פורטל:קראון הייטס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צומת רחובות "קינגסטון" ו"איסטרן פארקווי" בקראון הייטס ממבט אווירי (770 נראה בשדירה הראשית מעבר לצומת, בצד שמאל)

קראון הייטס (באנגלית: Crown Heights) היא שכונה ברובע ברוקלין בניו יורק שבארצות הברית, ממוקמת מזרחית לפרוספקט פארק. הרחוב הראשי בשכונה הוא רחוב איסטרן פארקווי. בקראון הייטס נמצאת קהילת חב"ד הגדולה בעולם עם מעל 2000 משפחות.

בעבר הייתה השכונה אחד הריכוזים היהודיים הגדולים בניו יורק. פעלו בה מאות בתי כנסת עשרות מקוואות, ישיבות ומוסדות יהודיים אחרים. גם חצרות רבות של אדמו"רים היו בשכונה. אולם בתחילת שנות הכ"פים החלה נהירה של אפריקאים-אמריקאים רבים לשכונה, ובעקבות זאת בריחה של יהודים רבים לשכונות אחרות, כמו בורו פארק וויליאמסבורג. השכונה התרוקנה ממרבית היהודים שהתגוררו בה, כשבמקביל קורא הרבי שליט"א לחסידיו שלא לעזוב את השכונה. הבריחה הגדולה גרמה להוזלת מחירי הדירות במחיר הפסד, מה שגרם לרבי לזעוק גם על הכסף היהודי שנשפך בלי חשבון. בהוראת הרבי נשארו חסידי חב"ד להתגורר בשכונה ולפעול להרחבתה שנית.

גבולות השכונה הם - רח' פארק פלאייס בצפון, רוצ'סטר אוועניו במזרח, ווינטרופ סטריט בדרום, ורוג'ערס עוועניו במערב.

בקראון הייטס גרים כיום, כעשרים אלף מחסידי חב"ד. לצידם אוכלוסייה של כמאה ושלושים אלף אפרו-אמריקאים.

הבריחה הגדולה מקראון הייטס היא כינויו של תהליך שנמשך מספר שנים החל משנת תש"כ ואילך, במהלכו עזבו יהודים רבים את מגוריהם בשכונה היהודית במרכז ברוקלין, ועברו לשכונות סמוכות, במקביל התבצע תהליך הפוך של הגירת תושבים אפרו-אמריקאים אל השכונה, אוכלוסיה זו השתייכה למעמד סוציו-אקונומי נמוך. ככל שהתגבר התהליך, הפכה את השכונה לאזור מוכה פשע שנחשב כמסוכן למגורים. בשיאה של הבריחה, נמכרו בנינים שלמים במחירי הפסד, ויהודים מכרו את כל מה שהיה ביכולתם, כולל בתי כנסת ומוסדות תורה וחסד.

הרבי זעק בכאב כנגד התופעה, ודרש מהחסידים לשמור על הצביון היהודי בשכונה ולהימנע ממכירת בתים לגויים, כשלצורך כך הקים מערכת של תעמולה וועד פועל, ונשא שיחות רבות בפני החסידים בהם ציטט מהמקורות התורניים בדבר האיסור שבמעשים אלו, והחובה החלה על כל אחד מהתושבים לשמור על הצביון היהודי.

כתוצאה מפעילותו של הרבי, נשארה בשכונת קראון הייטס קהילה יהודית תוססת, בשונה מהשכונות הסמוכות לה בראנזוויל ואיסט פלטבוש שהיו בעבר מאוכלסות בקהילות יהודיות פעילות וכיום אין בהם אוכלוסיה יהודית.

500px-Decorative text divider 3.svg.png


חסידים פצועים שוכבים ברחובות השכונה בעת המהומות

מהומות קראון הייטס היו סדרת התפרעויות שהתרחשה בשכונה, במשך שלושה ימים, מיום שני - ט' באלול ועד ליום רביעי י"א באלול תשנ"א. המהומות החלו לאחר שילד שחור-עור נהרג בתאונת דרכים בה היה מעורב רכב שהיה חלק משיירתו של הרבי. במהלך המהומות נרצח חסיד חב"ד ונגרם נזק רב לרכוש יהודי.

