הצלה קראון הייטס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אמבולנס הצלה על יד 770
לחצן חירום בבנין 1414

הצלה קראון הייטס (באנגלית: Hatzalah crown Heights) הוא ארגון ההצלה היהודי של שכונת קראון הייטס. הארגון הוא סניף ארגוני של 'הצלה' בשכונת בורו פארק המפעיל את מוקד הצלה המרכזי של ניו-יורק. את הארגון מנהל הרב אברהם ביסטריצקי.

היסטוריית ההקמה של 'הצלה'[עריכה]

הארגון הוקם על ידי הרב יהודה לייב ביסטריצקי בעקבות מקרה טראגי שהתרחש בשכונת קראון הייטס בשנת תשל"ז. יהודי צעיר תושב השכונה, לקה בהתקף לב חמור בביתו בצהרי יום שישי בעיצומם של ההכנות לשבת. המשפחה הזעיקה אמבולנס באמצעות שיחת טלפון למוקד החירום העירוני. עם זאת, הרבה דקות יקרות חלפו והצעיר הלך לעולמו. חברי הקהילה היו משוכנעים שבמקרה והצוות הרפואי היה מגיע מוקדם יותר, היהודי היה שורד. בעקבות מקרה זה הוחלט לרכוש אמבולנס חדש המוקדש לתושבי קראון הייטס.

'הצלה' כיום[עריכה]

במשך השנים, עם גידול אוכלוסיית השכונה, התפתח הארגון מאוד. כיום פעילים בארגון כ-30 מתנדבים הזמינים יומם ולילה בתורניות לטובת מקרי חירום. המתנדבים מפעילים חמישה אמבולנסים חדישים. שניים מהם חונים בקביעות על יד 770.

הארגון מעביר קורסים להכשרת חובשים, ומפיץ הוראות זהירות ובטיחות בגני ילדים, בתי ספר ובתים פרטיים מרובי ילדים.

במהלך השנים הוכר 'הצלה' בתור ארגון ההצלה הטוב ביותר בניו-יורק. במקרים מסוימים התקבלו בקשות דחופות מהתושבים שאינם יהודים בשכונה לקבלת טיפול דחוף דווקא ממתנדבי 'הצלה'.

הארגון פועל בהתנדבות ונותן שירות רפואי לכל דורש ללא תשלום. מחמת כך הוא מטפל גם באזרחי חוץ שאינם מבוטחים רפואית.

הצלה קראון הייטס הוא עמותה שלא למטרות רווח שאינה מקבלת תמיכה ממשלתית או עירונית ומתקיימת על תרומות בלבד. אחת בשנה מתקיים אירוע "מלוה מלכה" לגיוס תרומות. במשך השנים הרבי היה מעניק בהתוועדות השבת שלפני האירוע קנקן משקה למשתתפים ב"מלוה מלכה".

התייחסות הרבי לארגון[עריכה]

מבין הדברים שהרבי הביע את תמיכתו באירגון ההצלה היו השיחות המיוחדות שנאמרו לרגל סעודת ה"מלוה מלכה" שנערכה אחת בשנה לגיוס תרומות לקיום הארגון. באחת התוועדויות הרבי דיבר על החשיבות של שמירה על גוף בריא, וכי על האמבולנס של 'הצלה' לחנות מול 770, כתזכורת לכל הבאים לטפל בבריאותם. הרבי גם התבטא פעם שחשיבותו של העניין עוד יותר, שכשבאיו של 770 רואים את האמבולנס יוצא ממקומו, ידעו אשר עליהם להגיד פרק תהילים לטובת החולה.[1]

סמל הצלה[עריכה]

בשנת תשד"מ הרב יהודה לייב ביסטריצקי הכניס לרבי הזמנה לסעודת 'מלווה מלכה' למען חברת 'הצלה' עליה היה מודפס סמל האירגון. הרבי החזיר את ההזמנה והורה "למחוק את הנחש, שהוא עבודה זרה של יוון". לאחר זמך מה שאל מה המקור לזה? ואמר הרבי שבספרי רפואה בהיסטוריה של רפואה כתוב שזוהי עבודה זרה של יוון.[2]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ראה תורת מנחם התוועדויות תשד"מ, שיחת ש"פ פקודי, סעיף כב עמ' 1143.
  2. התקשרות גליון 261.