מוזיאון הילדים היהודי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החלק האחורי של המוזיאון כפי שהוא נראה מרחוב קינגסטון
פסיפס התמונות בקיר החיצוני. ניתן לראות את פרצופו של ארי הלברשטם נוצר מתוך הפסיפס
הסביבון ברחבת הכניסה למוזיאון

מוזיאון הילדים היהודי (או בשמו הנפוץ: מוזיאון צבאות השם) הינו מוזיאון ילדים יהודי בארצות הברית הוא הגדול ביותר בעולם בתחומו. המוזיאון הוקם בשנת תשס"ד (2004) על ידי ארגון צבאות השם והוא מיועד לילדים מכל הדתות והרקעים כדי לקבל נקודת מבט חיובית ומודעות למורשת היהודית, טיפוח סובלנות והבנה. המוזיאון נמצא ברחוב איסטרן פארקווי שבשכונת קראון הייטס בברוקלין ניו יורק.

האוסף במוזיאון כולל מוצגים המעניקים ערכי יהדות בצורה חווייתית, משעשעת ומושכת. מוצגים רבים מופעלים באמצעות מערכות מולטימדיה אינראקטיבית. במגרש גולף מיניאטורי על הגג, למשל, כל חור מייצג שלב בחיים היהודים.

המוזיאון הוקם לעילוי נשמת הת' ארי הלברשטם שנרצח על ידי טרוריסט בגשר ברוקלין בהיותו בן 16 שנה. את המוזיאון מנהל ר' ירחמיאל בנימינסון, מנהל ארגון צבאות השם ניו יורק.

מוזיאון הילדים היהודי הראשון[עריכה]

בחורף תשל"ז נערכה תערוכה עולמית לילדים יהודיים בניו יורק שם הוצגה ההיסטוריה היהודית, בריאת העולם, הר סיני, בית המקדש ועד לעם ישראל היום. התערוכה התפרשה על 30,000 מטר רבוע, נמשכה ארבעה ימים, וביקרו בה 30,000 יהודים. בשנה אחר כך גדלה התערוכה בעוד 10,000 מטר רבוע ומספר המבקרים קפץ ל-75,000 איש. ההצלחה הביאה להכרה כי יש ביקוש למוזיאון ילדים יהודי.

הקמת המוזיאון[עריכה]

בניית המוזיאון ארכה מספר שנים, במהלכו נערכו ארבעה דינרים לגיוס הכספים בהשתתפות סנטורים, רבנים, אישי ציבור ונדיבים. סך עלות המוזיאון הסתכם ב-40 מיליון דולר. פינה ממוצעת ברחבי המוזיאון עלתה 50 אלף דולר. הבניין כולל 6 קומות וקומת מרתף.

תוך שנה מאז פתיחת המוזיאון ביקרו בו מעל 170,000 איש, ביניהם שלוחים, גבירים, מנהלי מוזיאונים[1] ואנשי ממשל[2].

אירוע "חנוכת הבית" למוזיאון נערך בחג החנוכה תשס"ה[3] בהשתתפות מאות אנשי עסקים ופוליטיקה, ביניהם מנכ"ל בנק נורט פורק, נשיא רובע ברוקלין מרטי מרקוביץ', מנהיג מועצת ניו יורק (speaker of the city council) גיפורד מילר, ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודולף ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג והסנטורית הילרי קלינטון.

מבנה המוזיאון[עריכה]

רחבת הכניסה למוזיאון מרוצפת באריחי אספלט משושים, והנהלת המוזיאון מנציחה את התורמים העומדים לצד המוזיאון בתמיכה כספית על ידי קביעת אריחים צבעוניים ברצפת הרחבה עם שמם וציור ייחודי לכל אריח. המטרה הסופית של מנהלי המוזיאון היא החלפת כל אריחי האספלט באריחים ייחודים שיעניקו לרחבה מראה לא שגרתי.