המהומות הפכו לסמל לא רק במאבק הפוליטי והתרבותי בין יהודים ושחורים בקראון הייטס, אלא חשפו גם את מערכת היחסים של רדיקלים שחורים נגד הממסד הפוליטי השחור בברוקלין; ראש העיר ומפכ"ל המשטרה השחורים כנגד השוטרים הלבנים; משרד המשפטים של ארה"ב כנגד הפוליטיקאים בניו יורק; הארגונים היהודיים המבוססים במנהטן כנגד יהודים ברבעים החיצוניים; העלו חששות לגבי גובה האנטישמיות השחורה; הובילו את ארצות הברית לכלול את היהדות בחוק זכויות האזרח הפדרלי והשפיעו על הדחתו של ראש עיריית ניו יורק, מר דייוויד דינקינס.

יש הטוענים כי מדובר באירוע האנטישמי החמור ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית.

התגודדות סביב המקווה ביום הראשון לסגירתו

מקווה יוניון היה המקווה טהרה לגברים המרכזי בשכונה, ומידי יום טבלו בו למעלה מאלף איש. השירות במקווה היה חינם וההוצאות מומנו מכיסו הפרטי של הרב ג'ימי גוראריה. בצוואה שכתב לפני פטירתו דרש מיורשיו להמשיך לממן את הוצאות המקווה משך שנה מיום פטירתו. זמן קצר לאחר ה'יארצייט' הראשון נסגר המקווה לראשונה לתקופה קצרה, עד לפתיחתו מחדש בהשתדלות עסקני השכונה.

היו ניסיונות למכור את המקווה לבית הכנסת ובית המדרש 770, וכשזה כשל החלו לגבות מחיר עבור הכניסה. לאחר תקופה קצרה גם נסיון זה לא צלח והמקווה נסגר סופית, כשבמקביל נפתח מקווה ישראל.תמונת הרבי.JPG
תמונה שהייתה מונחת על גבי שידה בבביתו של הרבי ברחוב פרזידנט. זוהי התמונה היחידה שהייתה מצויה בבית.


דמוגרפיה


בחרו ערך מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
איסטרן פארקווי  •  קינגסטון  •  פרזידנט  •  יוניון

רחוב קינגסטון

אִיסְטֶרְן פַּארְקְוֵוייאנגלית: Eastern Parkway) היא השדרה המרכזית העוברת ברובע ברוקלין של ניו יורק והרחוב המרכזי בשכונת איסטרן פארקוויי. הרחוב מתחיל ב"גרנד פלאזה" וב"פרוספקט פארק" ומסתיים בבית הקברות אברגרינס (Cemetery of the Evergreens).

הרחוב מורכב משדרה רחבה ובה ששה נתיבי נסיעה בנוסף לכביש שרות (service) משני צידיה. במנהרה מתחת לשדרה עוברת הרכבת התחתית של העיר (Subway). עצים רבים לאורך הכביש מוקדשים לזכרם של חללים במלחמת העולם הראשונה. עיצוב הרחוב בנוי על פי דגם ה"שאנז אליזה" (בצרפתית: Avenue des Champs-Élysées) בפריז, אחד הרחובות המפורסמים ביותר בעולם, ובקצהו יש חיקוי לשער הניצחון.

הכביש נסלל בשנת תרכ"ו, והיה לכביש המהיר הראשון בעולם. הכביש מהווה חיבור בין פרברי העיר למרכזה.


<html><script>importScript("Mediawiki:LoadingContent.js";</script></html>


הקהילה בשכונה מאוכלסת ביותר ונחשבת לקהילה החב"דית הגדולה בעולם.

בשכונה מאות תושבים ועשרות בתי כנסת שגולת הכותרת שלהם היא 770.

בשכונה אתרים רבים ומוסדות מפוארים ביותר.

מוסד הרבנים הרשמי של השכונה הוא הבית דין צדק קראון הייטס (מכונה ה"בד"צ") ומנהלים אותו שלושה רבנים נבחרי הציבור.

בית הדין בהרכב של שלושה הוקם בשנת תשמ"ו, כשעד לשנה זו כיהן רב בודד בתפקיד רב הקהילה. החל משנה זו הואצלה הסמכות ההלכתית וניהול ענייני השכונה על פי תורת ישראל על שלושה רבנים, הנבחרים במערכת בחירות ומכהנים עד לסוף ימיהם.

הרבי העניק לחברי בית הדין את מלוא הסמכות ההלכתית ודרש בכל תוקף לכבדם בכל במה ראויה, ומספר פעמים אף נמנע מלהשתתף בעצמו באירועים המוניים בשל אי הזמנתם של רבני השכונה.


בחרו ערך מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
הרב אברהם אזדאבא  •  הרב אהרון יעקב שווי  •  הרב יוסף ישעיה ברוין

הרב ברוין

הרב יוסף ישעיה ברוין, רב שכונת קראון הייטס וחבר הבד"צ. בעבר כיהן כרב קהילת צמח צדק בסידני, אוסטרליה.

הרב ברוין נולד בד' בניסן תשל"א. בבחרותו למד בישיבת "חתם סופר" ו"כוכב מיעקב טשעבין". במהלך לימודיו בטשעבין התקרב לחסידות חב"ד ועבר לישיבת תומכי תמימים קרית גת, שם התקרב למשפיע הרב משולם זושא אלפרוביץ'. בהמשך למד גם בישיבות; אהלי תורה קראון הייטס, ישיבה גדולה דסידני ותומכי תמימים המרכזית 770. בתקופת לימודיו ב-770 היה חבר בצוות החוזרים והמניחים של הרבי.

הרב נשא את בתו של הרב חיים שלום דובער ליפסקר ולאחר נישואיו עבד בועד להפצת שיחות. במקביל שימש גם כעורך הפסקים של הרב יהודה קלמן מארלו ושאר חברי הבד"ץ, יחד עם עבודתו בסדרת 'שערים המצויינים בהלכה' של סבו.

בשנה תשנ"ה עבר לסידני ומונה למנהל המתיבתא ולרב קהילת צמח צדק. תקופה מסוימת שימש כסיו"ר ועד רבני סידני.

בשנת תשע"א לאחר הבחירות החדשות לבית דין בקראון הייטס נבחר ברוב מוחץ לכהן כרב השלישי בבית הדין.

<html><script>importScript("Mediawiki:LoadingContent.js";</script></html>


ועד הקהל נוסד בשנת תשמ"ו.

תפקידו הינו ניהול עניני שכונת המלך קראון הייטס, ייצוגם של היהודים תושבי השכונה מול העיריה וסיוע למוסדות ויחידים כאחד.

את חברי הוועד בוחר הציבור בבחירות הנערכות מידי שלוש שנים על פי תקנון מיוחד.

הרבי מייחס חשיבות עליונה לקיום הבחירות ואף נשא שתי שיחות קודש אודות החשיבות בקיום הבחירות וההשתפות בהן. כמו כן הוציא הרבי שטר של מאה דולר כהשתתפות בבחירות.

בשנת תשס"ט נערכו בחירות לועד אך לבסוף החליטו בבד"צ לערוך בחירות חוזרות, בשנת תש"ע נערכו הבחירות החוזרות.

כיום ראש הועד הוא ר' זאקי תמיר והחברים הם ר' יוסף יצחק האקנער ור' פישל אליעזר ברונשטיין.

פורטל:קראון הייטס/אתרים בקראון הייטס

פורטל:הרבי מליובאוויטש - פורטל:ערים וקהילות חב"ד

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
רשימת הערכים המבוקשים

מוסדות וארגונים

רחובות

אישים

  • דוד פישר - עסקן ציבורי שכיהן בעבר כיו"ר ועד הקהל, ניהל פרוייקט לרכישת בנינים בשכונה שמומן על מכספי הציבור. מעל בכספים אך הצליח במשימה והפך למעלה מעשרים בנינים בקראון הייטס ליהודיים במובהק.
  • שמואל מלמד - אחד העסקנים הציבוריים החשובים ביותר בשכונה.
  • ישראל שמעון קלמנסון - חבר ועד הנחות בלה"ק.

מצאו ערכים לשיפור בנושא קראון הייטס: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים