אדר תשס"ו, 2006) היה מפעילי צעירי אגודת חב"ד בשנות היו"דים והכ"פים, וחבר בהנהלת רשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש באותם שנים. בשנת תשי"ג הצטרף לאגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש.

ר' איצ'קה יזם את מבצע מצה לתלמיד של צעירי אגודת חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בחג הגאולה י"ב תמוז תרפ"ז לאביו הרב משה דובער גנזבורג.

עוד קודם פרוץ מלחמת העולם השנייה בשנת תרצ"ז, עלה יחד עם משפחתו לארץ הקודש והיה מתלמידיה הראשונים של ישיבת אחי תמימים תל אביב.

בב' ניסן תש"י נשא את רעייתו גיטה, בת החסיד הרב רפאל נחמן כהן.

בשנת תשל"ו היגר לארצות הברית וקבע את מגוריו בשכונת קראון הייטס בסמיכות לחצר הרבי ב-770.

בשנת תשמ"ט קיבל מהרבי הוראה להתעסק עם הוצאתו לאור של ספר התמימים, ובהוראת הרבי זכה לעסוק בעצמו בהוצאתם לאור של שני החלקים הראשונים[1]. החלק השלישי יצא לאור בשנותיו האחרונות, ומכיון שהוא הרגיש שאין בכוחו לעסוק בזה בעצמו, ביקש מהנהלת איגוד תלמידי הישיבות העולמי לסייע לו בעבודת האיסוף וההוצאה לאור.

הרב גאנזבורג היה שותף פעיל בערבי חב"ד שאורגנו במושבים ובקיבוצים על ידי צא"ח ופעיל נמרץ בבשורת הגאולה והגואל וזהותו של מלך המשיח בכל שכבות הציבור. יוזמה ייחודית שלו הייתה הפצת בקבוקוני "המים של הרבי" בקרב לא-יהודים ביחד עם פרסום על שבע מצוות בני נח. כמו כן יזם את הרעיון של זריקת כרוזים ממטוסים בחג הפורים בשנות הכ"פים ובשנת תשנ"ב השתמש ברעיון זה בזריקת כרוזים אודות משיח כשהדבר נעשה בברכת הרבי.

בתענית אסתר תשס"ו נפטר, ונטמן בחלקת חב"ד בבית העלמין מונטיפיורי, ברובע קווינס שבניו יורק.

את זכרונותיו פרסם בשבועון בית משיח, ונדפסו אחר כך בספר "חייל בשירות הרבי".

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

הספר חייל בשירות הרבי[עריכה]

כריכת הספר

בשנת תשנ"ט יצא לאור הספר חייל בשירות הרבי הכולל את זכרונותיו של הרב יצחק גנזבורג מהשנים תרפ"ז - תשכ"ד, כולל: ילדותו ברוסיה; לימודיו בישיבת אחי תמימים תל אביב אצל ר' שאול ברוק; שירותו הצבאי; ראשית פעולותיו בארץ הקודש ומכתבי הרבי אליו. הזכרונות נרשמו על ידי הרב אברהם רייניץ, ופורסמו בהמשכים בשבועון בית משיח קודם שיצאו לאור כספר.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. הראשון יצא לאור בשנת תש"נ, והשני בשנת תשנ"ב.