בפינת הרחוב ישנו מוצג של סביבון ענק. על הקיר המחפה את חזית הבניין פרוסה תמונה המורכבת מפסיפס של מאות תמונות של ילדים. מאות התמונות יחד מייצרים תמונת ענק של ארי הלברשטם שעל שמו נבנה המוזיאון. בהבטה מרחוק ניתן לראות רק את פני הילד ואילו מקרוב, מתגלה עולם שלם של תמונות ילדים מכל העדות והגילאיים.

המוצגים במוזיאון עצמו הותאמו במיוחד לעולמם של הילדים, הכולל סקרנות, רצון לגעת, לבדוק, ולפתוח כל דבר. כל המוצגים נועדו שהילדים יעלו עליהם, יגעו, ילחצו ויחושו. במוצגים משולבים משחקי מחשב וסרטי וידאו להעצמת החוויה.

את בניין המוזיאון תכנן הארכיטקט צ'רלס גאוטמיי.

קומת קרקע[עריכה]

בקומת קרקע לובי מפואר, עמדת קבלה, מסעדה בשרית (מענדי'ס) ומסעדה חלבית (שוקולודה). בעבר פעלה גם חנות לממכר מוצרי צבאות השם.

בכניסה למוזיאון, לצד עמדת התשלום והמזכירות, ישנם מכונות אטרקציה מיוחדות, כשהילדים מכניסים מטבע סנט משלהם מצידה האחד של המכונה, והיא מוציאה את אותו מטבע מצידה השני של המכונה עם הטבעה של סמל המוזיאון או של סמל ארגון צבאות ה' העולמי.

קומה ראשונה[עריכה]

הצפיה במוצגי המוזיאון מתחילה בקומה הראשונה, שם יש תיאטרון ובו מוקרן סרט קצר על ההיסטוריה היהודית. החדר וצלילי המוזיקה מובנים בצורה שנותנים לצופה תחושה שהם בתוך חוויית המולטימדיה.

קומה שנייה[עריכה]

בקומה השניה מוצגת תערוכת אמנות בגודל 5,000 מטר רבוע, בנוסף ישנו אולם קונצרטים ואולם אירועים מפואר. לובי רחב ידיים מעוצב עם פסיפס מקורי של האמן מיכאל מוצ'ניק וציור הגאולה של האמן מיכל שוורץ. מהקומה יוצאת מרפסת חיצונית המשקיפה על רחבת הכניסה למוזיאון.

קומה שלישית[עריכה]

בקומה השלישית מוצגים על ששת ימי הבריאה. התצוגה תלת מימדית ומשולבת באמצעים טכנולוגיים. חלק נוסף מציג את יום השבת והפריטים הקשורים. חלק אחר מציג את החגים היהודיים, כשהילדים נוטלים חלק במוצג.

נושא נוסף המוקדש לקומה השלישית, הוא נושא הכשרות. הילדים יכולים לערוך 'קניות' בסופרמרקט כשר, ובהעברת הברקוד בקופה נשאלים הילדים שאלות על כשרות המוצר. לאחר מכן הילדים עוברים למטבח, שם למדים על הכשרות במטבח.

בקומה מוקדש הנושא של מעשים טובים השייכים לבני כל הדתות, כמו "כיבוד הורים, אמונה, צדקה, ביקור חולים ועוד.

קומה רביעית[עריכה]

בקומה הרביעית מוצגת ההיסטוריה של העם היהודי, מזמן האבות אברהם, יצחק ויעקב, שניים עשר השבטים, יציאת מצרים, מתן תורה, בית המקדש ועד לימינו אנו.

בנוסף מוצגים חז"ל מהחכמים הראשונים ועד לנשיאי תורת החסידות, ארץ ישראל והמצוות התלויות בה, החיים היהודיים בעולם כיום, והאמונה ומסירות הנפש בימי השואה.

קומה חמישית[עריכה]

בקומה החמישית נמצא משחק המיני גולף, כאשר החורים מייצגים שלבים בחייו של היהודי, כמו ברית מילה, בר מצווה וחתונה.

בחלק אחר של הקומה יש "גלריית המשחקים". המשחקים נמצאים כלוח אלקטרוני על הקירות, והילדים יכולים ליצור תמונות של אובייקטים יהודיים באמצעות אור, או לחשוף צורות נסתרות באמצעות מגע מיוחד עם הצפורניים.

