צבאות השם

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל "צבאות השם" באה"ק

צבאות השם הוא שמה של תנועת ילדים ונוער יהודיים שמטרתו להחדיר בקרב הילדים את המודעות להגברת הצד הטוב ולמלחמה בצד הרע. נוסד בשנת תשמ"א על ידי הרבי. סיסמת הארגון היא אנו רוצים משיח עכשיו!

רקע[עריכה]

'פקודת מבצע', עלון שהופץ בישראל לקראת פסח תשמ"א (1981), בשנת הקמתו של הארגון

ארגון "צבאות השם" נוסד על ידי הרבי בשנת תשמ"א (1981), בכדי להתגבר על הקשיים הרבים בחינוך הילדים בעידן המודרני. הארגון מדמה את מלחמת היצר הטוב ביצר הרע כצבא לכל דבר כשהמטרה היא, להחדיר לילדים את המודעות להגברת הצד הטוב שלהם ועל ידי זה לרתום גם את הרע הקיים בתוכם, לקדושה. זאת באמצעות החינוך הבלתי פורמלי בו הופכים הילדים לחיילים בצבא ה', המודרכים על ידי מפקדים הקרובים להלך רוחם, שהשפעתה לפעמים יותר מהמורה וההורה.

שם הארגון מקורו בתורה[1]: "ויהי בעצם היום הזה יצאו כל צבאות השם מארץ מצרים". סיסמת הארגון כפי שניתנה על ידי הרבי[דרוש מקור], בשפה האנגלית - "ווי וואנט משיח נאו". הסיסמה מתורגמת לכל המדינות בהם יש לארגון סניף. בעברית התרגום הוא: "אנו רוצים משיח עכשיו".

בשנה הראשונה ליסוד הארגון היו חברים בו כ-5,000 ילדים וכיום (נכון לשנת תש"ע) חברים בו כ-500,000 ילדים. חברי הארגון הינם ילדים מכל גווני הקשת, מהחרדים ביותר ועד לכאלו שהקשר שלהם עם היהדות הוא קלוש והוא פועל במדינות רבות בעולם כארגון בת של המוסדות החב"דים המקומיים, המופעלים על ידי השלוחים המקומיים.

הילדים החברים בארגון נקראים חיילים והם מקבלים מקבלים משימות חודשיות שמעלה את דרגתם[2]". כמו כן, זכו ה"חיילים" לקבל יחס מיוחד מהרבי שהיה עורך מידי תקופה, כינוסים במיוחד עבור חיילי צבאות השם וכן זכו לקבל בשמחת תורה הקפה מיוחדת לילדי צבאות השם בו היו שרים את סיסמתם בניגון המקובל: "אנו רוצים משיח עכשיו".

רקע הסמל[עריכה]

מיד לאחר הקמת האירגון בחודש תשרי תשמ"א פנה הרבי לצייר מיכאל שוורץ בבקשה שיצייר סמל לארגון "צבאות השם", הצייר הסכים ולאחר מספר ימים הובא הסמל לפני הרבי להגהה, הרבי אמר לשנות ולמחוק את הירח והכוכבים שהיו בחצי הסמל שצבעו כחול ואת השמש האדומה מהחצי הצהוב, לאחר מכן שינו את הצבע בצהוב באדום וכך נהיה הסמל אותו אנו מכירים כיום.

את הכיתוב בעיגול מתחת לסמל "אנו רוצים משיח עכשיו" (ווי וונט משיח נאו). הכניסו בתור הצעה אנשי צבאות ה' בארצות הברית תקופה קצרה אחרי יסוד הארגון והרבי הסכים לשלבו.

צבאות השם ניו יורק[עריכה]

אחד מעלוני 'משיח טיימס'
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צבאות השם (ניו יורק)

צבאות השם בארצות הברית מפיק עיתון חודשי בשפה האנגלית, בשם 'Moshiach Times' (בעברית: "משיח טיימס" - זמני המשיח), בעריכת הרב דוד שלום פייפ. באמצע שנות הסמ"כים החל לצאת עלון חודשי נוסף בשם 'החייל'.

משרדיו המרכזיים של הארגון ממוקמים בשכונת קראון הייטס בניו יורק, בראשות ר' ירחמיאל בנימינסון. והרב שלום דובער בוימגרטען. מראשי הארגון מתחילת הוווסדו ר' גרשון הייכארן. בשנת תש"ס נכנס לארגון ר' שמריהו וויינבוים שהכניס תנופה ורוח חדשה וצעירה בארגון. כמו כן עובד בארגון ר' מיכאל אלבקראר בסדנאות יהדות. ר' נעמעס. בשנת תשס"ד הקים הארגון את מוזיאון הילדים היהודי בעלות של למעלה מארבעים מליון דולר.

רבבת חיילים ב'יום צבאות השם' שנערך על ידי התנועה בארץ הקודש
כרטיס רישום לארגון בשנותיו הראשונות

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ספר שמות.
  2. בשנה בה הוקם הארגון (תשמ"א) הורה הרבי לצבאות ה' להעלות ב'דרגה' ילד שלא הרגיש טוב והילד הבריא. המענה נדפס בספר אוצרות מלך - אגרת החינוך עמוד 131.