האומות המאוחדות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף האו"ם)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בניין האו"ם בניו יורק

ארגון האומות המאוחדות (בקיצור האו"ם), הוא ארגון בינלאומי שמטרותיו הן לשום שלום כלל עולמי. האו"ם נוסד לאחר מלחמת העולם השנייה (בשנת 1945). בניין האו"ם שוכן בעיר ניו יורק. נכון לשנת 2010 ישנן 192 מדינות חברות בארגון.

התייחסות הרבי[עריכה]

הרבי הבהיר (בשיחת שבת פרשת משפטים תשנ"ב), כי ארגון האומות המאוחדות אשר חרת על דגלו לשום שלום בעולם, כנבואת הגאולה "וכתתו חרבותם לאתים" - הוקם כפעולתו של מלך המשיח בעולם. זהו גם הטעם האמיתי לכך שהבניין הוקם בניו יורק - שם מקום משכנו של נשיא הדור, מלך המשיח.

בשנת תשד"מ ביקר מר בנימין נתניהו אצל הרבי בשמחת תורה. באותה תקופה נבחר מר נתניהו לשגריר ישראל באו"ם. הרבי אמר לו בהתייחסות אל האו"ם: "אתה הולך ל'בית של שקרים', תזכור ששם במקום חשוך לגמרי, אם תדליק נר אחד קטן, האור ייראה למרחוק, וכולם יראו אותו".

"האו"ם החסידי"[עריכה]

הפסוק: "וכתתו חרבותם לאתים" על קיר הבנין

בחג הסוכות תשל"א, התקיימה ועידה של נציגי האו"ם שהתפרסה על פני שבוע שלם, שחל בדיוק בימי חג הסוכות, החל מהיום הראשון של החג ועד לשבת בראשית, שבה התאספו גם לקבלת החלטות באשר לעמדתם לגבי השטחים המשוחררים.

במהלך החג של אותה שנה, דיבר הרבי על כך שכאשר אומות העולם מתאספים, צריכים גם יהודים להתאסף יחדיו ולהוסיף בעניני תורה ומצוות על מנת לפעול על נציגי אומות העולם שלא יחליטו החלטות שעלולות להרע לבני ישראל.

הפרשייה החלה בליל שבת חול המועד סוכות, אז התוועד הרבי ואמר מאמר דיבור המתחיל "הללו את ה' כל גויים", ובשיחה לאחר מכן הסביר הרבי בנוגע לסוכות, כי היות שבחג הסוכות מקריבים ע' פרים כנגד ע' אומות, ובחג הסוכות באותה שנה התקיים כינוס באו"ם, על כן אמר שכשם שהגויים עשו כינוס, צריך להיות "זה לעומת זה" - שהיהודים צריכים לעשות כינוס להראות שהם הבעלי-בתים על העולם.

לאור דברים אלו של הרבי, החליטו שבכינוס השנתי של צעירי חב"ד המתקיים בחול המועד, ידברו לפחות אחד מכל מדינה ויקבע איך צריכה להיות ההנהגה, וכך אכן היה.

בהקפות של ליל שמיני עצרת, לפני הקפה הרביעית, הקים הרבי "או"ם" משלו, בו הפקיד נציג על כל מדינה, שהוא יהיה ה"בעל הבית" של אותה מדינה על-פי תורה.

בסעודת החג של ליל שמחת תורה בבית אדמו"ר הריי"צ התבטא הרבי (תוכן) שלו היתה זאת "בדיחה" - לא הי' מטריח את הקהל ומוציא לשם כך את ספרי התורה!

חברי "האו"ם החסידי"[עריכה]

החברים שנבחרו:

ביקור שז"ר[עריכה]

בעת ביקורו של שז"ר בתשל"ג, אמר לו הרבי: כאן זה האו"ם האמיתי - לא בחדר הזכוכית במנהטן אלא כאן! ואז הרבי אמר בהפנותו את אצבעו אל ר' שלום איידלמן, מהשלוחים במרוקו, שנכח במקום, הוא הנציג שלנו במרוקו[1]...

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים