ספר המאמרים לפי סדר הפרשיות והמועדים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סדרת ספר המאמרים - פרשיות ומועדים
ספר המאמרים לפי פרשיות.jpg
ספרי הסדרה
מידע כללי
מאת כ"ק אדמו"ר שליט"א
סוגה ספר חסידות
הוצאה
הוצאה המכון להפצת תורתו של משיח
מספר עמודים 400-600
עורך הרב ישראל גרנובטר
תרגום לעברית מאידיש
מהדורות נוספות
מהדורות נוספות תשע"ז  •  תשפ"א
מהדורה ראשונה תשע"ד
מספר כרכים 26
מקורות לכתיבת הספר הנחות פרטיות

סדרת ספר המאמרים לפי סדר הפרשיות והמועדים יצאה לאור בשנים תשע"ד - תשע"ו, בהוצאת המכון להפצת תורתו של משיח. מטרת המכון הייתה להוציא סדרה המרכזת את כל מאמרי החסידות שנאמרו על ידי הרבי (והגיעו לידינו) בשנים תשי"א - תנש"א (למעט מאמרי "באתי לגני" שנדפסו בשני כרכים בפני עצמם על ידי ה"ועד להפצת שיחות"), מסודרים ע"פ סדר פרשיות התורה ומועדי השנה וכל שנה מסודרת לפי הסדר הכרונולגי של אמירת המאמרים. מטרת הסדרה היא להקל על המעיינים למצוא מאמרי דא"ח הקשורים לתאריך או לחג בו אוחזים.

מבנה הספר[עריכה]

מאמרי הסדרה נלקטו מתוך ספרי המאמרים הישנים[1], או הנחות פרטיות שהגיעו לידי המוציא לאור. מאמרי ימות החול (גם אלו שנדפסו כבר בספרים ישנים) - נכתבו מחדש מתוך סרט ההקלטה. המאמרים הוקלדו מחדש על ידי המכון, נופו מטעויות דפוס, והתווספו להם מראי מקומות להרחבת הדברים. עם זאת, המאמרים לא עברו עריכה יסודית (למעט הוספת פיסוק, מילות קישור, פתיחת ראשי תיבות ותרגום במידת הצורך) ונדפסו באותו סדר עניינים כפי שנמצאו בהנחות שהגיעו לידי המו"ל, או ברשימה מסרט ההקלטה[2].

אלו כמו אלו - בתוספת ציונים ומראי מקומות חדשים לספרי חסידות נוספים שבהם נידונים הנושאים שבמאמרים (במאמרים שלא נדפסו - לראשונה עם ציונים ומראי-מקומות). בסוף כל ספר נדפסו ההנחות הבלתי-מוגהות מהמאמרים שהוגהו על ידי הרבי על מנת לתת רקע לענין וכן מפתח עניני משיח וגאולה בכדי שיוכלו ללמוד את ענייני משיח וגאולה ללא טרחה מיותרת[3].

הסדרה הושלמה בחודש תמוז תשע"ו והודפסה במהדורה חדשה בשנים תשע"ז ותשפ"א עם תיקונים והוספות. כחלק מההוספות ישנם למעלה מעשרה מאמרים שנוספו וחלקם אף בפרסום ראשון[4]. כל המאמרים שנוספו במהדורות אלו הודפסו בקובץ מילואים שנמכר לאלו שקנו את הסט במהדורתו הראשונה.

בשנת תשפ"א ותשפ"ב יצא המכון בפרוייקט שבוע המאמרים החבד"י, בהם נרכשו למעלה מ־1,500 סטים של ספרי המאמרים במשך שבוע.

בסדרה זו נדפסו עשרים וששה כרכים, תשעה מהם על פרשיות השבוע ושבעה עשר ספרים על חגי ומועדי השנה:

פרשיות השבוע[עריכה]

חגי ומועדי השנה[עריכה]

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ספרי המאמרים של שנות תשי"א-תשכ"א, וכן תש"ל-תשל"ז שנדפסו על ידי ועד כתבי קודש, וספרי השנים תשל"ח-תנש"א שנדפסו על ידי ועד הנחות התמימים.
  2. זאת בשונה מהמאמרים שיצאו לאור בסדרות "תורת מנחם - התוועדויות", שם עובדו המאמרים מתוך השוואה למקורות עליהם מבוסס המאמר, וכן עברו עריכה לשונית ותוכנית על ידי המערכת ומטבע הדברים השתנה גם סדר העניינים.
  3. וראה אות י"ב בדבר מלכות תזריע מצורע (נדפס בספר השיחות תנש"א ח"ב עמ' 501), וראה הערה 110 שם, בשורת הגאולה אותיות כ"ט ול', דברי משיח תנש"א ח"ג עמ' 455, 499, ועוד.
  4. בעיקר משנת תשכ"ז. בקשר לזה יצא קובץ מאמרים בגאולה ומשיח קובץ PDF הכולל שלושה מאמרים מתוכם