קומה שישית[עריכה]

בקומה השישית נמצאים משרדי הנהלת המוזיאון, הנהלת צבאות השם בניו יורק, חדר ישיבות ושירותי תמיכה.

מפלס תחתון[עריכה]

במפלס התחתון קיים חדר אמנות ופעילות יצירה, המשלים את החוויה מאולמות התערוכה. בסדנת האמנות יוצרים הילדים מוצגים כפי שראו במוזיאון, כמו כיסוי לחלה, קליעת נר הבדלה וקופת צדקה.

בחלק אחר בקומה יש 'אולפן שעשועונים' ובו תחרות שעשועונים בשאלות על החיים היהודיים, מלווה בצלילים ואורות. בכל סיבוב יש שלושה משחקים מוצעים עם רמות שונות של קושי ורקע.

בחלק נוסף יש תיאטרון אורקולי בו מוצגים סרטים על החגים הקרבים לפי מעגל השנה, בחויית מולטימדיה מוחשית.

בקומה פועלת ספריה יהודית בנושאים רבים, כמו מידע על חגים יהודיים ושמירת מצוות, מחשבה יהודית, היסטוריה ועוד.

במקום קיים בית כנסת הפעיל בשבתות וחגים. בשעות פעילות המוזיאון בית הכנסת מהווה בית מודל בו המבקרים יכולים לראות מקרוב את ספר התורה וחפצים אחרים.

אירועים לאורך השנה[עריכה]

בשנת תשע"ג ערך המוזיאון דינר חגיגי בהשתתפות ראשי עיריית ניו-יורק, כשלצורך החגיגה נחסם רחוב קינגסטון והוקם לרוחב הכביש אוהל אירועים ענק שהשתרע לכל אורך הבלאק הסמוך לבניין המוזיאון. מדי שנה עורך המוזיאון יום כשרות שבמסגרתו נחסם קטע הכביש של קינגסטון בין שדרת איסטרן פארקווי לבין רחוב פרזידנט לצורך תצוגת דוכנים בנושא.

שימושים נוספים[עריכה]

חלק מאולם האירועים שבמוזיאון

במבנה המוזיאון נמצאים משרדי ארגון צבאות השם בניו יורק. בעבר פעלה בקומת הכניסה חנות לממכר מוצרי צבאות ה' ומוצרי יהדות לילדים. כיום פועלות שם מסעדה בשרית בשם 'מענדי'ס' ומסעדה חלבית בשם 'שוקולדה'.

בשבתות וחגים פועל בית כנסת בקומת המרתף של המוזיאון. בקומה השניה נמצא אולם כנסים מפואר לאירועים קטנים כמו חגיגת בר מצווה וווארט.

הרישום לכינוס השלוחים וכינוס השלוחות נערך מידי שנה בלובי המוזיאון. בחלק מהשנים אף הסדנאות המתקיימות לשלוחים נערכו במוזיאון. בקיץ לקראת עונת הקעמפים נערכים במוזיאון סדנאות למנהלי הקעמפים ולצוות החינוכי בקעמפ בארגון צבאות השם העולמי.

פרסים[עריכה]

בג' באייר תשס"ו (2006) זכה המוזיאון בפרס הבניה הממשלתי לאומנות ותרבות[4]. באירוע הענקת הפרס נכחו קרוב ל-600 אנשי ציבור, ובהשתתפות נשיא לשכת המסחר מר קן אדמס.

בנימוק לנתינת הפרס כתבו חברי הוועדה כי המוזיאון הינו: "מאגר מולטי-מדיה של סיפורים תרבותיים ופריטי אומנות, כמו גם מרכז קהילתי עירוני שיעודד הבנה של ההיסטוריה והתרבות היהודית על ידי הוראה והידברות קולקטיבית"[5].

קישורים חיצוניים[עריכה]

ידיעות על המוזיאון
גלריות תמונות
ביקורים של אנשי ממשל

הערות שוליים